آشنایی با انواع واحد های سطح زبان در دنیا

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد می خواهد شما را با انواع سطوح در سنجش زبان های مختلف نشان دهد. پس برای آشنایی با انواع واحد های سطح زبان در دنیا این متن را از دست ندهید.

برای آشنایی با انواع واحد های سطح زبان در دنیا چه کار کنیم؟

آشنایی با انواع واحد های سطح زبان در دنیا
آشنایی با انواع واحد های سطح زبان در دنیا

موقعی که صحبت از توصیف چگونه خوب صحبت کردن یک زبان خارجی به میان می آید، جواب تقریباً هرگز به اندازه ی ‘من کاملاً fluent هستم’ نیست. سطح مهارت شما احتمالاً جایی بین فقط قادر بودن به گفتن ‘سلام’ و ‘خداحافظ’  است، اما این یک زمین پهناور برای پیدا کردن جایگاه خود است.
خوشبختانه، مقیاس های استفاده شده ی کمی برای ارزیابی مهارت زبان و همین طور امتحاناتی برای مشخص کردن این که شما در کجای آن مقیاس ها قرار دارید، وجود دارد. از این راهنما برای تصمیم گرفتن در این مورد که کدام مقیاس و کدام امتحان مربوطه برای شما مناسب است استفاده کنید.

مقیاس های مهارت زبان

مقیاس های متعددی وجود دارد که شما می توانید برای ارزیابی مهارت زبان خود استفاده کنید (که تمام آن ها سرواژه هایی طولانی دارند)، پس باید کدام را مد نظر خود قرار دهید؟ خب، به این بستگی دارد که می خواهید مقیاس را برای چه چیزی استفاده کنید و کجا می خواهید استفاده کنید‌.

برای آمریکایی ها، رایج ترین مقیاس ها، مقیاس (ILR) و شورای آمریکایی برای آموزش مقیاس زبان های خارجی (ACTFL) است.

مقیاس ILR که توسط موسسه ی خدمات خارجی ایالات متحده ی آمریکا ایجاد شده بود، یک مقیاس نسبتاً ساده ی پنج سطحی است: مهارت مقدماتی (s-1)، مهارت کاری محدود (s-2)، مهارت کاری تخصصی (s-3)، مهارت کامل تخصصی (s-4) و مهارت بومی یا دوزبانه (s-5). ILR میزان استاندارد مهارت زبان برای مشاغل در دولت فدرال است.

ACTFL از ILR گرفته شد اما اجزای بیشتری دارد. پنج سطح اصلی دارد (مبتدی، متوسط، پیشرفته، پیشرفته و ممتاز)، و چهار سطح اول هرکدام به سطح­های پایین، متوسط و بالا تقسیم می­شود و امکان ارزیابی خیلی اختصاصی را به وجود می­آورد. بر اساس سایت ACTFL این مقیاس درست شده برای ارزیابی جهانی در شرایط دانشگاهی و کاری.

اروپایی­ها معمولاً از CEFR برای مشخص کردن مهارت­های زبانی استفاده می­کنند. این مقیاسی ۶ قسمتی است و به سه بخش اصلی تقسیم می­شود. پس از آن به درستی استفاده کنید.