۱۴ نکته ی عالی برای کسب نمره ۸ آیلتس

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد در این مطلب به ۱۴ نکته ی عالی برای کسب نمره ۸ آیلتس اشاره می کند که داوطبان باید از آنها بهره ببرند. نمره ۸ نمره ای است که تقریبا تنها ۲% از داوطلبین می توانند در یک مهارت ان را کسب کنند. برای اینکه بین آن ۲% باشید ب ما همراه باشید.

tips for 8 score on ielts
tips for 8 score on ielts

به ۱۴ نکته ی عالی برای کسب نمره ۸ آیلتس توجه کنید:

 همه ی ۱۴ نکته بر اساس یک مهارت یا آزمون نیستند بلکه هدف این نکته ها افزایش کارآمدی آزمون دهندگان در هر ۴ مهارت است.

۱٫ هر هفته را با یک آزمون آزمایشی شروع کنید

حتی پیش از اینکه کاملاً آیلتس را درک کنید و به هر بخش بپردازید آزمونی آزمایشی بدهید. این برای شما دوره ای فشرده فراهم می کنم تا حس و حال و الگوی امتحان را درک کنید. اگر نمره ی تان خیلی خوب نیست، دلسرد نشوید. هر هفته این آزمون آزمایشی را بدهید و ببینید چطور در آماده سازی های تان پیشرفت کرده اید.

۲٫ مطالب مطالعاتی درست را جمع آوری کنید

برای ساخت منبعی از مطالب مطالعاتی درست وقت صرف کنید.  تماشای فیلم و گوش داد به آهنگ کمک زیادی به شما نخواهد کرد.   نوع زبانی که در آیلتس خواهید دید، آکادمیک رسمی خواهد بود. در مورد یادگیری لغات عامیانه و زبان غیر رسمی  هشیار باشید چون ممکن است باعث کاهش نمره شود. به سراغ کانالهایی مانند BBC، Economist، National Geographic و غیره بروید.

۳٫ گروه هایی را برای کمک به خود پیدا کنید

داوطلبین زیادی هر سال در آزمون آیلتس شرکت می کنند. گروه های اینترنتی زیاد و اتاق های گفتگوی زیادی وجود دارد که در آنها افرادی با مشکلات مشابه و در موقعیت های مشابه را پیدا خواهید کرد. دنبالشان باشید تا به شما در حلّ مشکل کمک کنند و شبکه ای قابل اطمینان از افراد ایجاد کنید.

۴٫ یادبگیرید تا زمان آماده سازی تان را بهینه سازید

اگر شما متخصصی شاعل هستید، این نکته برای تان حتی مرتبط تر هم می شود چون زمان خیلی کمی دارید. شما می توانید کلاسهای آموزشی آنلاین پیدا کنید که متناسب با زمان یا راحتی شما هستند. شما می توانید در طول  سفرهای داخل شهری یا زمان استراحت برای ناهارتان مطالعه کنید. آموزش یک به یک برای هر کسی که در آزمون آیلتس شرکت می کند، سودمند است. خوشبختانه اگر با تکنولوژی میانه ی خوبی دارید این گزینه همیشه موجود است.

۵٫ هدف از آزمون را بدانید

تنها پرسش و پاسخ نیست که باید نگرانش باشید. آیلتس شما را از جهت واژگان، املا، گرامر، نقطه گذاری و هجی کردن در کنار چیزهای دیگر می سنجد. تلاش تان باید در جهت بهبود کلّی توانایی های تان برای ارائه ی  افکارتان به انگلیسی باشد. بخش های ریدینگ و لیسنینگ شاید به نظر «پرسش و پاسخ» سر راست به نظر برسد اما ترجمه و تفسیر بخش بزرگی از این آزمون ها است. اگر هدفتان گرفتن نمره ی ۸ است، هدف واقعی آزمون را درک کنید.

۶٫ لهجه درست نکنید

فقط به آن گوش کنید. لهجه درست کردن برایتان هیچ امتیاز اضافی ای در بر ندارد. فقط باید روی فهمیدن لهجه در امتحان لیسنینگ تمرکز کنید.  ایجاد لهجه ی من در آوردی فقط وقت با ارزش و انرژی تان را  مصرف می کند.

