نکات Read Aloud آزمون PTE

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد در این مطلب به نکات Read Aloud آزمون PTE اشاره می کند که می تواند بسیار مفید باشد. پس با ما همراه باشید تا بیشتر با این بخش آزمون PTE آشنا شوید و بتوانید بهترین نتیجه را بگیرید.

نکات Read Aloud آزمون PTE را ببنید:

pte tips read aloud
pte tips read aloud


هدف این تسک این است که تا جایی که امکان دارد واضح و به طور طبیعی صحبت کنید. مهم است که واضح صحبت کنید تا کامپیوتر بتواند لغات شما را متوجه شود (این مانند نرم افزار تشخیص صدا در موبایل خود یا گوگل است، اما خیلی پیچیده تر).


آماده شوید!

مطمئن شوید از آن ۲۵ ثانیه استفاده می کنید تا متن را سریع و با صدای بلند برای خود بخوانید. مشابه یک تسک راحت است که خیلی از زبان آموزان آن را انجام نمی دهند و این اشتباهی بزرگ است! آماده سازی تفاوت بزرگی ایجاد می کند! مهم است که بدانید چه چیزی در پیش رو است، و از این زمان برای تشخیص هر لغت سختی در متن استفاده کنید و تلاش کنید تا قبل از اینکه ضبط صدا شروع شود آنها را یک دفعه بگویید.


بیش از ۳ ثانیه مکث نکنید

مشابه جواب های طولانی در تسک های اسپیکینگ دیگرِ PTE آکادمیک اگر شما بیش از ۳ ثانیه مکث کنید میکروفون به طور خودکار خاموش می شود! پس حواستان باشد. به صحبت کردن و خواندن لغات روی صفحه ی مانیتور ادامه دهید.

خیلی سریع یا خیلی به آهستگی صحبت نکنید

یکی دیگر از نکات Read Aloud آزمون PTE سرعت صحبت شماست. تلفظ واضح مهم است اما لغات را با تاکید زیاد تلفظ نکنید. یعنی آنها را خیلی به آهستگی و به دقت نگویید که سرعتتان را پایین بیاورد. این باعث کم شدن نمره تان می شود. همچنین خوب نیست که خیلی سریع صحبت کنید؛ اغلب وقتی مردم بسیار مضطرب هستند خیلی سریع تر از حالت عادی صحبت می کنند. اگر شما خیلی سریع تر صحبت کنید احتمالاً خطاهایی در تلفظ خواهید داشت پس نفس عمیقی بکشید و به آرامی و با دقت بخوانید.

از روی لغات رد نشوید!

به همه ی آنچه که نوشته شده است توجه کنید! گویشوران در همه ی سطوح این اشتباه را می کنند: آنها تصادفی از لغات کوچکی مانند a, an, and, in, on و غیره رد می شوند. توجه خاصی به اینها کنید و مطمئن شوید که شما این اشتباه را نمی کنید.


قسمت پایانیِ لغات را نگفته رها نکنید

اشتباه رایج دیگر این است که گویشوران به طور واضحی انتهای لغات را تلفظ نمی کنند. برای مثال -ed در انتهای افعال گذشته ی ساده ای مانند talked, watched, learned, or pronounced. و -s جمع را هم فراموش نکنید!


از تکیه ی درست استفاده کنید

قسمت خیلی مهم تلفظ در انگلیسی تکیه ی لغت است. یعنی شما تکیه را روی کدام هجای لغت می گذارید. این ضروری است چون می تواند معنای لغت – RE-cord یا re-CORD را عوض کند اینها بسته به اینکه تکیه را روی هجای اول بگذارید یا دوم دو معنای مختلف دارند. مثالی دیگر: con-TENT یا CON-tent، یادگیری تکیه ی لغت می تواند برای زبان آموزان زیادی بسیار سخت باشد، پس تمرین بیشتری داشته باشید.

از آهنگ درست استفاده کنید

وقتی ما صحبت می کنیم گام یا درجه ی صدای خود را عوض می کنیم. این می تواند برای نشان دادن ویرگول، نقطه و سوال (اینها فقط تعدادی از موارد زیاد هستند) استفاده شود. ما معمولاً برای ویرگول و علامت سوال (یعنی، درجه ی صدای ما در انتهای عبارت بیشتر می شود) از آهنگ صدای خیزان و برای نقطه از آهنگ صدای افتان (درجه ی صدایمان کمتر می شود) استفاده می کنیم.

مکث کردن را فراموش نکنید

همراه با آهنگ صدا مهم است که موقع رسیدن به ویرگول، نقطه و علامت سوال کمی مکث کنید – فقط بدون مکث به خواندن ادامه ندهید! جدای از این واقعیت که شما باید نفس های کوتاه بکشید نشان دادن این مساله که می دانید نقطه گذاری چه طور کار می کند مهم است.

اگر اشتباه کنید

اگر شما اشتباه کنید دو گزینه وجود دارد. گزینه ی ۱: اگر شما گویشور خوبی هستید و می توانید فوری اشتباه خود را تصحیح کنید این کار را انجام دهید و ادامه دهید. گزینه ی ۲: اگر شما خیلی دیر متوجه می شوید (یعنی بعد از اینکه شروع کردید به گفتن لغت بعدی) صحبت خود را تصحیح نکنید، فقط به خواندن ادامه دهید. شما به این روش نمره ی کمتری از دست می دهید.
برای تمرین در محل کار یا در راه، خواندن قسمت هایی از روزنامه را با صدای بلند امتحان کنید. مطمئن شوید که ۲۵ ثانیه برای آماده سازی و ۴۰ ثانیه برای خواندن با صدای بلند به خود زمان می دهید، و همه ی نکاتی را که به شما ارائه داده ایم تمرین کنید. مطمئن شوید که صدای خود را ضبط می کنید تا بتوانید به آن گوش کرده و اشتباهات خود را بررسی کنید.

