نکاتی برای یادگیری واژگان

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد به نکاتی برای یادگیری واژگان اشاره می کند که بسیار می تواند مفید باشد.

نکاتی برای یادگیری واژگان
نکاتی برای یادگیری واژگان

با هم به نکاتی برای یادگیری واژگان نگاهی می اندازیم:

در اینجا به یکسری نکات برای یادگیری و حفظ واژگان وقتی زبانی جدید یاد می‌گیریم اشاره می‌کنیم:

۱- بخوانید!

مطالعات نشان داده‌اند که وقتی لغات در متن یاد گرفته شوند، بهتر به ذهن سپرده می‌شوند. به جای مطالعه‌ی فلش‌کارت‌های واژگانی تا آن‌جا که ممکن است تلاش به خواندن (متون) در زبان مقصد کنید. اگر یک مبتدی هستید، راهی عالی برای یادگیری لغات از میان مطالعه‌ی کتاب‌های کودکان است. همزمان که در مهارت‌های زبانی خود رشد می‌کنید می‌توانید سطح محتوای خواندنی را افزایش دهید تا بتوانید درک کنید.

۲- تمرین کنید!

متخصصین می‌گویند وقتی نام کسی را برای بار اول می‌آموزید باید آن را تکرار کنید، در یک جمله به کار ببرید و سپس آن را به چیزی مرتبط کنید تا به حافظه‌ی‌تان کمک نمایید. واژگان به همین ترتیب، در عمل بهتر به خاطر سپرده می‌شود. اگر لغت جدیدی را می‌شنوید یا یاد می‌گیرید تلاش به استفاده از آن در یک مکالمه در همان روز کنید.

۳- امتحان دهید!

یک دانش‌آموز خوب زبان‌های خارجی آنست که متوجه شود آن‌چه در کلاس درس رخ می‌دهد تنها بخش کوچکی از یادگیری زبان است. فهرستی مداوم از لغات واژگانی جدید نگه دارید و هر چند روز خودتان را در آن کلمات بی‌آزمایید. شما به عبارتی به معلم خود تبدیل می‌شوید و و اطمینان حاصل می‌کنید که صرفاً یک کلمه نمی‌دانید بلکه آن را یاد گرفته‌اید.

۴- بنویسید!

هرچقدر خواندن دیکشنری ممکن است مفید به‌نظر برسد، صرف چند دقیقه وقت برای نوشتن لغات جدید و ایجاد جملات در واقع سودمندتر است. وقتی در تلاش برای یادگیری لغات جدید هستید تا آن‌جا که می‌شود از حواس جدید استفاده کنید تا کلمه را به خاطر بسپارید. عمل فیزیکی نوشتن یک لغت جدید بر روی کاغذ به شما کمک می‌کند تا کلمه را در حافظه‌ی بلند مدت خود بکارید.

۵- برچسب بزنید!

بیش از اپلیکیشن‌‌های برخوردار از تکنولوژی بالا و نرم‌افزارهای واژگانی، هیچ چیز شبیه تعدادی برگه‌ی یادداشت چسبان و ماژیک برای کمک به شما در یادگیری واژگان نیست! در خانه یا آپارتمان خود بگردید و و بر روی هرآنچه را که می‌خواهید یاد بگیرید، برچسب بزنید.