مدیریت زمان در لیسنینگ PTE

اموزشگاه زبان ایران آکسفورد یکی از موفق ترین دوره ها را برای آزمون PTE ارائه می دهد. در این دوره ها موارد بسیار زیادی ارائه می شود که یکی از مهم ترین انها به عنوان مثال مدیریت زمان در لیسنینگ PTE می باشد. با ما باشید تا با برخی از نکات این بخش ها آشنا شوید.

time management in listening pte
time management in listening pte

به مدیریت زمان در لیسنینگ PTE و روش های آن توجه کنید:

مدیریت زمان برای داشتن عملکردی عالی در امتحان PTE ضروری است به خصوص وقتی صحبت از ماژول لیسنینگ PTE می شود. تصمیم گرفتن درباره ی مقدار زمانی که به هر تسک قبل از کلیک کردن روی ‘NEXT’ اختصاص می دهید کاملاً به شما بستگی دارد. در نتیجه این مهارت برای عملکردی با دقت و کارامد برای به حداکثر رساندن نمره ی لیسنینگ خود ضروری است که در نهایت منجر به کسب نمره ی کلی درخشان در PTE می شود.

برخلاف تسک های ریدینگ یا رایتینگ شما نمی توانید به عقب برگردید و جواب های خود را اصلاح کنید چون لیسنینگ در همان موقع انجام می شود! به علاوه قسمت لیسنینگ PTE درست در انتهای امتحان PTE می آید. تا زمانی که شرکت کننده به آن نقطه برسد از قبل خسته شده است. توجه به این نکته مهم است که قسمت لیسنینگ به طور خودکار شروع به پخش کلیپ های صوتی می کند که شما می توانید فقط یک دفعه به آنها گوش دهید.

تسک ها چه هستند؟

قبل از اینکه در واقع به مساله ی مدیریت زمان بپردازیم مهم است که به طور مختصر هشت تسکی که در ماژول لیسنینگ PTE است را متوجه شویم، آن هشت تسک در ادامه آورده شده است:

 • Summarize Spoken Text: به صدای ضبط شده گوش دهید و در ۱۰ دقیقه خلاصه ای ۵۰-۷۰ لغتی بنویسید.
 • Multiple Choice, Multiple Answer: بعد از گوش دادن به صدای ضبط شده چند جواب درست را از لیست گزینه های محتمل انتخاب کنید.
 • Fill in the Blanks: جاهای خالی را در رونوشت با لغات جا افتاده و با گوش کردن به کلیپ صوتی مرتبط به طور درست پر کنید.
 • Highlight Correct Summary: به صدای ضبط شده گوش دهید و گزینه ای را انتخاب کنید که از میان گزینه های محتملِ متعدد صدای ضبط شده را به بهترین شکل خلاصه می کند.
 • Multiple Choice, Single Answer: بعد از گوش دادن به صدای ضبط شده یک جواب درست را برای سوال چهار گزینه ای انتخاب کنید.
 • Select Missing Word: مناسب ترین جواب را انتخاب کنید تا لغات جا مانده در صدای ضبط شده را کامل کنید.
 • Highlight Incorrect Words: خطاهای موجود در رونوشت را بعد از گوش دادن و مقایسه ی آن با صدای اصلی اش مشخص کنید.
 • Write from Dictation: بعد از اینکه با دقت به صدای ضبط شده گوش دادید یک جمله ی کوتاه را به درستی تایپ کنید.

چه طور زمان را برای قسمت لیسنینگ PTE مدیریت کنید

 1. اولویت بندی کنید: تسک های مهم را اولویت بندی کنید. تسک های مهم آنهایی هستند که بیشترین اهمیت را دارند یعنی آنهایی که می توانند سهم فعالانه ای داشته باشند تا نمره ای عالی بگیرید. این به شما اجازه می دهد تا تصمیم بگیرید که چه طور و کجا باید مهارت های مدیریت زمان خود را به کار گیرید!

برای مثال: Fill in the Blanks در مقایسه با Multiple Choice, Multiple Answer اولویت بالاتری دارد چون آخری گول زننده و گیج کننده است و خیلی اثر ندارد. با این حال، Fill in the Blanks راحت تر است و می تواند به شما کمک کند تا حتی با مهارت های متوسط انگلیسی نمره ی کامل را بگیرید.

 • ۲-      (خود را) آشنا سازید: آشناسازی خود با قالب، روند و ترتیب تسک های داده شده در قسمت لیسنینگ PTE واضح است. اهمیتی ندارد که انگلیسی تان چه قدر عالی است اگر شما قادر نباشید تا آن را به نمره ی خوبی بدل سازید مهارت هایتان بیهوده خواهد بود. شما هر چه بیشتر با الگوی امتحان آشنا باشید زمان کمتری را در فهمیدن رویکرد درست برای از عهده برآمدن هر تسک هدر می دهید.

برای مثال: در تسک Highlight Incorrect Words برای هر جواب غلط نمره منفی (-۱) وجود دارد. حالا اگر شما از این واقعیت ساده آگاه نباشید در نهایت می تواند باعث شود تا اشتباهی بزرگی کنید بدون اینکه بدانید خیلی بیشتر از اینها می تواند برایتان گران تمام شود!

 • بهینه سازی کنید: استفاده ی بهینه از زمان فقط وقتی ممکن است که شما برای قسمت لیسنینگ به طور کامل و تا جایی تمرین کرده باشید که درباره ی به کارگیریِ استراتژیِ درست برای تسک به منظور کسب نمره ای عالی غریزی عمل کنید. در نهایت شما باید قادر باشید تا بدانید که چه زمانی زمان را مدیریت کنید و چه زمانی این کار را نکنید.

برای مثال: برای تسک اول، Summarize Spoken Text، شما نباید به طور خاص زمان را مدیریت کنید چون از قبل یک زمان ۱۰ دقیقه ای به شما داده می شود. شما هر چه قدر سریع این تسک را انجام دهید هیچ اثری روی تسک های باقیمانده نخواهد داشت چون زمان ذخیره شده جلو نخواهد رفت.