مدیریت زمان در PTE (نکات ریدینگ آکادمیک)

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد در این مطلب به قسمت ریدینگ آزمون PTE می پردازد و نحوه مدیریت زمان در PTE (نکات ریدینگ آکادمیک) را برایتان توضیح می دهد. همانطور که می دانید یکی از مهم ترین فاکتور ها برای کسب نمره مناسب مدیریت زمان است. این کار را هرگز فراموش نکنید. برای آموزش PTE و کسب نمره بالاتر حتما این مطلب را تا انتها دنبال کنید.

time management in pte reading academic
time management in pte reading academic

اما مدیریت زمان در PTE (نکات ریدینگ آکادمیک) چه مواردی را شامل می شود:

بیایید در ابتدا ببنیم ریدینگ PTE چیست و چه مواردی را شامل می شود:

قالب ریدینگ آکادمیک PTE چیست؟

مرحله ی اول در قسمت ریدینگ PTE آشنا سازی خود با قالب ریدینگ PTE است.

امتحان ریدینگ PTE پنج نوع سوال و در هر نوع سوال ۲-۵ تسک دارد. ترکیبی از سوالات چهار گزینه ای، پر کردن جای خالی و سوالات مربوط به مرتب کردن پاراگراف ها خواهد آمد. پس شما باید متن هایی که حدود ۱۰۰-۳۰۰ لغت دارند را بخوانید و سوالات موجود در آن را جواب دهید. در مجموع حداکثر ۲۰ متن باید خوانده شده و به سوالاتش جواب داده دهد.

محدوده ی زمانی برای امتحان ریدینگ آکادمیک PTE چیست؟

زمانِ ۳۲-۴۲ دقیقه به شما داده می شود تا به همه ی سوالات جواب دهید.

اهمیت مدیریت زمان در امتحان آکادمیک PTE چیست؟

ما در همه ی امتحانات مهارت زبان به این فکر می کنیم که چرا محدوده ی زمانی در نظر گرفته می شود. محدوده ی زمانی در نظر گرفته می شود تا مشخص شود که یک مهارت به خصوص تا چه حد زیرکانه یاد گرفته شده و در امتحان به کار گرفته می شود. همچنین کارایی عملی و سطح مهارت شخص را ارزیابی می کند. توانایی های سازماندهی شخص را هم بازتاب می دهد. این در امتحان PTE توانش شما را مشخص می کند تا افکار خود را سازماندهی کنید و آنها را در قالب داده شده ارائه دهید. آزمون انگلیسی آکادمیک Pearson مهارت های ارتباطی شخص را در زبان انگلیسی می‌ سنجد. این چک می کند که آیا شخص قادر است در زندگی روزانه ی خود به طور موثری به انگلیسی ارتباط برقرار کند یا نه. پس، برای اخذ نمره ای خوب در این امتحان، شخص باید قادر باشد تا بخواند، گوش دهد، متوجه شود و همچنین در زمان ارائه شده به طور واضح و سلیس صحبت کند.

برای داوطلبی که دفعه ی اول است در PTE شرکت می کند مدیریت زمان احتمالاً به یکی از دلایل اصلی ناتوانی او برای کسب نمره ای بالا بدل می شود. حتی اگر شما خواننده ای سریع هستید و دایره ی لغاتتان هم خوب است، مدیریت زمان اهمیت زیادی دارد. دلیلش این است که اگر شما در پاسخ به سوالات سرعت پایینی داشته باشید نمی توانید نمره ی بالایی بگیرید. اگر چه شما همه ی جواب ها را می دانید احتمالاً قادر نخواهید بود امتحان را کامل کنید.

