راه های بهبود تلفظ در آزمون آیلتس

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد نشان میدهد که چه طور تلفظ خود را در امتحان اسپیکینگ آیلتس به طور قابل توجهی تقویت کنید . راه های بهبود تلفظ در آزمون آیلتس بسیار متعدد هستند و برعکس لهجه که نمره مثبت یا منفی ندارد تلفظ نمره مثبت برای شما دارد. پس با ما همراه باشید.

pronunciation improvement on ielts
pronunciation improvement on ielts

راه های بهبود تلفظ در آزمون آیلتس را ببینید:

شما چند دفعه به جای bedsheet لغت ‘bedseeet’ یا به جای bread لغت ‘braid’ را شنیده اید؟ شما در واقع آگاه نیستید که دارید کار مشابه را انجام می دهید چون ما در کشوری زندگی می کنیم که لغاتی را که به طور رایج در انگلیسی اشتباه تلفظ می شوند اغلب نادیده می گیریم.

در واقع، هر گویشور بومیِ زبان نسخه ای از تلفظ یک لغت را دارد که بسته به اینکه در کشور و به کدام زبان بومی صحبت می کند به هر لغت انگلیسی صدای تو دماغی منحصر بفردی را می دهد.

شنیدن همه ی اینها احتمالاً سرگرم کننده است و به شما کمک می کند تا حدس بزنید که شخص متعلق به کجا است اما متاسفانه در کسب نمره ای خوب در آیلتس به شما کمکی نمی کند.

برای اینکه قادر باشید تا در امتحان اسپیکینگ نمره ی خوبی بگیرید و باید در مصاحبه ای مانند سناریو با ممتحن به سوالات جواب دهید، تلفظ شما زیر ذره بین قرار می گیرد.

مساله ی خوب درباره ی تلفظ این است که اگر شما این ۹ نکته ی ساده ی زیر را دنبال کنید می تواند نسبتاً سریع یاد گرفته شود.

۱- نترسید، صحبت کنید!

مرحله ی اول برای تقویت تلفظ خود این است که یا وقتی یا به تنهایی یا با معلمی خصوصی صحبت می کنید صدای خود را بشنوید. اگر شما احساس می کنید که می خواهید اول لغت را بشنوید و فقط صدا را تقلید کنید احتمالاً به اندازه ی اصلاح اشتباهات خود برایتان قابل فهم نخواهد بود. متوجه شوید که چه طور یک لغت را می خوانید، اینکه چه طور ترکیب خاصی از حروف را می خوانید‌. این به شما می گوید که آیا باید روشی را که از طریق آن لغت را می خوانید اصلاح کنید یا نه چون این مستقیماً روی تلفظتان اثر می گذارد.

۲- به صحبت گویشوران بومی گوش دهید

گوش دادن به یک متخصص یا گویشور بومی انگلیسی می تواند خیلی به شما کمک کند چون آنها در مجموع با سرعت خوب و به راحتی صحبت می کنند و روی تلفظ لغات تکیه ی لازم را قرار داده و زیر و بمی صدا را رعایت می کنند. این نه تنها می تواند به شما کمک کند تا لغات جدید را یاد بگیرید بلکه به شما آموزش می دهد تا زیر و بمی صدای خود را هم اصلاح کنید. احتمال دارد که شما از ترکیب یوتیوب، پادکست ها و رادیو هم استفاده کنید تا به شما کمک کند که بیشتر به انگلیسی گوش دهید.

۳- هر لغت را به آرامی یاد بگیرید

مردم زیادی فکر می کنند که سریع صحبت کردن آنها را به گویشوران انگلیسی بهتری تبدیل می کند اما این درست نیست، صحبت واضح و آرام نشان دهنده ی تفکر و اعتماد به نفس در گفتار شما است. وقتی باید به طور واضح فکر کنید سرعت خود را پایین بیاورید، گاهی اینکه کمی به خود وقت دهید می تواند کمکتان کند تا جمله ی خود را بر مبنای درس هایی که یاد گرفته اید به طرز دیگری بیان کنید. همچنین تلفظ ها را می توانید گاهی در گوگل جستجو کنید چون دیکشنری های آنلاین مانند oxforddictionary.com یا dictionary.com‌ لغت را مطابق با تلفظِ آن کلمه تقسیم می کنند. هر موقع که گیج شدید عاقلانه از این منابع استفاده کنید.

۴- لب ها، زبان، دندان ها همه چیز اهمیت دارد

موقع تلاش برای تلفظ لغات جدید خود را در آینه چک کنید تا چگونگی حرکت دهان خود را مشاهده کنید. این می تواند به شما کمک کند تا زیر و بمی صدا را که اغلب سخت است درست انجام دهید. نگذاشتنِ تکیه روی صدای r و قرارگیری تکیه ی مناسب روی ‘th’ ضروری است و این فقط موقعی می تواند تقویت شود که شما یک گویشور بومی را مشاهده کنید و به صحبتش گوش دهید و تلاش کنید و حرکات ماهیچه ی صورتش را تقلید کنید. شما می توانید یا یک فایل صوتی یا ویدئو را روی تلفن یا کامپیوتر خود ضبط کنید تا کمکتان کند.

