آموزش زبان تاجیکی

آموزش زبان تاجیکی

Tajiki یکی از زبان های بسیار نزدیک به زبان فارسی است و بسیاری آن را نوعی از زبان فارسی می دانند. این زبان در تاجیکستان و ازبکستان صحبت می شود. از نظر زبانشناسی زبان تاجیکی نوعی زبان West-Iranian می باشد. آموزش زبان تاجیکی برای پارسی زبان ها کار نسبتا آسانی است چون هر دو طرف به راحتی این زبان یکدیگر را می فهمند. زبان تاجیکی یک نکته بسیار جالب دارد و آن هم بودن این زبان در منطقه ای از آسیا است ( آسیای مرکزی ) که معمولا کشور ها تحت تاثیر زبان ترکی هستند و  معمولا ریشه زبانهایشان به زبان ترکی باز می گردد.

آموزش زبان تاجیکی
آموزش زبان تاجیکی

زبان تاجیکی یا زبان تاجیکی فارسی

شباهت بین این دو به حدی زیاد است که برخی آن را لهجه ای از زبان فارسی می دانند. شاید این مسئله که زبان تاجیکی بیشتر خصوصیات باستانی خود را حفظ کرده  تنها تفاوت موجود باشد که واقعا قابل چشم پوشی است.

تاثیر زبان روسی

کشور تاجیکستان در برهه ای از زمان جزو مستعمرات شوروی بوده است و به همین دلیل بسیاری از رهبران شوروی سابق سعی داشتند تا تاثیرات خودشان را بر این زبان اعمال کنند. در همین رویه در سال ۱۹۲۸ تا ۱۹۴۰ در ابتدا تصمیم بر این شد که الفبای لاتین به جای الفبای فارسی عربی جایگزین شود. اما بعد ها دوباره تصمیم بر این شد که از الفبای زبان روسی برای اینکار استفاده شود. این  تصمیم در سال ۱۹۸۹ و بعد از اعلام استقلال تاجیکستان دوباره تغییر کرد و دوباره الفبای فارسی برای نوشتن به صورت رسمی مورد استفاده قرار گرفت. خبری که بسیاری از فارسی زبان ها و تاجیکی ها را خوشحال کرد.

آموزش زبان تاجیکی می تواند بسیار ساده باشد اگر کمی با دقت بیشتری به تفاوت های اندک آن توجه کنید. با این کار می توانید از ادبیات قدرتمند کشور تاجیکستان هم لذت ببرید. برای اطلاعات بیشتر با شماره های آموزشگاه زبان ایران آکسفورد تماس بگیرید.