عادات زبان آموزان موفق که امروز باید یاد بگیرید

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد به عادات زبان آموزان موفق که امروز باید یاد بگیرید اشاره می کند. این کارها را یاد بگیرید و در برنامه آموزش زبان خود جا دهید.

عادات زبان آموزان موفق که امروز باید یاد بگیرید
عادات زبان آموزان موفق که امروز باید یاد بگیرید

به عادات زبان آموزان موفق که امروز باید یاد بگیرید می پردازیم:

روتین داشته باشید

روتین احتمالاً مهمترین عادتی است که زبان‌آموزان موفق در اشتراک دارند. آن‌ها متوجه هستند که تبدیل یادگیری زبان به چیزی که مرتب و به صورت خودکار انجام می‌دهند چقدر حیاتی است.

چه ترجیح دهید که به عنوان اولین کار در صبح انجامش دهید یا همزمان که آماده‌ی رفتن به تخت می‌شوید، زمانی را برای یادگیری زبان انتخاب کنید و به آن عمل نمایید. بله، این نیازمند کمی انضباط شخصی است و آدم‌های مختلف عاداتشان را متفاوت از بقیه شکل می‌دهند.

از وقت آزاد خود خوب استفاده کنید

بیش تر چند زبانه‌ها مانند شما و من هستند؛ یادگیری زبان شغل تمام وقت آن‌ها نیست. پس چه طور ممکن است که آن‌ها تمرین زبان های متعدد را در برنامه ی روزانه ی خود جای دهند؟ جواب این است که شما احتمالاً بیش تر از آن چه فکر می کنید وقت آزاد دارید. برای مثال اگر شما با وسایل نقلیه ی عمومی به محل کار خود رفت و آمد می کنید. یا همان طور که شما منتظر جوش آمدن آب برای شام که پاستا دارید، هستید. یا حتی در طول استفاده از سرویش بهداشتی (باشه، شاید این یکی کمی چندش آور باشد!). این ها موقعیت های فوق العاده ای برای یک جلسه دوره ی سریع است.

دوره کردن

مرور کردن به خاطر شیوه‌ی عملکرد مغزتان و ذخیره‌سازی اطلاعات مهم است. به آن اینطور فکر کنید؛ اگر کسی به شما شماره‌ تلفنش را بدهد و در گوشی تان ذخیره اش کنید، چه احتمالی وجود دارد که یکسال بعد هم آن را به خاطر بیاورید؟ حتی اگر هر روز به آن‌ها زنگ بزنید؟ احتمال خیلی کمی وجود دارد. اما چه می‌شود اگر آن‌ها شماره‌ی تلفنشان را به شما بدهند و بجای ذخیره کردنش در حافظه‌ی تلفنتان، آن را روی کاغذ بنویسید و واقعاً هر روز شماره‌گیری کنید؟ در پایان سال نه تنها شماره‌ی‌شان را حفظ کرده‌اید بلکه احتمالاً تا آخر عمر هم آن را به خاطر می‌سپارید!

این حالت برای زبان هم صادق است. شاید با این ضرب‌المثل آشنا باشید که: «یا استفاده‌اش کن یا آن را از دست بده.» اگر آنچه را یادگرفته‌ایم از طریق مرور کردن، به کار نبندیم، چیز زیادی از آن یادمان نمی‌ماند. از سیستم تکرار فاصله‌دار (به اختصار SRS) استفاده می‌کند تا به شما در فواصل مطلوب یادآوری کند که فلش‌کارت‌هایتان را مرور کنید.

خود را به خطر بیاندازید

زبان‌آموزان موفق می‌دانند که اشتباه کردن مساوی با شکست خوردن نیست. در حقیقت بخشی جداناپذیر از فرآیند زبان‌آموزی است. به همین خاطر هست که چندزبانه‌های عادت مخاطره کردن را (در خود) به وجود می‌آورند. وقتی سفر می‌کنید، مهارت‌های زبانی‌تان را با پرسیدن آدرس از کسی در خیابان به جای استفاده از گوگل امتحان کنید. در مکالمه به جای استفاده از ساختار جمله‌ای ساده که بر آن مسلط هستید، تلاش به تبدیل افکارتان به ساختار پیچیده‌ی جدیدی کنید که تلاش به یادگیری‌اش دارید. حتی اگر گرامرتات بدون نقص نیست یا لهجه‌ی‌تان به کمی تمرین نیاز دارد، در واقع با قبول چنین ریسک‌هایی سریع‌تر یاد خواهید گرفت.

اهداف تحقق‌پذیر تنظیم کنید

عادت دیگر زبان‌آموزان موفق تنظیم اهداف بلندمدت و اهداف هوشمندانه (مشخص، قابل اندازه‌گیری، تحقق‌پذیر، واقع‌گرا، دارای چارچوب زمانی) است. این عالی است که هدف روان شدن داشته باشید اما اگر فقط این هدف بلندمدت را در ذهن داشته باشید، خیلی زود انگیزه را از دست می‌دهید. روان بودن در طول شب اتفاق نمی‌افتد، پس مهم است که در طول مسیر اهدافی تحقق‌پذیری تنظیم کنید. اهداف هوشمندانه‌ی‌تان می‌تواند به سادگی یادگیری پنج لغت جدید در هربار مرور کردن باشد یا خواندن یک عنوان خبری به زبان مقصدتان در هر روز.

با دقت تماشا کنید و غوطه‌ور شوید

در آخر، زبان‌آموزان عادت با دقت تماشا کردن و غوطه‌ور شدن در زبانی که یاد می‌گیرند را ایجاد می‌کنند. مشاهده کردن مهم است چون همه‌ی یادگیری‌ها در کتاب درسی رخ نمی‌دهد. خیلی چیزها را می‌توان فقط از طریق مشاهده‌ی بومی‌ها و تکرار اصطلاحاتی که به کار می‌برند و الگوهای صحبتشان، یاد گرفت.

آن‌ها همچنین از فرصت استفاده می‌کنند تا خودشان را خیلی جدی (در زبان) غوطه‌ور سازند و از این تجارب اصیل یادگیری، بیشترین استفاده را کنند. حتی اگر نتوانید هم سفر کنید، عیبی ندارد!