تکنولوژی خودکار ترجمه- جایگزین یادگیری زبان؟

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد حامی استفاده از تکنولوژی در آموزش زبان بوده است. اما آیا تکنولوژی خودکار ترجمه- جایگزین یادگیری زبان؟ خواهد بود. برای افتن پاسخ باید کمی صبور باشید.

این تکنولوژی ترجمه باعث خواهد شد که برقراری ارتباط برای مردم از طریق اسکایپ در میان زبان‌ها ممکن شود. دو نفر می‌توانند دو زبان مختلف را تکلم کنند و مکالمه به طرزی خودکار برای شنیدن هر شخص به زبان خودش ترجمه شود.

تکنولوژی خودکار ترجمه- جایگزین یادگیری زبان؟
تکنولوژی خودکار ترجمه- جایگزین یادگیری زبان؟

آیا واقعا تکنولوژی خودکار ترجمه- جایگزین یادگیری زبان؟ خواهد شد؟

این تکنولوژی جای شگفتی ندارد. Google translate همین الان هم برای بسیاری از زبان‌ها به طرز زیادی صحیح عمل می‌کند، البته برای همه اینطور نیست. هرچه زبان‌ها از نظر ساختار و واژگان نزدیک‌تر بهم باشند، ترجمه‌ها نیز دقیق‌تر خواهند بود. تکنولوژی تبدیل متن به گفتار اخیراً به میزان زیادی پیشرفت کرده است و باعث شده هر متنی برای گوش دادن شخص به آن به طرزی صحیح صدا گذاری شود.

بعد از آن نرم‌افزار املا می‌آید. از همه گذشته، من الان قادر هستم که این مقاله‌ی کوتاه را برای آیفون ۶ پلاسم دیکته کنم. یکسری اصلاحات جزئی در کامپیوتر می‌برد و سپس مقاله آماده است. فکر اینکه این تکنولوژی‌های ترجمه‌ای می‌توانند در یک امکان ترجمه‌ی همزمان با یکدیگر تلفیق شوند، باعث تعجبم نیست.

یکشنبه به آسیا سفر خواهم کرد. از کره، میانمار و ویتنام دیدن خواهم کرد. مطمئن هستم که دستکم در ویتنام از Google translate بهره خواهم برد. آن را از قبل برای زبان ویتنامی امتحان کرده‌ام. قادر خواهم بود که به آیفونم چیزی را به انگلیسی بگویم و Google translate معادل ویتنامی آن را به من خواهد داد؛ نه تنها به صورت مکتوب بلکه در قالب متن به گفتار.

بنابراین من خواهم توانست از فردی ویتنامی بپرسم که مغازه ی خاصی کجاست، قیمت چیزی چه قدر است، ایستگاه اتوبوس کجاست و غیره. من همچنین خواهم توانست از فردی ویتنامی بخواهم که در آیفون من صحبت کند و به ویتنامی جواب بدهد. سپس ترجمه ی گوگل در آیفون پلاس من این را برایم به انگلیسی ترجمه خواهد کرد. شاید تکنولوژی ترجمه در اسکایپ مشابه این اصول کار کند.

این تکنولوژی جدید ترجمه دوباره جهان ما را کوچک تر، و افراد را به هم نزدیک تر می کند، و در نتیجه، مردم می خواهند گام بعدی را در نزدیک تر شدن به افرادی که دنیای خود را قسمت می کنند، بردارند، و زبان آن ها را یاد بگیرند.

اما به محض اینکه شارژ گوشی تمام شود ، اینترنت قطع شود و یا حتی آنتن گوشی از سیگنا خارج شود متوجه می شوید که تنها یادگیری زبان است که می تواند تا آخر عمرتان به شما کمک کند.