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد در این بخش به نکات Read Aloud آزمون PTE اشاره می کند که جزو قسمت های مهم آزمون PTE می باشد. همه می دانیم که آزمون PTE آزمونی است تکنیکی و دانستن استراتژی های آین آزمون در بالا بردن نمره کمک موثری می کند. پس حتما این تکنیک ها را استفاده کنید.

pte read aloud tips
pte read aloud tips


به چند نکته دیگر در مورد Read Aloud توجه کنید:

شما شش تا هفت سوال از این نوع را در امتحان خواهید داشت. شما روی صفحه ی مانیتور یک جمله را مشاهده می کنید و سپس باید آن جمله را بلند در میکروفون بخوانید. بسته به طولِ جمله وضعیت های زمانی مختلفی وجود خواهد داشت. قبل از اینکه میکروفون شروع به کار کند شما ۳۰-۴۰ ثانیه وقت دارید و سپس باید جواب خود را ارائه دهید. پس از این سی تا چهل ثانیه استفاده کنید تا

•          جمله را متوجه شوید،

•          سریع جمله را بخوانید،

•          موقعی که می خواهید مکث کنید،

•          به این مساله بپردازید که روی کدام لغات باید تاکید کنید،

•          موقعی که قصد دارید تُن صدای خود را بالا ببرید،

•          موقعی که قصد دارید تُن صدای خود را پایین بیاورید،

•          و اگر شما با هر لغت ناآشنایی روبه رو شدید در آن صورت تلاش کنید تا آن کلمه را در ذهن خود بگویید. به این طریق به محض روشن شدن میکروفون راحت صحبت می کنید.

از آن ۳۰-۴۰ ثانیه که قبل از روشن شدن میکروفون دارید خیلی عاقلانه استفاده کنید این مساله ی بسیار مهمی است.

پس صفحه ی نمایش این شکلی خواهد بود. در جلسه ی ضبط صدا یک نوار وضعیت را مشاهده خواهید کرد که قبل از پخش صدای ضبط شده به شما می گوید چه قدر زمان دارید. سپس به محض اینکه زمان به پایان برسد شما صدایی را خواهید شنید. این موقعی است که شما باید شروع به صحبت کنید یا شروع کنید به ارائه ی جواب خود. موقع ارائه ی جواب خود حواستان به نوار پیشرفت هم باشد که به شما می گوید چه قدر زمان باقی مانده است یا اینکه چند ثانیه وقت دارید. تلاش کنید تا جواب خود را در محدوده ی زمانی مشخص شده کامل کنید چون به این نمره داده می شود.

اولین موردی که به آن نمره داده می شود محتوا است. محتوا یعنی همه ی آن چیزهایی که در جمله گفته شده است. پس آیا قادر بوده اید تا کل جمله را بخوانید، قادر بوده اید تا کل جمله را بلند بخوانید؟ اگر شما آن کار را انجام دهید برای محتوا نمره ی کامل می گیرید و بعد از آن موارد دیگر را مورد آزمایش قرار می دهند مواردی از قبیل تلفظ، روانی، دلیل اینکه قادر به تشخیص هستید، و اینکه کدام قسمت از جمله مهم بود، پس آن را با صدای خود تمرین کنید. بنابراین همه ی آن موارد بعد از محتوا اهمیت خواهند داشت.

این آزمون مختص مهارت های ریدینگ و اسپیکینگ است پس از این نوع سوال برای هر دوی آن موارد نمره خواهید گرفت. بنابراین این مساله ی بسیار مهمی است.

نکات و شگردهای Read Aloud در امتحان PTE یا مواردی که باید برای کسب نمره ای خوب در ذهن داشته باشید چیست؟

۱-تلفظ درست – اول از همه تلفظ شما باید خوب باشد. شما باید قادر باشید تا آن لغات را به درستی تلفظ کنید. “اگر لغتی باشد که سخت است یا برایتان آشنا نیست” اول تلاش کنید. سپس در سی – چهل ثانیه ی اول تمرین کنید که چه طور می خواهید آن را تلفظ کنید. پس این مساله ی خیلی مهمی است.

۲-در محل های درستی از جمله مکث کنید – پس هر موقع که “ویرگول” یا “نقطه ای” را مشاهده کردید یعنی “این جا است که شما باید مکث کنید”.

۳-در محل های صحیحی تُن صدای خود را بالا و پایین ببرید – پس هر موقع که شما نکته یا جمله ی خود را به پایان رساندید یعنی در آن لحظه از زمان می توانید تُن صدای خود را پایین بیاورید. بنابراین موقع رسیدن به ویرگول یا نقطه می توانید تُن صدای خود را پایین بیاورید.

۴– سرعت – ما می خواهیم روی سرعت تاکید کنیم، پس اگر شما خیلی سریع صحبت می کنید یا موقع گفتن جمله عجله می کنید یا اگر بیش از حد آرام صحبت می کنید، مکث کردن روی هر لغت یا بعد از هر دو لغت این تصور را ایجاد می کند که صحبتتان روان نیست.