رازهایی برای خوب صحبت کردن زبان فرانسه

فرانسه را خوب صحبت کنید

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد به رازهایی برای خوب صحبت کردن زبان فرانسه اشاره می کند از دید یکی از بهترین و موفق ترین مدرسین زبان فرانسه یعنی آقای دیوید ایساکسون . پس بیایید با هم با برخی از این رازها آشنا شویم.

secrets of french speaking fluently
secrets of french speaking fluently

به رازهایی برای خوب صحبت کردن زبان فرانسه توجه کنید:

پست امروز از دیوید ایساکسون است، سازنده ی FrenchLearner.com که به شاگردان کمک می کند تا از طریق اسکایپ زبان فرانسه یاد بگیرند.

رازش این است که هیچ رازی وجود ندارد

مردم تا سال های زیادی از من می پرسیدند، “راز یادگیریِ چگونگیِ خوب صحبت کردن زبان فرانسه و بدون لهجه چیست؟”

جوابش این است که “هیچ رازی وجود ندارد”.

منظورم این است که شما باید روش “واقعی” را یاد بگیرید. این یعنی استفاده از دو تا از موثرترین ابزارها برای یادگیری سلیس یک زبان: یک معلم خوب و یک کتاب خوب.

خیلی از مردم تلاش می کنند تا زبان فرانسه را از طریق استفاده از بسته های نرم افزاری مانند Rocket French و Babbel یاد بگیرند. در حالی که شرکت های ارائه دهنده ی این محصولات قول می دهند که شما می توانید “زبان فرانسه را در X هفته یاد بگیرید”، واقعیت این است که با وجود این که بعضی از ابزارهای آن ها احتمالاً کمک کننده هستند، راه حلی کلی ارائه نمی کنند.

داشتن یک کتاب خوب اهمیت زیادی دارد. در حالی که بسته های نرم افزاری احتمالاً با ارائه ی فلش کارت های دیجیتالی مفید خواهند بود، در آموزش مطالب اساسی زبان که شامل ساختار جمله و استفاده ی درست از زمان فعل است خوب عمل نمی کنند.

به علاوه، برای این که واقعاً خوب یاد بگیرید معلمی لازم دارید که بتواند نقاط قوت و نقاط ضعف شخصی شما را تشخیص دهد، اصلاحات مفیدی انجام دهد و با تجربه ی زندگی اش فرایند یادگیری را بالا ببرد.

یادگیری زبان فرانسه مستلزم نظم کامل است

اگر شما می خواهید خوب صحبت کردن زبان فرانسه باید زمان زیادی را به هدف خود اختصاص دهید. فقط به این معنا نیست که چند جلسه را صرف تکرار عبارات پایه کنید بلکه به معنای اختصاص دادن یک یا دو سال از زندگی خود در جهت تلاش کردن است.

استادان عالی هر رشته ای، برای مثال کاراته یا بدنسازی، همه ی زندگی خود را به هدفشان که تبدیل شدن به یک متخصص است اختصاص می دهند. این اصلِ مشابه برای یادگیری زبان فرانسه هم صدق می کند. این یک ماجراجوییِ همیشگی است!

برای دیدن جدیدترین متد آموزش زبان فرانسه امسال کلیک کنید

از همان اول در تلفظ و خواندن حرفه ای شوید

چالش برانگیزترین جنبه ی یادگیری زبان فرانسه طبق تجربه ی من تلفظ و خواندن است.

دو دلیل برایش وجود دارد. دلیل اول وجود صداهای زیادی است که در زبان انگلیسی وجود ندارند. مثال های کلیدی صداهای “r” و “u” فرانسه هستند.

خواندن فرانسه با صدای بلند هم چالش بسیار بزرگی برای شاگردان است. دلیلش آوایی نبودن این زبان است، یعنی لغت به آن روشی که نوشته شده است تلفظ نمی شود. ترکیبات فراوانی از حروف وجود دارند که تلفظ های مخصوصی دارند مانند “ois”، “ait”، “ent” و خیلی های دیگر.

تا جایی که امکان دارد زود شروع به صحبت کنید

بیش تر کتاب های درسی با موضوعاتی از قبیل سلام و احوالپرسی های پایه، گفتن زمان، آب و هوا و غیره شروع می شوند.

در حالی که حفظ کردن لغات جدید در ابتدا مهم است این هم اهمیت دارد که تا حد ممکن زود شروع به صحبت کنید.

این یعنی داشتن یک معلم یا شریک زبانی که شما را با سوالاتی درباره ی زندگی تان به چالش بکشد و این سوالات بر مبنای لغاتی باشند که در حال یادگیری اش هستید.

از یک شخص بخواهید تا مفاهیم سخت را برای شما توضیح دهد

زبان فرانسه مفاهیم و ایده های زیادی دارد که فهمش برای خیلی از گویشوران غیر بومی چالش برانگیز است.

خیلی مهم است که این حیطه ها زود به شما توضیح داده شوند. شما در ابتدا می خواهید معنای صرف فعل را متوجه شوید و تفاوت بین افعال باقاعده و بی قاعده را یاد بگیرید.

این مفاهیم گرامری در سیستم مدرسه ی گویشوران انگلیسی خیلی خوب آموزش داده نمی شوند و وقتی برای اولین بار زبان فرانسه را یاد می گیرید فهمشان می تواند بسیار سخت باشد.

همان طور که به طرف سطح متوسط فرانسه پیش می روید به زمان ها و مفاهیم متعددی برمی خورید که در زبان انگلیسی استفاده نمی شوند.