۵- لغات را به اجزای سازنده ی خود تقسیم کنید

تقسیم کردن لغات به اجزای سازنده ی خود و دانستن این قضیه که کدام قسمت ها باید طولانی تر باشند و کدام‌ ها را کوتاه نگه داریم می تواند به ممتحن نشان دهد که شما واقعاً می دانید دارید چه می گویید. لغاتی مانند “particular” و “introduce” صدای مخصوصی دارند که فقط بعد از اینکه یاد گرفتید باید تکیه را روی کدام قسمت بگذارید آورده می شوند.

۶- تلاش کنید و لغاتی را که صدای مشابه یا متفاوتی دارند در گروه قرار دهید

دانستن تفاوت در تلفظِ way-weigh, wait-weight, address-address, read-read موقعی که با شخص دیگری صحبت می کنید باعث تفاوت می شود. تلاش کنید و لغات را در گروه بگذارید تا قادر باشید که تفاوت بین قرار دادن و ندادن تکیه را بدانید تا شنونده متوجه شود. همچنین، لغاتی مانند acquire, require, squire می توانند به روش مشابهی خوانده شوند و به شما بگویند که چه طور گروهِ ‘quire’ از لغات را تلفظ کنید. این گروه بندی به شما کمک خواهد کرد تا صداها را به طور کلی به گروه مخصوصی از لغات تعمیم دهید و تلفظ هر چیز با هجیِ مشابه را برایتان راحت تر می سازد.

۷- بامزه باشید، اغراق کنید

به خصوص موقعی که به تنهایی تمرین می کنید، آن قدر در صداها اغراق کنید تا به ذهنتان سپرده شود. موقعی که اغراق می کنید خود را در آینه هم ببینید، با سرعت آهسته انجام دهید و سپس سرعت خود را بالا ببرید، بعد آن را در جمله بگذارید و همان طور که در طول زمان بیشتر با لغت احساس راحتی می کنید حواستان به چگونگی تغییرش هم باشد. به یاد داشتن آن احساس یا حالت چهره تان موقع تلفظ لغاتِ مخصوص کلید اصلی است که هر دفعه لغت را به درست ترین شکل تلفظ کنید.

۸- اثرات تلفظِ فعلیِ خود را بدانید

وقتی شما در کنار دوستان یا خانواده ی خود هستید، به این توجه کنید که چرا لغات را به آن روش تلفظ می کنند. هر کس بر مبنای اثراتِ اطرافِ خود زبانی را در خود پرورش می دهد، تلفظ قسمتی از این است که شما چه طور هر زبان را پرورش می دهید. توجه به اینکه مردمِ اطرافتان در کدام قسمت تلفظ دچار اشتباه می شوند می تواند به شما کمک کند تا تلفظ خود را بهتر سازید. هر موقع که در درس های خود احساس اعتماد به نفس کردید آنها را اصلاح کنید، مطمئن شوید که روش غلط و درست تلفظ لغت و جایی که اثر تلفظ غلط از آنجا نشات می گیرد را به آنها می گویید.

۹- لغات را در جمله بگذارید

هر ساختار جمله باید هر دفعه روی بیان اطلاعات مهم تمرکز کند. این یعنی تلفظ هم شامل تمرکز روی لغت درست در جمله است برای مثال –

‘I particularly like listening to music by the Beatles.’

توجه کنید که تمرکز چه طور در این جمله ی به خصوص روی قرارگیریِ تکیه بر لغاتِ صحیح است. حتی وقتی شما لغات را در یک جمله قرار می دهید، حواستان به هجاهایی که دارد باشد چون هر لغت از هجاها ساخته شده است.

در نهایت، این حقه را که می تواند به شما کمک کند تا به فرایند یادگیری خود سرعت بخشید امتحان کنید. تلفظ را به یکی از دوستان خود آموزش دهید.

بله، آموزشِ صداها الان یک ایده ی بعید به نظر می رسد اما به محض اینکه شما شروع کنید متوجه خواهید شد که آموزش می تواند به شما کمک کند تا پیش روی کنید و باعث می شود تا حتی بیشتر روی هنر تلفظ تمرکز کنید. نقش معلم را بازی کردن باعث می شود تا شما مسئولیت پذیر باشید و گاهی احتمال دارد که دوستتان سوالاتی بپرسد که شما به آنها فکر نکرده اید. از سفر لذت ببرید، آرام باشید و با لغات سرگرم باشید.