راه های موفقیت در لیسینینگ آیلتس و PTE

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد در این مقاله به راه های موفقیت در لیسینینگ آیلتس و PTE می پردازد. شاید هر دو این آزمون تفاوت های بسیار زیادی داشته باشند اما در عین حال شباهت هایی هم دارند که می توانید از آن برای موفقیت در مهارت لیسینینگ استفاده کنید.

به راه های موفقیت در لیسینینگ آیلتس و PTE توجه کنید:

تمرکز

قانون شماره ی ۱: روی صدای ضبط شده تمرکز کنید! می دانم موردی ابتدایی به نظر می رسد اما خیلی راحت حواسمان پرت می شود – به خاطر شخص بغل دستی مان، اتفاقی که در بیرون افتاده است، اینکه برای شام می خواهیم چه بخوریم. تلاش کنید و اجازه ندهید تا حواستان پرت شود.

یادداشت بر دارید

یادداشت برداری برای هر تسک لیسنینگ ضروری است! برای اطلاعات مخصوص درباره ی اینکه چه طور یادداشت هایی عالی بردارید وبلاگ ما را که در مورد یادداشت برداری است چک کنید یا به یکی از دوره های امتحان آکادمیک PTE یا آموزش آیلتس در English Key رجوع کنید.

به لهجه های مختلف گوش کنید

در هر دو امتحان آکادمیک PTE و آیلتس عمومی و آکادمیک لهجه های بومی مختلف زیادی را می شنوید: استرالیایی، انگلیسی، آمریکایی، اسکاتلندی، نیوزیلندی، کانادایی، آفریقای جنوبی و غیره. همان طور که شما احتمالاً از قبل می دانید فهمیدن لهجه های مختلف می تواند خیلی سخت باشد. پس خود را تعلیم دهید! گوش دادن به صداهای ضبط شده از کشورهای مختلف را تمرین کنید.

در اینجا تعدادی لینکِ رادیو و پادکست برای لیسنینگ آورده شده است!

استرالیا: ۱۴ Favourite Australian Podcasts

انگلیس: BBC World Service – Live Radio

آمریکا: ESL Podcast (Easy – Hard), National Public Radio (Hard)

اسکاتلند: BBC Podcasts Scotland

نیوزیلند: Podcasts NZ

کانادا: CBC Radio

آفریقای جنوبی: International Dialects of English Archive

اگر از لغتی جا ماندید نگران نباشید!

بعضی از متن های صوتی می توانند خیلی طولانی و گاهی خیلی سریع باشند. اگر شما از لغتی جا ماندید یا متوجه نشدید وحشت نکنید. فقط به گوش دادن ادامه دهید و روی بقیه ی صدای ضبط شده تمرکز کنید – اغلب هر چه بیشتر گوش دهید واضح تر می شود!

۵- به سطح های مختلف گوش دهید

هر دو امتحان آیلتس (عمومی و آکادمیک) و آزمون آکادمیک PTE انواع مختلفی از متن های صوتی را در اختیار شما قرار می دهند. یعنی بعضی ها صحبت روزانه هستند، بعضی ها صحبت مرتبط با دستورالعمل، بعضی ها هم آموزشی هستند. پس وقتی شما تمرین می کنید، فقط به مطالب راحت گوش ندهید! خود را به چالش بکشید و آماده باشید تا به موضوعاتی گوش دهید که احتمالاً درباره شان نمی دانید برای مثال – زیست، هنر، معماری، موسیقی، زمین شناسی، سیاست و غیره.

۶- به انواع مختلف اسپیکینگ گوش دهید

انواع مختلف زیادی متن لیسنینگ وجود دارد که احتمالاً از زبان گویشوران متعددی آنها را می شنوید.

در آیلتس عمومی یا آکادمیک قسمت لیسنینگ مشابه است. شما اینها را خواهید شنید:

  1. مکالمه ای بین دو نفر – موقعیتی روزانه برای مثال مکالمه ای با تلفن
  2. صحبتی یک نفره – موقعیتی روزانه – برای مثال یک سخنرانی درباره ی اطلاعات گردشگری
  3. مکالمه ای بین ۲ تا ۴ نفر – موقعیتی تحصیلی یا آموزشی – برای مثال گفتگوی بین معلم و شاگرد برای تکلیف
  4. صحبتی یک نفره – یک موضوع آکادمیک – برای مثال سخنرانی در دانشگاه

شما در امتحان آکادمیک PTE می توانید هر دوی صحبت تک نفره یا مکالمه را بشنوید، اگرچه صحبت های تک نفره رایج ترین هستند.

۷- صبور باشید!

نه، ما به طور تحت الفظی نمی گوییم که محکم به یک اسب بچسبید! این اصطلاح یعنی “صبور باشید”. اغلب در هر دو امتحانات آیلتس و PTE گویشور مورد مشابه را می گوید اما دو ثانیه بعد موضوع را عوض می کند یا حتی خلاف صحبت خود را می گوید. یعنی دقیقاً مخالف آن را می گوید!

برای مثال یک سخنرانی احتمالاً مشابه این شروع می شود:

Climate change is a very important issue in today’s world…

پس شما احتمالاً فکر می کنید که موضوع این سخنرانی تغییر آب و هوا است. اما جمله ی بعدی در اینجا آورده شده است:

Climate change is a very important issue in today’s world. However, today I am going to focus on how this has affected turtles in southern Mexico.

اگر شما فقط با دقت به جمله ی اول گوش داده باشید فکر می کنید که موضوع تغییر آب و هوا است اما این سخنرانی در واقع قرار است درباره ی لاک پشت ها صحبت کند!

گول نخورید!

اغلب لغاتی که احتمال دارد در برگه/صفحه ظاهر شوند در صدای ضبط شده شنیده می شوند. به این معنا نیست که اگر شما آنها را بشنوید یعنی جواب درست هستند – ممتحن ها از آنها استفاده می کنند و تلاش می کنند تا شما را گول بزنند! یعنی امتحان کنند که آیا شما واقعاً گوش می دهید یا نه. پس مطمئن شوید که قبل از تصمیم گیری برای ارائه ی جوابِ خود به کل جمله گوش می دهید!