این ها شامل زمان گذشته ی کامل نشده و وجه شرطی هستند. گذشته ی کامل نشده برای توصیف آن چه که عادت داشتید در گذشته انجام دهید استفاده می شود و وجه شرطی برای ابراز آرزو، احساس یا شک استفاده می شود.

در نهایت، زبان فرانسه برای “to know” دو لغت دارد (connaître و savoir) و دانستن تفاوتش ضروری است. فهم این مفاهیم در طولانی مدت خیلی به شما کمک خواهد کرد.

هیچ دو نفری زبان خارجی را به روش کاملاً مشابهی یاد نمی گیرند.

در حالی که بعضی اشخاص بصری هستند بقیه شنیداری هستند. در حالی که بعضی ها دوست دارند در کلاس ها یادداشت های زیادی بردارند بقیه دوست دارند با سرعت زیادی ادامه دهند و ببینند کدام لغات در حافظه شان می ماند. در حالی که بعضی اشخاص می توانند فوری یک لغت جدید را حفظ کنند این کار برای بقیه وقت خیلی بیش تری می برد.

تلاش کنید تا از ابتدا بفهمید چه چیزی برایتان به بهترین شکل جواب می دهد، این را با معلم خود در میان بگذارید و او هم باید شما را همراهی کند.

تمرین کن عزیزم، تمرین!

یکی از بهترین روش های تقویت زبان فرانسه خود در کوتاه ترین زمان ممکن این است که با معلم خود تمرین ها را انجام دهید.

این یعنی معلم یک ساختار جمله ی مخصوص را انتخاب می کند که برای شما احتمالاً چالش برانگیز است و یکی پس از دیگری ترجمه ی جملات را ارائه می کند.

این ابزاری عالی برای دوره کردن است. معلم می تواند به یاد بیاورد که شما در کدام لغات یا عبارات از دروس قبلی اشکال دارید و می تواند آن ها را در تمرین بیاورد. این برای یادگیری مفاهیم جدید هم عالی است چون مفاهیم جدید و سخت را معمولاً می توان بعد از یک جلسه ی کوتاه تمرینی یاد گرفت.

اجازه دهید اشتباهات شما شنیده شود

همه ی شاگردان زبان های خارجی توانایی های اسپیکینگ مساوی ندارند.

یکی از چالش برانگیزترین موقعیت ها زمانی است که شاگردان از اشتباه کردن می هراسند.

اگر شما یکی از این اشخاص هستید آن گاه راه حلی وجود دارد.

به جای این که تلاش کنید تا مرتکب اشتباه نشوید این ذهنیت را در خود ایجاد کنید، “من تو را مجبور می کنم تا به اشتباهات من گوش کنی”.

همچنین، مهم تر از آن، خیلی به خود سخت نگیرید. درگیری موقع یادگیری یک زبان خارجی عادی است. مدام به خود یادآوری کنید که اشتباه کردن ایرادی ندارد و این که قسمتی از فرایند یادگیری هستند.

بازی حدس زدن را انجام دهید

همان طور که شما به پیشرفت در فرایند یادگیری ادامه می دهید فرصت های بیش تری برای ابراز خود خواهید داشت.

یک چالش بزرگ این است که در موقعیت هایی که شما یا اصلاً لغت را نمی دانید یا لغتی را که قبلاً یاد گرفتید فراموش کرده اید چه کار کنید.

یکی از راه حل ها این است که به سادگی حدس بزنید.

بیش تر اوقات حدس اول شما درست است. همچنین، با وجود لغات زیاد فرانسه که خیلی مشابه انگلیسی هستند شانس این که آن کلمه را به درستی حدس زده باشید بالا می رود.

تلفظ انگلیسی خود را پنهان کنید

یکی از چالش هایی که مدام برای شاگردان پیش می آید اشتباهات تلفظ در مورد لغات فرانسه است که مشابه (یا تقریباً مشابه) انگلیسی هستند.

این شامل لغاتی است مانند “importance”، “opportunité”، “information” و خیلی مثال های دیگر.

دلیلش این است که ذهن انگلیسی زبان از بچگی به مشاهده و تلفظ لغات به روشی یکدست بسیار عادت کرده است. با این حال، آن ها لغات فرانسه هستند و باید کاملاً به فرانسه تلفظ شوند.

روش غلبه بر این چالش این است که تلفظ انگلیسی تان را در جیب پشتیِ خود پنهان کنید و چگونگیِ تلفظ لغات را به شیوه ی فرانسه دوباره یاد بگیرید.

پیشرفت نه کمال گرایی

گذاشتن فشار بیش از حد روی خود خیلی راحت است. این مخصوصاً موقعی صدق می کند که شما در حال یادگیری زبان فرانسه به منظور قبولی در نوعی امتحان یا مصاحبه باشید.

آن هایی که تمایل دارند تا اشتباهات خود را کم تر جدی بگیرند پیشرفت خیلی سریع تری خواهند داشت.

ما با هم می توانیم موفق شویم

یادگیری سلیس صحبت کردن به زبان فرانسه به راستی کار دشواری است. اما، این هدف می تواند در طول زمان و با ترکیب عناصر کلیدی شاگرد که آمادگی و میل به همراه اشتیاق و تجربه ی معلم است به دست آید.

امیدوارم که این نکات کمک کننده بوده باشند و منتظر این هستم که به زودی فرانسه صحبت کنید.

À bientôt! نظرتان درباره ی ایده های دیوید در مورد یادگیری زبان فرانسه چیست؟