الفبای زبان ترکی استانبولی

حروف زبان ترکی استانبولی

حدود ۷۰ تا۸۰ میلیون نفر در سراسر جهان (که اکثر آن‌ها در کشور ترکیه هستند)، به زبان ترکی استانبولی که رایج‌ترین زبان ترکی است، صحبت می‌کنند.  تعداد قابل توجهی از ترک‌زبانان در قبرس، بلغارستان، یونان و همچنین در اروپا زندگی می‌کنند. ترکی، زبان رسمی کشور ترکیه، قبرس شمالی و قبرس است و در بوسنی و هرزگوین، یونان، عراق، کوزوو، مقدونیه شمالی و رومانی به عنوان زبان اقلیت شناخته شده است.

زبان ترکی استانبولی جزو زبان هایی است که در ایران افراد زیادی برای یادگیری آن تلاش می کنند. آموزش الفبای زبان ترکی استانبولی برای کسانی که قصد شروع یادگیری زبان ترکی استانبولی را دارند می تواند بسیار موثر باشد. در این مقاله آموزشگاه زبان ترکی استانبولی ایران آکسفورد سعی به معرفی الفبای زبان ترکی استانبولی کرده است.

فیلم الفبای ترکی

زبان ترکی از سال ۹۰۰ تا ۱۹۲۸ با الفبای عربی نوشته می‌شد. اما به منظور افزایش سواد در کشور و مدرن کردن ترکیه، الفبای لاتین پس از سال ۱۹۲۸ معرفی و جایگزین شد. الفبای ترکی دارای ۲۹ حرف است که هفت حرف آن (Ç  ( Ş, Ğ, I, ‌İ, Ö, Ü نسبت به شکل لاتین خود تغییر داده شده‌اند تا صداهای واقعی ترکی گفتاری را نشان دهند. در مجموع زبان ترکی ۲۱ صامت و ۸ مصوت دارد. حروف Q ،W و X  که جزو الفبای اصلی لاتین هستند، در الفبای ترکی وجود ندارند. این الفبای اصلاح شده بیانگر تلفظ مدرن ترکی با درجه بالایی از دقت و وضوح است.

برای یادگیری احوالپرسی به ترکی استانبولی کلیک کنید.

جدول الفبای ترکی استانبولی

حروفتلفظ
A a/a/
B b/b/
C c/dʒ/
Ç ç/tʃ/
D d/d/
E e/e/, /ɛ/
F f/f/
G g/ɡ/, /ɟ/
Ğ ğ/ɣ/۱
H h/h/
I ı/ɯ/
İ i/i/
J j/ʒ/
K k/k/, /c/
L l/l/, /ɫ/
M m/m/
N n/n/
O o/o/
Ö ö/ø/
P p/p/
R r/ɾ/
S s/s/
Ş ş/ʃ/
T t/t/
U u/u/
Ü ü/y/
V v/v/
Y y/j/
Z z/z/

نکاتی پیرامون الفبای زبان ترکی استانبولی

در گذشته الفبای زبان ترکی شامل حروف فارسی و عربی بوده است اما بعد از سال ۱۹۲۹ الفبای زبان ترکی استانبولی به زبان لاتین تغییر پیدا کرده است.

  • زبان ترکی استانبولی شامل ۸ حرف صدادار است: A, E, I, I, O, Ö, U, Ü. حرف های Q , W , X در الفبای زبان ترکی استانبولی وجود ندارند و فقط در کلماتی که از زبان های دیگر استفاده می شوند به کار می روند.
  •   حرف های a, i , u برخی اوقات با علامت اکسان â, î, û نوشته می شوند که می تواند معنی کلمات را به صورت کامل تغییر دهد.
  • حروف c, j , g با حروف انگلیسی از نظر تلفظ تفاوت دارند.

در زبان ترکی استانبولی تلفظ یک کلمه می تواند به راحتی از حروف آن مشخص شود. اگر شما بدانید هر حرف در زبان ترکی استانبولی چه صدایی دارد می توانید به راحتی متون ترکی استانبولی را با تلفظ درست بخوانید.

در واقع یادگیری الفبای ترکی بسیار آسان است؛ زیرا حروف آن بسیار به انگلیسی شبیه است. با این وجود، باید خوب با صداهای جدید آشنا شوید. 

نکات تلفظی حروف ترکی

اکثر حروف ترکی از نظر تلفظ مشابه حروف انگلیسی هستند. حروف کمی وجود دارد که تلفظ آنها به ترکی متفاوت است.

