نکات Re-tell lecture در آزمون PTE

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد به نکات Re-tell lecture در آزمون PTE اشاره می کند که بسیار برای بهبود مهارت Speaking پی تی ای مهم هستند. پس با ما همراه باشید تا بهتوانید نمره مهارت speaking آزمون PTE خود را به بالای ۶۵ برسانید.

PTE retell lecture tips
PTE retell lecture tips

نکات Re-tell lecture در آزمون PTE را ببینید:

Re-tell lecture یکی از تسک ها در مدول اسپیکینگِ PTE آکادمیک است و می تواند کاملاً گول زننده باشد. این را در نظر بگیرید: یک سخنرانی است که شما باید به آن گوش کرده یا تماشا کنید و بعد از اینکه به پایان رسید فقط یک وقت استراحت ۱۰ ثانیه ای دارید تا آماده شوید. به دنبال این میکروفون وصل می شود و از شما انتظار می رود تا قبل از اینکه زمان به پایان برسد سخنرانی را دوباره با استفاده از لغات خود بگویید و همچنان چیزی را از قلم نیندازید. اوه!

یکی از تسک ها در مدول اسپیکینگِ PTE آکادمیک است و می تواند کاملاً گول زننده باشد. این را در نظر بگیرید: یک سخنرانی است که شما باید به آن گوش کرده یا تماشا کنید و بعد از اینکه به پایان رسید فقط یک وقت استراحت ۱۰ ثانیه ای دارید تا آماده شوید. به دنبال این میکروفون وصل می شود و از شما انتظار می رود تا قبل از اینکه زمان به پایان برسد سخنرانی را دوباره با استفاده از لغات خود بگویید و همچنان چیزی را از قلم نیندازید. اوه!

داشتن عملکردی خوب در تسک Re-tell Lecture، کلید اصلی کسب نمره ای عالی در اسپیکینگ PTE است.

شرکت کننده برای اینکه در این تسک عملکردی عالی داشته باشد باید روی سه مهارت کار کند:

  1. لیسنینگ
  2. یادداشت برداری
  3. اسپیکینگ

ما از طریق این وبلاگ مهمترین مهارت اسپیکینگ را بیان کرده و تعدادی نکته ی کاربردی را ارائه می دهیم تا به خوبی آماده شوید.

پارامترهای نمره دهی چیست؟

  1. Fluency

طبق Pearson روان صحبت کردن، انتقال راحت، به ظاهر بی دردسر و بومی گفتار است. اگر شما مشابه یک شخص Native صحبت کنید از ۵ نمره ی ۵ را می گیرید و اگر گفتار شما تند و زننده باشد یا روان نباشد صفر می گیرید. انتقال بومی گفتار به این معنا نیست که شما باید خیلی سریع صحبت کنید بلکه به جای آن باید با ریتم و با سرعتی طبیعی صحبت کنید. شگردش این است که نرم افزار را متقاعد کنید که گفتار شما به خوبیِ بومی ها است پس ما توصیه می کنیم که تلاش کرده و کمی سریع صحبت کنید.

  • تلفظ

ما می دانیم که تلفظ یعنی تولید صداهای گفتاری به روشی که گویشوران عادی زبان بتوانند به راحتی متوجهش شوند و آن را فرا گیرند. در این تسک اگر مشابه یک شخص بومی تلفظ کنید به شما ۵ امتیاز داده می شود در حالیکه اگر تلفظتان غیر انگلیسی باشد (حداقل طبق نرم افزار) صفر می گیرید!

  • محتوا

Pearson شرکت کننده را با توجه به بازگوییِ همه ی جنبه های ارائه یا سخنرانی اش ارزیابی می کند. شرکت کننده باید قادر باشد تا همه ی شخصیت های گفته شده در ضبط، کارها، ارتباطاتشان، و مفاهیم ضمنی را توصیف کند و سپس آن را با یک نتیجه گیری رضایت بخش به پایان برساند.

خلاصه شما باید فهم واضحی از آنچه که در سخنرانی روی می دهد داشته باشید.

چه طور مهارت های اسپیکینگ را برای Re-tell Lecture تقویت کنید؟

  1. یادداشت های مناسبی بردارید

آمادگی شما برای بازگو کردن در لیسنینگ و خودِ مرحله ی یادداشت برداری شروع می شود! از ذهن خود انتظار نداشته باشید تا انبوهی از اطلاعات را حفظ کند که در یک سخنرانیِ ۳۰-۹۰ ثانیه ای به سمتش هجوم آورده است.

موقع یاداشت برداری آن لغات کلیدی را بنویسید که نقش هدف گیری حافظه را دارند. ۵ لغتی را که با W شروع می شود و ۱ لغتی که با H شروع می شود را بنویسید: Who, Why, When, What, Where, How.

اگر اعدادی وجود دارند آنها را بنویسید و همچنین لغتی را بنویسید تا به یاد بیاورید که آن عدد نماینده ی چه چیزی است. برای مثال فقط ننویسید ۴۵,۰۰۰، بنویسید ۴۵,۰۰۰ paediatricians (متخصص اطفال). از خطوط، دایره ها، و سمبل ها استفاده کنید تا بهتر به یاد بیاورید.

  • به تلفظ خود توجه کنید

مطمئن شوید که حروف صدادار و بی صدایی که می گویید واضح هستند. روی هر لغت و جمله ای که می گویید تکیه را قرار دهید. به یاد داشته باشید که صدای ‘h’ کمی را در ششمین انسدادیِ اصلی در انگلیسی بیفزایید یعنی t، k و p (بی صدا) و d، g و b (صدادار).

  • آرام باشید

حواستان به مکث ها، درنگ ها یا تکرارهای نامناسب باشد. باید از مکث هایی که طبیعی هستند در هنگام صحبت روزانه و در موقعیت های واقعی اجتناب کرد! قصدتان باید این باشد که یک جمله ی کامل را با سرعتی طبیعی بگویید. برای یک میلی ثانیه در انتهای نقطه و قبل از شروع جمله ای دیگر مکث کنید.

  • یک قالب ذهنیِ آماده داشته باشید

برای حفظ روانی صحبت خود، تعدادی قالب اسپیکینگِ آماده داشته باشید تا احتمال کمتری برای اشتباه یا وحشت وجود داشته باشد.

شما با یک قالب آماده فقط باید لغات کلیدی را وارد کنید. موقع صحبت هیچ چیزی را به یادداشت ها نیفزایید. بسته به یادداشت ها و قالبِ خود این باید برای مدت ۳۰-۴۰ ثانیه ای که صحبت می کنید کافی باشد!

اگر شما تجربه ای مانند شرکت در امتحان لازم دارید می توانید با نمونه سوالات تمرین کنید. برای کمک جزئی، Re-tell Lecture bookletما را هم بررسی کنید. اگر شما می خواهید آنلاین برای PTE آماده شوید و معلومات خود را تجدید کنید گزینه های آموزشی ما را بررسی کنید!