۷٫ صدای درون مغزتان را به انگلیسی تغییر دهید

سخت به نظر می رسد اما این یک حقه ی روانشناسی شناخته شده است. وقتی تنهایی هستید و با خودتان صحبت می کنید به زبلن انگلیسی مکالمه داشته باشید. این در ابتدا سخت خواهد بود اما خواهید دید که خیلی سریع با زبان راحت تر می شوید.

۸٫ پیچید(گی) لزوماً خوب نیست

واقعاً نیازی به دانستن لغات تجملی و یادگیری چگونگی ساخت جملات پیچیده وجود ندارد. اگر بتوانید منظورتان را با استفاده از جملات ساده برسانید پس به همین روش ادامه دهید. البته لغاتی وجود دارند مانند very، all the time، big  و غیره که می توانند جایگزین شوند تا تکراری به نظر نرسند. اما استفاده از لغات اشتباه قطعاً موجب کسر نمره می شود. تلاش به ساختن دایره واژگانی کنید که با آن راحت هستید.

۹٫ دستورالعمل ها کلیدی هستند

در هر بخش اعم از لیسنینگ، ریدینگ، رایتینگ یا اسپیکینگ باید به دقت از دستورالعمل ها پیروی کنید. اغلب اوقات هیجان شما برای پاسخ دادن موجب می شود دقیقا قالب سؤال را از دست بدهید. وقتی پرسشی از شما می شود، به آهستگی دستور العمل ها را مرور کنید تا قالب سؤال را متوجه شوید. یک لغت اضافی در جواب بدون شک باعث کسر نمره می شود.

۱۰٫ متخصصینی را برای کمک به خود پیدا کنید

تحلیل فردی لازم است اما کامل نیست. بخش های رایتیینگ و اسپیکینگ  و حالت شخصی دارند و به سختی می توانید نمره ی خود را در آنها ارزیابی کنید. می توانید از یک دوست یا عضو خانواده یا فرد حرفه ای اسفاده کنید تا به شما کمک کند. باید فقط از بهترین ها کمک بگیرید.

۱۱٫ هدفتان را روی بالاترین نمره متمرکز سازید

بالاترین نمره ای که می توانید در آیلتس بگیرید ۹ است. چه فردی حرفه ای در زبات انگلیسی باشید یا نه، کسب نمره ی ۹ به معنای آشنایی عمقی با آزمون است. آگاهی از الگو، عومل حواس پرتی و قالب عمومی سؤالات همان چیزی است که موجب ایجاد تفاوت می شود.

۱۲٫ دفعه ی دومی است که در آزمون شرکت می کنید؟

چنانچه برای بار دوم در در آزمون شرکت می کنید، جزو اکثریت داوطلبان هستید که به دنبال راهی برای کسب امتیاز بالاتر در آیلتس می گردند. اگر نمره ی تان در سری اول عالی نبود از متحصصی بخواهید که دفعه ی دوم به شما کمک کند. شیوه ی خود برای پاسخگویی به  برگه ی آزمون را تحلیل کنید. وقتی به گذشته نگاه می کنید، بسیاری از چیزها واضح تر می شوند.

۱۳٫ برای تمرکز تمرین داشته باشید

شما ۲ ساعت و ۴۵ دقیقه برای کسب نمره ی رویایی تان وقت دارید. در طول آن زمان باید شیوه های ارتباطی تان را تغییر دهید. کمی لغزش در تمرکز می تواند به معنای کسر نمره باشد. تعمق، تمرین منظم یا هر نوع تمرکز آگاهانه باید به شما در زیاد شدن تمرکزتان کمک کند.

۱۴٫ نسبت به زبان بدن خود آگاه باشید

تا بحال مبارزی کونگفو کار را درست پیش از مبارزه دیده اید؟ نوجه کنید که چگونه لحظه ای را برای آرام کردن بدن و ذهنشان اختصاص می دهند و آن را وارد حالت هشیاری می کنند تا هربار به طرزی بهینه حرکت کنند. شما هم وقتی قرار است سر جلسه ی امتحان بشینید کار مشابه را انجام دهید. شاید اضطراب شما در سایر بخشها پنهان باشد اما بخش اسپیکینگ قالبی رو در رو دارد. اضطراب شما نمایان می شود و موجب تأثیر روی اعتماد به نفس شما می شود؛ یعنی همان چیزی که ممتحن در توانایی های شما خواهد دید.