الفبای زبان سوئدی

الفبای سوئدی و تلفظ آن‌ ها

یادگیری خواندن و نوشتن در هر زبانی با عناصر اصلی زبان، یعنی حروف و صدای آن‌ها آغاز می‌شود. انگلیسی زبانانی که سوئدی یاد می‌گیرند، متوجه خواهند شد که الفبای سوئدی شامل بسیاری از حروف آشنا و مشابه، سه حرف جدید و چند مورد دیگر است که در مسیر یادگیری آن‌ها را کشف خواهند کرد.

هرچند که بسیاری از صامت‌های زبان سوئدی به معادل‌های انگلیسی خود شبیه هستند، اما چند مورد متفاوت درمیان آن‌ها یافته می‌شود. ترکیبات و الگوهایی وجود دارد که ممکن است در ابتدا آشنا و منطقی به نظر نرسند، اما با کمی تمرین، به زودی آن‌ها را یاد خواهید گرفت. یادگیری یک زبان جدید ممکن است دشوار باشد، اما از آن‌جا که هر کلمه در زبان سوئدی، ترکیبی از ۲۹ حرف الفبا است، تسلط بر الفبای سوئدی اولین گام بزرگ در جهت تسلط بر این زبان است.

 برای آشنایی بیشتر با الفبای سوئدی و هر آنچه که باید درمورد الفبای سوئدی ازA  تا Ö   بدانید، در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

جدول حروف سوئدی با تلفظ

الفبای سوئدیتلفظ انگلیسی
Aa[ɑː] 
Bb[beː]
Cc[seː]
Dd[deː]
Ee[eː]
Ff[æf]
Gg[ɡeː]
Hh[hoː]
Ii[iː]
Jj[jiː]
Kk[koː]
Ll[æl]
M m[æm]
Nn[æn]
Oo[oː]
Pp[peː]
 
Qq[kuː] 
Rr[ær]
Ss[æs]
Šš[sh, s]
Tt[teː]
Uu[uː]
Vv[ʋeː]
Ww[ʋeː]
Xx[æks]
Yy[yː]
Zz[tset]
Žž[z]
Åå[oː]
Ää[æː]
Öö[øː]

 

الفبای زبان سوئدی

حروف صدادار (مصوت‌های) زبان سوئدی

  • a
  • e
  • i
  • O
  • U
  • y
  • å
  • ä
  • ö

برای دیدن انواع کلاس هایزبان سوئدی ایران آکسفورد مطلب آموزش زبان سوئدی را از دست ندهید.

اطلاعات بیشتر درمورد مصوت‌های Å, Ä, Ö

اگر زبان انگلیسی را به عنوان مرجع در نظر بگیریم، احتمال دارد که این حروف را به عنوان زیرمجموعه‌های حروفA  وO در نظر بگیریم. مهم است که این را به خاطر داشته باشید که این سه حرف جدا هستند و “A با دایره”، “A با دونقطه” یا “O با دو نقطه” نیستند. این دایره و نقاط به معنای ادغام حروف نیستند و فقط  بخشی از نحوه نگارش این حروف هستند.

یک انگلیسی زبان هرگز از حرف Q  به عنوان O  خط دار، یا از حرف E  به عنوان F با یک خط اضافی در پایین یاد نمی‌کند. همان‌طور که حروف Q  و E کاملاً مستقل هستند، حروف Å، Ä  Ö،  در سوئدی نیز کاملاً مستقل هستند.

اغلب هنگام نوشتن به زبان سوئدی، نقاط روی Ä  یا  Ö با هم ترکیب می‌شوند و به صورت یک خط کوچک نوشته می‌شوند. این روش برای نوشتن حروف کاملاً درست است.

