Fluency و تلفظ در آزمون PTE

اهمیت تلفظ در امتحان PTE

آموزشگاه زبان ایران اکسفورد به Fluency و تلفظ در آزمون PTE و میزان مهم بودن این دو فاکتور در آزمون PTE و روش هایی برای تقویت این مهارت برای موفقیت در آزمون پی تی ای و کسب نمره ۶۵ به بالا اشاره می کند. پس با ما همراه باشید.

PTE fluency and pronunciation
PTE fluency and pronunciation

به Fluency و تلفظ در آزمون PTE توجه کنید:

آیا متوجه شده اید که ما در زندگی روزانه ی خود گویشوران خیلی خوبی نیستیم؟ ما چه طور می توانیم چنین ادعایی کنیم؟ خب، یک منطقه در ایالت لهجه ها و سبک های گفتاری مختلفی دارد. و به دلیل فعالیت های مهاجرتیِ زیاد، لهجه های گفتاری ما مدام تحت تاثیر قرار می گیرد و در نتیجه، تنوعات فراوانی را هم می توان در لهجه مشاهده کرد. فراتر از آن، زبان عامیانه در زندگی اجتماعی ما دخیل است. تا جایی که لحن رسمی مد نظر است زبان های کاری هم امروزه کمی .. هستند. در نتیجه، حتی یک گویشور بومی انگلیسی هم احتمالاً در تمرین اسپیکینگ PTE نمره ی کمی می گیرد.

برای دیدن اخرین تغییرات PTE امسال حتما لینک آموزش PTE را دنبال کنید

Flunecy در PTE

این به طور غیر مستقیم روی حالتی که ما صحبت می کنیم هم اثر می گذارد که یا خیلی سریع است یا خیلی آرام. به علاوه، تلفظ هم احتمال دارد تحت تاثیر قرار بگیرد. PTE جواب شما را بر مبنای سه مهارت کلیدی ارزیابی می کند که محتوا، Fluency و تلفظ نام دارند. شما برای هر سوال حداکثر ۱۵ امتیاز می گیرید یعنی ۵ امتیاز برای هر سه مهارت. بنابراین Fluency و تلفظ به طور قابل توجهی روی نمره ی شما اثر می گذارند. شما با تقویت این مهارت ها می توانید نمره ی خود را تا چند سطح بالا ببرید.

Fluency چیزی به جز جریان، سرعت و استفاده ی درست از گرامر در جواب خود نیست. تلفظ وضوح و بیان طبیعی هر لغتی است که می گویید (صدای ایجاد شده از طریق ترکیب لغات). بیشتر شرکت کنندگان قادر به تولید محتوا هستند اما با این دو مهارت درگیر هستند. پس، آن اشتباهات رایج یا نسبتاً ناخودآگاهی که احتمالاً مرتکب می شوید و روی نمره ی کلی تان اثر منفی می گذارند چیست. و مهم تر از آن راه حلش چیست. اجازه دهید تا به طور عمیق به چند توصیه بپردازیم که شما باید در ذهن بسپارید؛ آنهایی که با تقویت Fluency و تلفظ به بهتر شدن نمره تان کمک می کنند.

PTE-A  یک امتحان رسمی است و در نتیجه شما می توانید تا زمانی که برای امتحان تمرین کرده و در آن شرکت می کنید از زبان خودمانی خود استفاده نکنید.

درست خواندید! لطفاً برگردید و توجه کنید که شما می خواهید در امتحان آکادمیک PTE شرکت کنید. شما باید از زبان آکادمیک استفاده کنید که یعنی حالت رسمی تری از زبان. شما احتمالاً قصدتان این است که در خانه و قبل از آمدن به مرکز امتحانیِ PTE یا بهتر از آن حتی قبل از شروع تمرین استفاده از زبانِ “wanna”, “lemme”, “gonna” را کنار بگذارید. این اصلاً بومی نیست!

البته، احتمالاً این بحث را پیش می کشید که از فیلم هایی که به شما توصیه شده بود تماشا کنید لهجه ی مخصوصی را گرفته اید. دلیل این که تماشای فیلم به شما توصیه می شود این است که سریع ترین روش یاد گرفتن زبان است. این یک فرمت صوتی تصویری است که در مقایسه با روش یکنواخت اسپیکینگ دوستانه تر است. بنابراین، شما می توانید TED Talks و شبکه های خبر انگلیسی را تماشا کنید، و به کتاب های صوتی گوش کنید. شما هر چه بیشتر به زبان رسمی گوش کنید، رسمی تر صحبت می کنید.

فقط با لحن و سرعت عادی، قابل شنیدن و طبیعی صحبت کنید.

احتمال دارد که سریع صحبت کردن برای شما طبیعی باشد اما این در واقع طبیعی نیست. چرا اگر شما خیلی سریع صحبت کنید نمره از دست می دهید؟ چون لغات شما غیر قابل فهم می شوند! لغاتی که از دهان شما بیرون می آیند هیچ معنایی ندارند. مفهوم این قضیه می تواند در محتوا هم مشاهده شود. برخلاف دانش عالی در گرامر یا از لحاظ لغوی روان بودن، نمره ی PTE شما کم می شود.

می توان این را از طریق آماده سازیِ خوب با امتحانات آزمایشی در سطوح مختلف سختی پرورش داد. هر چه اعتماد به نفس شما بیشتر شود، طبیعی تر صحبت می کنید.