مدیریت زمان در ریدینگ آکادمیک PTE

  • اغلب سوالات در قسمت اسپیکینگ PTE به طور مستقل منحصر به زمان هستند‌. در قسمت رایتینگ به تسک هایی مانند Essay Writing بیست دقیقه زمان داده می شود تا یک مقاله را کامل کنید و در Summarize Spoken Text برای ارائه ی جواب به یک سوال ۱۰ دقیقه زمان داده می شود. زمان قسمت ریدینگ و قسمت لیسنینگ به طور کلی حساب می شود، با زمانی کلی که به ترتیب بین ۳۲-۴۲ دقیقه و ۴۵-۵۷ دقیقه تنظیم شده است.
  • شما در قسمت ریدینگ ۳۲ تا ۴۲ دقیقه وقت دارید تا به همه ی سوالات داده شده پاسخ دهید. زمان اختصاص داده شده، طبق تعداد سوالات پرسیده شده در آن امتحان به خصوص است. تعدادی متن به شما داده خواهد شد که به دنبالش سوالات و گزینه هایی برای جواب می آید. پس، شخص باید به یاد داشته باشد که حواسش به زمان سنج باشد.
  • ما اغلب مشاهده می کنیم که داوطلبان PTE در سوالات چالش برانگیز مخصوصی گیر می افتند. وقتی متوجه آن می شوند که زمان بسیار زیادی را صرف کرده اند و زمان کافی ندارند تا به بقیه ی سوالات اختصاص دهند و در نتیجه به دلیل زیاد فکر کردن و مدیریت زمان غلط نمره از دست می دهند. پس، شخص باید یاد بگیرد که اگر سوال مخصوصی به نظر مشکل ساز می آید به سوال بعدی برود چون زمان محدودی دارد. اختصاص ندادن بیش از ۵ دقیقه برای ارائه ی جواب به هر سوال به نظر استراتژی خوبی است.
  • شما در امتحان احتمالاً با متن هایی طولانی روبه رو می شوید که مسلماً زمان بیشتری می برند. پس، شخص باید یاد بگیرد که با دقت از عهده ی چنین متن ها و سوالاتی که به دنبالش می آیند برآید. تمرین کنید و حواستان به زمانی که برای فهمیدن هر سوال گذاشتید باشد. این روش را باید روی همه نوع سوالی پیاده کنید مانند multiple choice – choose single answer و choose multiple answers، reorder paragraphs و همچنین سوالات مربوط به fill in the blanks. این به شما کمک خواهد کرد تا بسنجید که کدام قسمت زمان بیشتری می‌ برد و بنابراین به شما اجازه می دهد تا سنجش های مفیدی را برای کاهش خطاها متوجه شوید.
  • واضح است که سوالات choose single answer‌ و choose multiple answer بیشترین مقدار زمان را در این قسمت از امتحان PTE می برند. پس شما نباید زمان زیادی را فقط به خواندن متن ها اختصاص دهید. شما باید خواندن و فهمیدن متن ها را هم یاد بگیرید. شما همچنین باید همه ی آن لغات کلیدی و نکاتی‌ را یادداشت کنید که برایتان زمان می خرد و از این پشتیبانی می کند که به دنبال جواب های درست بگردید. حواس خود را با جابجایی بین خطوط پرت نکنید. این احتمالاً مانع از فرایند درک می شود که آن هم باعث انتخاب جواب غلط می شود.
  • تقسیم زمان در امتحان PTE‌‌‌ فرایندی پیچیده است چون زمان طبق طول و پیچیدگی سوالات داده شده متفاوت است. پس شما خودتان باید موقع جواب دادن حواستان به زمان باشد.
  • سوالاتی مانند پر کردن جاهای خالی مستقیم گفته می شوند و احتمالاً دو تا چهار جمله دارند و در نتیجه زمان کمتری می برند. احتمالاً سوالاتی پیچیده یا آسان یا احتمالاً ترکیبی از هر دو خواهند بود. پس جملات را با دقت بخوانید تا آنها را متوجه شوید و جواب های درست را برای همه ی جاهای خالی داده شده انتخاب کنید.
  • سرعتِ خواندن همراه با مهارت های درک نقش مهمی را در مدیریت زمان ایفا می کند. پس، در امتحان PTE تمرکز یک ضرورت محض است. سرعت درک زمانی است که شخص برای خواندن و فهم یک قسمت از اطلاعات لازم دارد. این را می توان با خواندن مقالات، روزنامه ها و کتاب های با کیفیت، با تماشای کانال های انگلیسی در تلویزیون و همچنین گوش دادن با رادیو تقویت کرد. با این نه تنها دانش عمومی خود را مرور کردید بلکه مهارت های درک خود را هم تقویت کردید.
  • مدیریت زمان برای کسب یک نمره ی خوب در امتحان PTE‌ ضروری است. پس، شما باید یک برنامه ی‌ درسی درست کنید و با آزمون های آزمایشی و تمرین های آزمایشی شروع کنید به تمرین کردن تا عملکرد خود را ارزیابی کنید و همچنین با تمرکز کار کنید. شما باید یاد بگیرید تا روی حیطه هایی تمرکز کنید که توجه شما را لازم دارند و باید تقویت شوند.