استراتژی های لازم برای ریدینگ آیلتس

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد در این بخش به استراتژی های لازم برای ریدینگ آیلتس اشاره می کند که می توانید برای موفقیت در آیلتس و کسب نمره ۷ به بالا از آن استفاده کنید. پس با ما همراه باشید تا نتیجه مناسب را بدست بیاورید.

حتما آخرین تغییرات آیلتس را با خواندن مطلب جدیدترین روش های آموزش آیتس دنبال کنید.

استراتژی های لازم برای ریدینگ آیلتس را ببینید:

آیا موقعی که نمی توانید معنای یک جمله را در مدول ریدینگ آکادمیک آیلتس متوجه شوید ناامید می شوید؟ در واقع، شما همچنان می توانید بدون فهم کامل یک متن و همه ی لغاتی که شامل می شود نمره ی بالایی در ریدینگ آیلتس بگیرید! تسلط بر بعضی از مهارت ها و استراتژی های پایه کلید موفقیت در ریدینگ آیلتس است. مطمئن شوید که این شش مورد را انجام می دهید.

خواندن سطحی متن

خوانندگان ماهر فوری “مفهوم کلی” (ایده ی اصلی را متوجه می شوند) یک متن را با استفاده از خواندنِ سریع می فهمند که گاهی هم خواندنِ سطحی نامیده می شود. آنها فوری به عناوین نگاهی می اندازند تا موضوع کلی را تشخیص دهند. آنها می دانند کجا به دنبال ایده ی اصلی نویسنده بگردند: نزدیک انتهای مقدمه و ابتدای نتیجه گیری. آنها موقع خواندن پاراگراف های بدنه به محض اینکه ایده ی اصلی را متوجه شدند توقف می کنند. به خودشان زحمت نمی دهند تا جمله های پشتیبان مانند مثال ها و نقل قول ها را بخوانند. اگر آنها با لغتی روبه رو شوند که بلد نیستند توقف نمی کنند تا معنایش را متوجه شوند. به جای آن، نگاهشان مدام در طول متن حرکت می کند. این خواندنِ سطحی نام دارد. از تکنیک های خواندنِ سطحی برای خواندنِ سریع تر استفاده کنید و بیش تر از پنج دقیقه را به خواندن هر متنی در امتحان آیلتس اختصاص ندهید.

فهم سازماندهی

یکی از مهارت های ریدینگ آیلتس که به خوبی همگام با خواندنِ سطحی پیش می رود فهمیدن این مساله است که متن چه طور سازماندهی شده است. چند پاراگراف مقدمه را تشکیل می دهند؟ کار اصلی هر پاراگراف چیست؟ کدام لغات ربطی نشان دهنده ی تغییر موضوع یا عقیده است؟ خوانندگان زیر لغات و عبارات کلیدی خط می کشند. فهمیدن این مساله که یک متن چه طور سازماندهی شده است مهارتی ضروری در ریدینگ است چون به شما کمک می کند تا بعداً اطلاعات خود را سریع تر پیدا کنید.

مرور اجمالی

مرور اجمالی مهارتی دیگر در ریدینگ است. اما عملکردش دقیقاً چگونه است؟ مرور اجمالیِ موثر با مطالعه ی دقیق سوال شروع می شود. شما باید چه اطلاعاتی را پیدا کنید؟ اسم یک شخص؟ سال؟ یک رودیداد؟ هیچ اسم یا لغتی فنی در سوال وجود دارد که به طور مطمئن در متن بیاید؟ حالا به طور اجمالی مرور کنید تا فوری و بدون خواندن دوباره ی متن آنها را پیدا کنید. تکنیک هایی برای خواندنِ سریع وجود دارند که می توانند به این کار کمک کنند.

تشخیص نقل بیان

اغلب سوالات ریدینگ آیلتس، متن اصلی را نقل بیان می کنند. به طور طبیعی این به ساختن دایره ی لغاتی گسترده کمک می کند؛ اما فقط اندازه ی لغات مهم نیست. با دانستن این مطلب شروع می شود که کدام لغات به احتمال زیاد نقل بیان می شوند: لغات مفهومی مانند find/discover، avoid/prevent، و theory/explanation نقل بیان می شوند. مطاله ی لغات باید روی کلمات مفهومی متمرکز شود که خیلی از آنها در Academic Word Listمی آید.

حدس لغات ناآشنا

من تضمین می کنم لغاتی خواهند بود که شما قبلاً هرگز در مدول ریدینگ آیلتس آکادمیک با آنها روبه رو نشده اید. طراحان آزمون لغاتی را که رایج نیستند از قصد در متن قرار می دهند تا متوجه شوند که داوطلبان می توانند با استفاده از سرنخ های موجود در بافت متن آنها را شناسایی کنند یا نه. این سرنخ های متنی می توانند شامل یک تعریف، یک نقل قول در جای دیگری از متن، لغات هم نشین، یا قسمت هایی از کلمات مانند پیشوند یا پسوند باشند. داوطلبانی که نمره ی بالایی در آیلتس می گیرند چیزی بیش از فقط دایره ی لغات در اختیار دارند؛ آنها مهارت های ریدینگ لازم برای تحلیل کلمه ای ناآشنا را هم دارند و هوشمندانه محتمل ترین معنایش را حدس می زنند.

مدیریت زمان

شما با ارائه ی جواب درست به ۳۰ سوال از ۴۰ سوال می توانید نمره ی ۷ را در مدول ریدینگ آیلتس آکادمیک بگیرید که این نمره به اندازه ی کافی خوب است تا در اغلب دانشگاه های جهان پذیرفته شوید. درسی که در اینجا می آموزید: زمان بیش از حدی را به ۱۰ تا از سخت ترین سوالات اختصاص ندهید. مهمتر این است که برای جواب دادن به ۳۰ تا از راحت ترین سوالات به خود زمان دهید و برای آن ۱۰ سوال حدس بزنید. به عنوان قانونی کلی اگر شما بعد از یک دقیقه همچنان از جوابی مطمئن نبودید حدس زده و جواب را انتخاب کنید ، به سوال بعدی بروید و بعداً اگر وقت بود دوباره به سراغش روید.