مکث ها، تکیه ها، و آهنگ صدای شما مهم است.

در هر اطلاعاتی تعدادی لغت مهم وجود دارد که آن را با معناتر و کامل تر می سازد. آنها لغاتی هستند که شما رویشان تکیه قرار می دهید.

مکث ها باعث می شوند که کلام قابل فهم و احساسی تر باشد. صحبت کردن در لحنی ربات گونه را با یک بچه مجسم کنید. حتی فکرش هم عجیب است. ما انسان ها از موهبت سیستم هوشی برخورداریم و گونه هایی هستیم که می توانیم خیلی خوب احساسات خود را نشان دهیم. طی برقراری ارتباط، مکث ها، تکیه ها و لحنتان هستند که پیغامی را که سعی در انتقالش دارید مشخص می کنند. یک جمله می تواند با لحن های مختلفی گفته شود.

برای مثال، “Are you going to that party?” گفتنِ این جمله را با تاکید روی لغات مختلف و تغییر لحن خود امتحان کنید. ضبط کردن و گوش کردن به آن را امتحان کنید. شما دقیقاً متوجه می شوید که هر دفعه معنا چه طور عوض می شود.

بهترین قسمت زبان آن است، به محض این که شما شروع می کنید به کمی متفکرانه صحبت کردن و کمی متوجهش می شوید، آهنگ صدا با آن همراه می شود. با این حال، تمرین مداوم اسپیکینگ و آشنا شدن با انواع سوالات امتحان PTE-A مهم است.

پرکننده ها دوست شما نیستند. از آن ها دوری کنید!

ما این کار را زیاد انجام داده ایم. شما دلیل چنین گفتاری را می دانید؟ ما افکار مداوم و تداخل کننده ای داریم. قبل از این که مغز ما بعضی از اطلاعات را پردازش کند، یک ایده ی جدید و نسبتاً مهم به فکرمان می رسد. و ما آن قدر به سازماندهی نکردن ایده های خود عادت کردیم یا این قدر درباره ی آن چه که در زندگی روزانه می گوییم بی مسئولیت هستیم که بیش از حد به استفاده از پرکننده ها تمایل داریم. تفاوتش این است که در زندگی عادی به آن توجهی نمی شود اما سیستم ارزیابی PTE از آن غفلت نمی کند.

توانایی شما در ارائه ی درست مفاهیم با زیرکی بررسی می شود. آن چه که شما می توانید انجام دهید این است که موقع تمرین هر جواب را چند دفعه ضبط کنید. تعداد زمان هایی را که از پرکننده ها استفاده می کنید بررسی کنید. دفعه ی بعد که تمرین می کنید می توانید آگاهانه از پرکننده ها اجتناب کنید. با آگاه شدن نسبت به جواب های خود، شما مسلماً پیشرفت می کنید.

برای جواب دادن عجله نکنید. اول سوال را متوجه شوید، ایده های خود را سازماندهی کرده و سپس صحبت کنید.

همچنانکه در یکی از نکات بالا گفته شد، ما به سازماندهی افکار و ایده های پراکنده ی خود عادت نداریم. بنابراین، قبل از این که آن ایده ها را فراموش کنیم صحبت می کنیم. ما تمایل داریم تا بدون توجه کردن به این که چه طور جمله ی قبلی خود را کامل کردیم شروع به صحبت کنیم. اینجا است که تمرین وارد عمل می شود. شما باید ایده ها را در جملات کامل ارائه کرده و آن ایده ها را به هم ربط دهید.

در اینجا هم تمرین در پیشروی کردن به شما کمک می کند. شما شانس آوردید چون امتحان PTE-A قالب ثابتی دارد. دانستن الگوی امتحان، انواع سوالات پرسیده شده، و تمرین جواب دادن به آنها اسپیکینگ شما را قوی می کند. وقتی شما برای جواب دادن به سوال مخصوصی عجله کنید اتفاقی که می افتد این است که احتمال اشتباه کردنتان بیشتر می شود. بنابراین، مکث کنید، دستورالعمل و سوال را به دقت بخوانید، سپس اقدام به جواب دادن کنید. آرام ماندن در سراسر امتحان برای شما معجزه می کند.

تمرینی جامع با استفاده از یک منبع بهتر آن چیزی است که شما باید منتظرش باشید.

امروزه، منابع آنلاین زیادی وجود دارند که در تمرین و تقویت این دو مهارت به شما کمک می کنند. شما باید همیشه موقع تمرینِ آنلاین جواب های خود را ضبط کنید، به آن ها گوش کرده، و دوره شان کنید تا اشتباهات رایجی را که احتمالاً مرتکب می شوید بدانید. PTE Tutorials دقیقاً برای فراهم کردن امتحانات آزمایشی باکیفیت PTE و همچنین منابع مختلفی ایجاد شده است که روی رایج ترین حیطه هایی تمرکز می کند که برای شرکت کنندگان سخت است، مانند ضروریات مقاله نویسی، راهنمای توصیف تصویر و غیره.

تعدادی نکته ی خوب برای Fluency و تلفظ در آزمون PTE

•          تلاش کنید تا روی لغاتی که فکر می کنید کلیدی هستند تکیه قرار دهید.

•          روی سرعت خود کنترل داشته باشید.

•          در جمله ی تکرار شونده اگر شما لغتی را حذف، جایگزین یا اضافه کنید اشتباه محسوب می شود و در نتیجه نمره تان کم می شود.