زبان سانسکریت

زبان سانسکریت
Sanskrit یکی از زبان هایی است که ریشه بسیار تاریخی دارد. ریشه زبان سانسکریت را می توان یک زبان Indo-European  که بعد از مدتی به ایرانی – هندی Indo-Iranian منشعب شده است. زبان سانسکریتی در حال حاضر یکی از ۲۲ زبان رسمی کشور هندوستان می باشد. طبق اعلام دولت هد زبان سانسکریت در سال ۲۰۰۱ حدود ۱۴۱۳۵ نفر گوینده در دنیا دارد. در حال حاضر نوشتار در زبان سانسکریتی با الفبای Devanagari انجام می شود.
آموزش زبان سانسکریت در دو دهه اخیر اهمیت بیشتری پیدا کرده است. البته هر موقع صحبت از زبان سانسکریت می شود همیشه احساسات با منطق همراه می شود و نمی توان نتیجه ای روشن از آن بدست آورد. در مباحث علمی و به خصوص حوزه کامپیوتر همیشه بدست آوردن زبانی که با کوتاهترین تعداد کلمه و کاراکتر بتوان بیشترن پیام را ارسال کرد بسیار مهم است. تحقیقات بسیاری انجام شد و در برخی از این تحقیقات بیان شد که زبان سانسکریت دارای این ویژگی است. حتی در برخی از رسانه های هندوستان در سال ۲۰۱۲ اعلام شد که سازمان فضایی ایالت متحده آمریکا ( ناسا ) برای برنامه ریزی های کامپیوتری خود از زبان سانسکریت استفاده خواهد کرد که البته در همان ابتدا این مسله رد شد.
البته در اینکه زبان سانسکریت و مطالعه آن می تواند به مطالعه دیگر زبان ها کمک کند هیچ شکی نیست اما نمی توان این زبان را زبانی پر کاربرد دانست. زبان سانسکریت قدمتی چندین هزار ساله دارد و بسیاری معتقدند می توان آن را مادرتمام زبان های زنده دنیا دانست. از دیدگاه زبان شناسی زبان سنانسکریت زبان بسیار جالبی است اما از دیدگاه کاربردی نمی توان چندان روی آن مانور داد.
آموزشگاه زبان ایران آکسفورد تنها برگزار کننده آزمون های دانشگاه یورک کانادا در ایران می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر از دوره های آموزش زبان های انگلیسی ، فرانسه ، روسی ، چینی ، ایتالیایی ، آلمانی ، روسی ، ترکی استانبولی و … با شماره های موسسه زبان ایران آکسفورد تماس بگیرید.