مفهوم چند زبانه بودن

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد مفهوم یک اصطلاح را برایتان مشخص می کند. Polyglot یا چند زبانه بودن شاید آرزوی بسیاری باشد اما دقیقا ندانند که مفهوم چند زبانه بودن چیست؟

بعنوان افرادی که به چند زبان صحبت می‌کنند، چند زبانه بودن بهتر است با صحبت کردن یا Speaking آن زبان ها همراه باشد. ؛ ما دوست داریم ببینیم که چطور عملکردی داریم. اما یک عنصر عملکرد وجود دارد. آیا تو بهتر از من هستی؟ آیا من بهتر از تو هستم؟ برای بعضی از مردم این مناسب است. فکر می‌کنم خیلی از ما در حقیقت بسیار خوشحال هستیم، وقتی می‌شنویم کسی بهتر از ما صحبت می‌کند. ما سرشار از تحسین هستیم. حتی اگر شخصی تنها یک زبان دیگر را البته به نحو احسن صحبت کند. اما همگان اینطور عکس‌العمل نشان نمی‌دهند. برخی از مردم نسبت به نشان دادن سطح زبانی خود کمرو هستند، پس این سؤال پیش می‌آید که آیا می‌توانیم چندزبانه‌های ساکت باشیم؟

مفهوم چند زبانه بودن
مفهوم چند زبانه بودن

تعریف و مفهوم چند زبانه بودن

آن‌چه که درباره‌ی تعریف چندزبانه جالب به نظر می رسد این است، کسی که’زبان های متعددی را می داند و می تواند استفاده کند’، در تعریفش نیامده صحبت می‌کند. برخی می گویند تعریف چندزبانه در یونانی یعنی زبان های بسیار، پس به این معنا نیست که شما باید بتوانید صحبت کنید؟’ شاید، در رابطه با ریشه شناسی لغت، ولی درباره ی تعریف دیکشنری فقط ‘این است که می داند و توانایی استفاده را دارد’. اگر شما با ریدینگ یا لیسنینگ با زبان ارتباط برقرار می کنید، یعنی شما از زبان استفاده می کنید، شما زبان را می دانید و، در واقع، شما حتی در حال برقراری ارتباط هستید. لیسنینگ حالتی از ارتباط است، ریدینگ حالتی از ارتباط است و شما در حال برقراری ارتباط با فرهنگ، تاریخ و غیره هستید.

مردم به شکل‌های مختلف به سراغ زبان می‌روند. مردمی هستند که می‌خوانند، خیلی خوب درک می‌کنند و با اینحال صحبت نمی‌کنند و مردمی هستند که در شوخی‌های اجتماعی بسیار خوب هستند اما دانش بسیار محدودی از زبان دارند.

درخواست یا شروع بلافاصله‌ی یک مکالمه اشتباه است. به نظر من لزوماً نخواهید توانست تا از عهده‌ی آن بر بیایید. این به معنای آن نیست که زبان را نمی‌شناسید، به این معناست که به مدتی حداقلی نیاز دارید تا آن را نیرویی تازه دهید. بسته با اینکه تا چه حد جلو رفته‌اید، از آخرین باری که از آن استفاده کرده‌اید چقدر می‌گذرد، می‌تواند یک ساعت، یک روز، یک هفته یا چند هفته باشد.

یکی از سؤال‌های خوب در هنگام پیدا کردن ورودی اینست که چه زمان بر روی خروجی متمرکز شویم. برای برخی از مردم استفاده از آنچه به تازگی آموخته‌اند در حقیقت انگیزه‌شان را افزایش می‌دهد، آن‌ها را تشویق می‌کند که زمان بیشتری را صرف کنند و از عوامل بازدار آن‌ها جلوگیری می‌کند. برای بقیه این حقیقت که خیلی خوب متوجه نمی‌شوند و لغات زیادی برای گفتن ندارند نه تنها عوامل بازدارشان را بیشتر می‌کند بلکه از انگیزه هم می‌کاهد. لذا هر شخصی باید به این معادله نگاه کرده و فکر کند، آیا من زود با صحبت کردن انگیزه می‌گیرم؟ آیا من با زود صحبت کردن به هیجان نمی‌آیم؟ آیا عوامل بازدارنده‌ی من را افزایش می‌دهد؟ آیا عوامل بازدارنده‌ی من را کاهش می‌دهد؟

بیش از یک معنی برای چندزبانه وجود دارد. می‌توانیم چندزبانه‌های ساکت باشیم. می‌توانیم چندزبانه‌های پرحرف باشیم که نمی‌توانند بخوانند. می‌توانیم هر نوع چندزبانه‌ای باشیم که می‌خواهیم. چیز اصلی اینست که دست به کار شویم، از فرآیند لذت ببریم و زبان‌های جدید را کشف کنیم.

حالا که با مفهوم چند زبانه بودن آشنا شدید ،برای شروع فرآیند چندزبانه بودن با شماره های آموزشگاه زبان ایران آکسفورد تماس بگیرید.