نکته‌ی ضروری مدیریت زمان برای زبان آموزان

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد آموزش مدیریت زمان را یکی از مهم ترین عوامل در موفقیت در یادگیری زبان می داند. چند نکته‌ی ضروری مدیریت زمان برای زبان آموزان را در این بخش بیان می کنیم.

نکته‌ی ضروری مدیریت زمان برای زبان آموزان
نکته‌ی ضروری مدیریت زمان برای زبان آموزان

با هم چند  نکته‌ی ضروری مدیریت زمان برای زبان آموزان را ببینیم

۱- اولویت‌بندی کنید

مهمترین جنبه‌ی مدیریت زمان اینست که یاد بگیرید چگونه زمان خود را به منظور تحقق اهداف اولویت‌بندی کنید. غالباً مهمترین تکالیف یا وظیفه‌ها آن‌هایی هستند که می‌خواهیم آخر از همه انجام دهیم، پس تلاش کنید و عادت شروع اساسی‌ترین تکلیف‌ها را )در خود( ایجاد کنید. همه‌ی تکالیف از نظر کلیدی بودن و حساسیت زمانی شبیه بقیه نیستند، پس کارها را با توجه به میزان اهمیت و مهلت آن‌ها انجام دهید.

۲- برنامه تنظیم کنید

کار خوبیست که چه بر روی تقویم یا جدول زمان‌بندی، دوره‌هایی زمانی برای تکالیف مشخص و فعالیت‌ها اختصاص دهید. تعهدات ثابت مانند کلاس‌های درس، فیلم‌های آموزشی و هر نوع شغلی را علامت بزنید و سپس دریابید که در روز چقدر زمان برای تکالیف، بازبینی و فعالیت‌های غیر مطالعاتی نظیر تمرین، روابط اجتماعی یا حتی کسب آرامش دارید. چنانچه تکالیف یا موضوعاتی نیاز به توجه بیشتر دارند، متعاقباً زمان بیشتری را به آن‌ها اختصاص دهید.

۳- فهرستی از کارهای برای انجام تهیه کنید

یکی از بهترین روش‌ها برای نظارت بر زمان و حجم‌ کاری‌تانف تهیه‌ی فهرست کارهای برای انجام است. مهمترین چیزها برای انجام را در ابتدا قرار دهید و به تدریج موارد را علامت بزنید. با این کار نه تنها تکالیفتان را اولویت‌بندی می‌کنید بلکه احتمال بیشتری برای تخلیه‌ی استرس وجود خواهد داشت و باعث می‌شود تکالیفتان همزمان که موارد را ار فهرست‌تان خط می‌زنید، مدیریت‌پذیر‌تر به نظر برسند.

۴- نمای کلی اهدافتان را مشخص کنید

فهرست کردن اهداف و یاداوری چیزهایی که می‌خواهید کسب کنید به خودتان، راهی عالی برای انگیزه بخشی به خود برای تکمیل وظایف است. تلاش کرده و آن‌ها را به اهداف کوتاه و بلند مدت تقسیم‌بندی کنید و ببینید کدام وضایف و مسئولیت‌ها از داخل با هم مرتبطند؟ در نتیجه قادر خواهید بود که تکالیف اساسی‌تر را از تکالیف کم اهمیت‌تر تشخیص دهید.

۵- واقع‌بین باشید

مهم است که به خاطر بسپارید کارها غالباً بیشتر از انتظار زمان می‌برند، بنابراین مقداری زمان اضافی را هر هفته به تکالیف تک‌کاره یا تکالیفی که بیش از میزان پیش‌بینی شما به طول انجامیدند، اختصاص دهید. به خود کمی زمان اضافه بدهید و خود را سرزنش نکنید اگر نمی‌نوانید به هر آن‌چه که مشخص کرده بودید، دست یابید. وقتی عملکرد خوبی دارید به خود پاداش بدهید و هرجا لازم است جدول زمانبندی خود را مرتب کنید.