رومانیایی: یادگیری یک زبان جدید

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد دوره های آموزش زبان رومانیایی: یادگیری یک زبان جدید را برای زبان اموزان ارائه می دهد. اما بسیاری از ما پرسیده اند که زبان رومانیایی آیا زبانی آسان است یا سخت؟ ما در جواب این زبان آموزان این تجربه شخصی یک زبان آموز حرفه ای را آورده ایم که به مقایسه و شرح نحوه یادگیری زبان رومانیایی پرداخته است.

رومانیایی یادگیری یک زبان جدید
رومانیایی یادگیری یک زبان جدید

اما رومانیایی: یادگیری یک زبان جدید چگونه می تواند انجام شود؟

در طول سه هفته‌ی پیش مشغول یادگیری زبان رومانیایی بوده‌ام. می‌توانم اخبار و مصاحبه‌ها را متوجه شوم. حتی با وجود مکث‌های زیاد می‌توانم صحبت کنم. هرگز در یک زبان با این سرعت پیشرفت نکرده بودم. البته زبان رومانیایی مرتبط با زبان فرانسوی، ایتالیایی، و اسپانیایی است که از قبل بلد بودم. اما زبان پرتغالی و ایتالیایی اینطور نبودند و در زمان یادگیری آن‌ها جوان‌تر بودم.

دلیل اینست که الان می‌دانم چگونه یاد بگیرم. در طول سه روز گوش دادن در راه رفتن به سر کار و برگشتن از آن، چند عبارتی را یاد گرفتم و باب آشنایی را با آن زبان باز کردم. سپس مشغول برنامه‌ی «به خود رومانیایی آموزش دهید»، شدم.

به تازگی، به دو چیز گوش می‌دادم: تقریبا ۲۰% وقتم را حدودا! ۱۵۰ یا بیش تر جملاتی به انگلیسی می‌نوشتم و با استفاده از Elance به زبان رومانیایی ترجمه و ثبت کرده‌ام. سپس می‌توانم آن‌ها را به LingQ منتقل کرده، مطالعه کنم و انتقال بدهم. ۸۰% دیگر لیسنینگ و خواندن مطالب مور علاقه‌ام را شامل می‌شود. من مقاله‌هایی به زبان رومانیایی درباره‌ی تاریخ رومانی را از ویکی پدیا به رایانه شخصی منتقل کرده‌ام. سپس رادیو رومانی را پیدا کردم. در ابتدا تعداد زیادی از مقاله‌ها را به vhdhki hl منتقل کردم و به طور جداگانه به اخبار رادیو گوش دادم. اما بعد پادکست‌ها را پیدا کردم.

حالا قادر هستم بخش اعظم مصاحبه‌ها و اخبار رادیویی به زبان رومانیایی را متوجه شوم. هنوز یکماه زمان تا سفرم به رومانی وقت دارم. سرعت یادگیری‌ام بیشتر شده است. هرچه لغات بیشتری یاد می‌گیرم، به محتوای جالب بیشتری هم می‌توانم گوش کنم. هرچه محتوای جالب بیشتری می‌خوانم یا گوش می‌دهم، بیشتر می‌توانم ساختارهای این زبان را در عمل ببینم و بیشتر در ذهنم می‌مانند و هرچه لغات بیشتری بدانم، چیزهای بیشتری نیز می‌توانم یاد بگیرم. این سریع‌ترین دفعه‌ای بوده است که یک زبان را یاد گرفته‌ام. جداً باعث می‌شود بخواهم زبان‌های بیشتری یاد بگیرم.