آمادگی قبل از آزمون آیلتس

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد به مسائلی می پردازد که قبل از ورود به جلسه آیلتس باید مد نظر داشته باشید. آمادگی قبل از آزمون آیلتس کاری است که هر زبان آموزی باید حتما در برنامه خود داشته باشید.

آمادگی قبل از آزمون آیلتس
آمادگی قبل از آزمون آیلتس

اما آمادگی قبل از آزمون آیلتس چگونه ایجاد می شود؟

امتحان آیلتس را دادید و فکر کردید که خوب بوده است. اما وقتی نمره‌ها ۱۳ روز بعد از امتحان اعلام شدند، متوجه شدید امتیازاتی را که باید کسب نکردید. چکار می‌کنید؟ اولین کاری که باید انجام دهید این است که متوجه شوید پیش از زمان نیاز به نمره‌ی قبولی هنوز زمان برای امتحان دادن وجود دارد یا خیر؟

گام ۱: چه زمانی باید نتایج آیلتس خود را ارسال کنید؟

متوجه شوید که چه زمانی باید نتایج آزمون آیلتس خود را ارائه دهید. باید حداقل ۱۳ روز پیش از این مهلت، یک آزمون آیلتس بدهید. بعضی وقت‌ها دانشگاه‌ها پس از این مهلت هم نتایج را قبول می‌کنند اما خیلی کم اینطور پیش می‌آید. وقتی فهمیدید که مهلت نهایی ارسال نمرات چه زمانی است می‌توانید ببینید که پیش از آن آزمونی برگذار می‌شود یا خیر.

گام ۲: آیا قبل از این مهلت نهایی، امتحانی گرفته می‌شود؟

از نزدیک ترین مرکز امتحان بپرسید که امتحان بعدی چه زمانی است. اگر نزدیک ترین مرکز امتحان قبل از مهلت نهایی شما امتحانی برگزار نمی کند، مراکز امتحان دیگری را که می‌توانید بروید، چک کنید.

اگر هیچ مراکزی امتحان را برگزار نمی ‌کنند، تسلیم نشوید! وقتی مردم نتوانند فرم های تود را کامل کنند، جا باز خواهد شد. این حالت همیشه اتفاق می‌افتد. هر روز وبسایت ثبت نام امتحان را چک کنید. اگر برای تاریخی مخصوص جا باز شود، آن وقت شما می توانید  برای آن امتحان ثبت نام کنید. سریع ثبت نام کنید! احتمال دارد فقط یک جای خالی وجود داشته باشد، و اگر شخص دیگری قبل از شما ثبت نام کند، آن وقت شانس خود را از دست می دهید.

گام ۳: یک نقشه‌ی مطالعاتی تهیه کنید.

وقتی برای یک امتحان دیگر ثبت‌نام کردید، باید برنامه‌ی درس خواندن تهیه کنید. آیا برای لیسنینگ امتیاز پایینی داشتید که مانع شما شد تا نمره‌ی کلی را که نیاز داشتید بدست آورید؟ بخش عمده‌ی زمان خود را بر روی تمرین بخش لیسنینگ کنید. هر کدام از بخش‌ها تأثیر مساوی در نمره‌ی کلی شما دارند. با اینحال بهتر کردن یک نمره‌ی بالا غالباً سخت‌تر از درست کردن یک نمره‌ی پایین است.

گام ۴: مطالعه کنید، مطالعه کنید، مطالعه کنید!

اگر‌ شما تا قبل از مهلت نهایی خود برای فرستادن امتیاز آیلتس وقت بسیار زیادی دارید، آن وقت احتیاجی نیست عجله کنید. با این حال، اگر مهلت نهایی شما دارد تمام می شود و باید سریع یک امتحان دیگر بدهید، آن گاه باید هر چه قدر که ممکن است مطالعه کنید. مقاله ی ما را چک کنید، درباره ی این است که چگونه آیلتس را در یک ماه مطالعه کنیم. و، اگر وقتتان حتی کم تر است، شاید یک برنامه ی یک هفته ای مطالعه ی آیلتس آن چیزی است که شما دنبالش هستید.

اگر وقت برای شرکت در یک آزمون آیلتس دیگر نبود چه؟

اگر وقت کافی برای دادن یک آزمون دیگر و فرستادن نمراتتان وجود ندارد، پس تنها گزینه‌ی شما اعتراض به نمره‌ی‌تان است. متأسفانه این بین ۶ تا ۸ هفته وقت لازم دارد. به علاوه پرخرج است. پیش از آن‌که به نمره‌ی خود اعتراض کنید باید با مؤسسه‌ای که به امتیازات شما نیاز دارد تماس بگیرید و از آن‌ها بپرسید آیا نمراتتان را پس از مهلتی که طی آن اعتراض داده‌ایدف قبول می‌کنند یا خیر. آیلتس آزمون مداد و کاغذ است، پس پاسخ‌هایتان دستی خواهد بود. خیلی مهم است که مقاله‌های تمرینی خود را برای تسک‌های آن بنویسید (تایپ نکنید!). با دست نوشتن به شما کمک می‌کند که حس سرعت را تقویت کنید. به بیانی دیگر یاد خواهید گرفت که چقدر سریع (یا تا چه حد آهسته!) با مداد بر روی کاغذ به زبان انگلیسی بنویسید