مصوت کوتاه و بلند به زبان سوئدی

در زبان سوئدی، مصوتی که آخر کلمه می‌آید یا پس از آن یک صامت آمده باشد، مصوت بلند است. اگر پس از مصوت، دوتا صامت بیاید، مصوت کوتاه است. اگرچه این مدل متداول‌تر است، اما لزوماً نباید هر دو مصوت یک حرف یکسان باشند. از آنجا که در زبان سوئدی از دو K  پشت سر هم استفاده نمی شود، حروف ck  به عنوان یک صامت دوگانه در نظر گرفته می‌شوند.

تفاوت بین مصوت کوتاه و بلند به طول آن در زبان سوئدی بستگی دارد. اینکه صداها چطور در دهان تشکیل می‌شوند تفاوت چندانی ایجاد نمی‌کند؛ هرچند همیشه استثناهایی وجود دارد.

در سوئدی تلفظ صحیح بسیار مهم است. جمله “Jag vill ha glass ” (من بستنی می خواهم)، بسیار با جمله Jag vill ha glas “” (من لیوان می خواهم) تفاوت دارد. دو صامت ss در انتهای glass به این معنی است که a  یک مصوت کوتاه است. یک s در انتهای glas به این معناست که مصوت بلند دارد.

 معنی این دو کلمه بسیار متفاوت است.

ببینید که یک حرف s به تنهایی چه تفاوتی ایجاد می‌کند!

در اینجا چند مثال از تفاوت تلفظ  شکل بلند و کوتاه هر مصوت را برای شما آورده‌ایم:

مصوتبلندکوتاه
Avasvass
EgetGett
Ivitvitt
OBotbott
Urutrutt
Ybytbytt
Åhålhåll
Äräträtt
Örötrött

نام حروف صدادار(مصوت‌ها)  به دلیل شباهتی که با انگلیسی دارند، ممکن است برای انگلیسی زبانان بومی کمی گیج کننده باشد. مثلا نام حرف E  در زبان سوئدی بسیار شبیه A  در زبان انگلیسی است. همچنین، نام حرف  I وY  در سوئدی  بسیار شبیه E  در انگلیسی است.

همچنین فهمیدن تفاوت بین مصوت هایI  وY  دشوار است. نام هر دو حرف و تلفظ مصوت بلند آنها در کلمات بسیار شبیه به هم هستند، که باعث می‌شود یادگیری تلفظ درست آنها دشوار به نظر برسد.  به تفاوت بین  by  در “village” و bi  در “bee”گوش دهید.  تفاوت نامحسوس، اما مهم است.  صدای Y یک مصوت برجسته است؛ بنابراین هنگام تولید این صدا باید لب‌ها را برجسته کنید. اگرچه ممکن است کمی اغراق آمیز به نظر برسد، اما در صورتی کهY صحیح تلفظ شود، می‌توان یک مداد را روی لب بالایی نگه ‌داشت. امتحان کنید!

Ske-ljudet – The “ske” sound

 در زبان سوئدی صداهای زیادی وجود دارد که به اصطلاحske” ” معروف هستند و همگی بهsh” ” انگلیسی شبیه هستند.  اگر خوب به آنها گوش دهیم، متوجه می‌شویم که تفاوت‌های جزئی بین آنها وجود دارد، اگرچه در برخی از گویش‌های منطقه‌ای تفاوت‌ها بسیار بیشتر است. K نرم در این دسته قرار می‌گیرد. ترکیب حروف sk، tj، sj، stj نیز همان صدا را می‌دهد.  توجه داشته باشید که ترکیب sk از همان قوانین K سخت و نرم پیروی می‌کند. sound “ske” در سوئدی بسیار رایج است و در کلمات skepp (“کشتی”)، tjänst (“خدمات” / “حمایت کردن”)  , sjuk (“بیمار”)، stjärna (“ستاره”) شنیده می‌شود.

خوب حالا می توان گفت شما الفبای زبان سوئدی را یاد گرفته اید. پس بد نیست ویدیو های ما در مورد کلمات مبتدی زبان سوئدی را نیز در اینستاگرام موسسه ایران آکسفورد ببینید.