‘SELECT MISSING WORD’ در لیسنینگ PTE

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد در این آموزش PTE به یکی از مهم ترین نوع سوالات در آزمون PTE اشاره می کند. ‘SELECT MISSING WORD’ در لیسنینگ PTE بخشی است که می تواند نمره شما را به شدت بالا ببرد. پس با ما همراه باشید تا بتوانید بهترین نتیجه را از این قسمت بیاورید.

select missing word pte listening
select missing word pte listening

نکات ‘SELECT MISSING WORD’ در لیسنینگ PTE را با هم ببینیم:

آیتم select missing word در قسمت لیسنینگ امتحان PTE کاملاً چالش برانگیز است. موقع جواب دادن به این تسک شما باید به صدای ضبط شده گوش دهید و با استفاده از گزینه جواب های داده شده جمله را کامل کنید. برای داشتن عملکردی خوب و مستمر در این تسک شخص باید تمرین زیادی داشته باشد.

مروری بر تسک Select Missing Word در PTE

توصیف تسک

تسک select missing word یک آیتم لیسنینگ است که فقط مهارت های لیسنینگ را ارزیابی می کند. شما موقع شرکت در امتحان PTE در مجموع با ۲-۳ سوال از این تسک روبه رو می شوید. این تسک گیراییِ شما را ارزیابی می کند تا بر مبنای سرنخ های مربوط به موقعیت آنچه را که گویشور بعداً می خواهد بگوید پیش بینی کنید. این تسک شامل سوالات چهار جوابی است که شما باید گوش دهید، متوجه شوید، حدس بزنید و سپس یک جواب درست را انتخاب کنید.

در این تسک دستور العمل هایی در قسمت بالای صفحه ی مانیتور به شما داده می شود مانند: “You will hear a short recording on education. At the end of the recording the last word or group of words has been replaced by a beep. Select the correct option to complete the recording.”

جمله ی اولِ دستور العمل ها همیشه موضوع صدای ضبط شده را به شما می دهد و تنها قسمتی خواهد بود که برای هر سوالِ این نوع آیتم متفاوت است. موقع شرکت در امتحان PTE‌ همیشه مطمئن شوید که جمله ی اول را با دقت می خوانید تا موضوع صدای ضبط شده را متوجه شوید و خود را برای گوش دادن آماده کنید.

سیستم نمره دهی

آن دسته از مهارت ارتباطی که در این قسمت نمره داده می شود گوش دادن به زیر مجموعه ی مهارت های دیگرِ مورد سنجش در این قسمت است و شامل این موارد می شود: تشخیص موضوع، تم یا ایده ی اصلی؛ شناسایی لغات و عبارات مناسب برای بافت متن؛ درک واژگان آکادمیک؛ حدس زدن معنای واژگان ناآشنا؛ درک اطلاعات واضح و ضمنی؛ درک اطلاعات عینی و انتزاعی؛ پیگیری ترتیب دهی شفاهی اطلاعات؛ پیش بینی چگونگی ادامه ی صحبت های گوینده؛ تهیه ی نتیجه از صحبتهای گوینده؛ درک انواع لحن و آهنگ کلام، سرعت و لهجه.

استراتژی ها، نکات و ایده ها

چند ثانیه به شما زمانِ آماده سازی داده می شود تا سوالات را در این تسک جواب دهید. در این موقع شما اول باید دستور العمل ها را بخوانید تا موضوع صدای ضبط شده را متوجه شوید. خود را برای روبه رو شدن با لغات و ایده های جدید مرتبط با موضوع گفته شده آماده سازید.

هدف این تسکِ لیسنینگ، تشخیص missing words در انتهای صدای ضبط شده است. شما برای انجام این تسک باید قادر باشید تا تسک های مختلف را یک دفعه انجام دهید. شما باید صحبت گفته شده را درک کرده و متوجه شوید تا گزینه ی درستی را انتخاب کنید که پیغام مورد نظر گویشور را عوض نکند. شما همچنین باید جمله ی آخر را به یاد آورید تا جواب درست را انتخاب کنید که در بافت جمله ی آخر از لحاظ گرامری منطقی باشد.

برای دستیابی به اهداف بالا موقع لیسنینگ، مجسم کردن همراه با تواناییِ به یاد داشتن و فهمیدن خیلی مهم است. لازم نیست که شما یادداشت بردارید یا پیغام را لغت به لغت به یاد داشته باشید؛ شما فقط باید موضوعات اصلی و فرعی مکالمه را به یاد داشته باشید.

درک پیغام در صدای ضبط شده باید تنها هدفی باشد که باید به آن رسید. پس موقع گوش دادن به صدای ضبط شده توجه کنید و مجسم کنید که دارید با دوست خود صحبت می کنید که در حال انتقال پیغام مهمی است؛ یک دفعه تلفن قطع می شود و شما نمی توانید چند لغت آخر مکالمه را بشنوید. فرض هایی که درباره ی چند لغت آخر دارید باید جواب شما باشد. آنچه انتظار می رود این است که شما از مجموعه ای از گزینه ها پیش بینی خود را کرده و انتخاب کنید، چند لغت آخر گویشور. همان طور که شما گوش می دهید حواستان به نوار وضعیت ضبط باشد. وقتی به آخرش نزدیک می‌شود، شما می دانید که الان جمله ی پایانی را می شنوید. جمله ی آخر را لغت به لغت بعد از گویشور و با هدف حفظ جمله تکرار کنید. وقتی صدای ضبط شده متوقف شد آنچه را که حفظ کرده اید در دفتر یادداشت خود بنویسید.