برای مثال، حرف”Yumuşak ge” یا(Ğ ğ)  یا “g  نرم”  همیشه پس از یک مصوت می‌آید و به یکی از دو روش زیر تلفظ می شود. 

اگر مصوتِ قبل از آن یکی از حروف [a، ı، o، u ]‌ باشد،yumuşak ge»» صدای آن مصوت را طولانی‌تر می کند، مانند: yağmur, ağaç. اگر مصوت یکی از‌‌حروف e، i، ö، ü]]‌ باشد،yumuşak ge” ” به عنوان “y ” تلفظ می شود؛ مانند: eğitim, iğne. از آن‌جایی که “yumuşak ge”  همیشه پس از یک مصوت می‌آید، هیچ کلمه‌ای وجود ندارد که با این حرف آغاز شود.

حروف دارای (^)، تلفظی مشابه  Ğ ğ  دارند؛

اما استثناهایی نیز وجود دارد

استثناهای زبان ترکی
  •  â، î و û برای تشخیص کلماتی که املای یکسانی دارند استفاده می‌شود. برای مثال:  kar /kar/ (برف)، kâr /kʲar/ (سود); و همچنین برای نشان دادن مصوت‌های بلند در واژه‌هایی که از زبان‌های دیگر گرفته شده‌اند، به ویژه زبان عربی، استفاده می‌شوند.
  •   e هنگامی که پس از حروفm، n، l  یاr  بیاید، [ɛ~æ] تلفظ می‌شود. مانند: gelmek [ɡæɫˈmec]  (آمدن، رسیدن)
  •  حروفg  و k‌ وقتی کنار حروف  e، i، ö یاü  قرار بگیرند، به ترتیب  [ɟ]  و [c] تلفظ می‌شوند.
  •  حرف ğ = معمولاً بی‌صدا است و نشان دهنده شکست هجا است؛ برای مثال:  değil [ˈde.il] (نه). در هجاهای پایانی بعد از حروف e  وI ،  [j] تلفظ می‌شود.  برای مثال:  eğri [ej.ˈɾi] (منحنی).  در جاهای دیگر کلمه، همان‌طور که قبلا هم اشاره شد، ğ  مصوت را طولانی‌تر می‌کند. مانند:  bağ [ˈbaː] (پیوند). در برخی از گویش‌ها نیز [ɰ] تلفظ می‌شود.
  •  حرف = l وقتی کنار حروف a، ı، o  یا u بیاید،  [ɫ]تلفظ می‌شود.
  •  حرف = h قبل از صامت‌ها و در آخر کلمات [ħ]  تلفظ می‌شود.
  • حروف Q (qu) ،X (iks) و (we) W در الفبای رسمی ترکی وجود ندارند، اما در نام‌های خارجی و واژ‌ه‌هایی که از زبان‌های دیگر گرفته شده‌اند، استفاده می‌شود.

روش‌های یادگیری الفبای ‌ترکی

یادگیری الفبای ترکی زیاد دشوار نیست. با استفاده از یکی (یا همه) این روش‌ها می‌توانید آن را بسیار سریع یاد بگیرید:

۱٫  تکرار با فاصله معین: تکرار با فواصل معین،  کلیدی برای به خاطر سپردن دروس است. با مرور دوره‌ای مطالب(در این مورد، الفبای ترکی)، حروف را به حافظه خواهید سپرد. بعد از چند روز دوباره برگردید و الفبای ترکی را با خود مرور کنید. هرچه بیشتر مرور کنید، به یاد آوردن آن‌ها برای شما آسان‌تر خواهد بود.

۲٫ حروف را با مثال به ذهن بسپارید: کلمات ترکی که با هر حروف الفبا شروع می‌شوند را پیدا کنید و به ذهن بسپارید. مثلا با یادآوری اینکه “A” در کلمه “asker” (سرباز) استفاده شده است، نه تنها املای آن کلمه، بلکه حروف و تلفظ آن‌ها را نیز به یاد می‌آورید. همچنین دایره لغات خود را افزایش می‌دهید.

۳. با موسیقی یاد بگیرید: مسلماً مؤثرترین راه برای تسلط به الفبای ترکی، خواندن شعرالفبا است. ریتم آن در ذهن شما می‌ماند و تکرار مداوم آن باعث می‌شود هر مدت یک بار خود به خود حروف را با خود مرور کنید.

زبان ترکی استانبولی چند حرف دارد؟

الفبای زبان ترکی ۲۹ حرف دارد و که ۲۱ حرف صامت و ۸ حرف مصوت است.

ایا الفبای زبان ترکی با انگلیسی یکسان است؟

خیر این الفبا از نظر نوع و تلفظ با الفبای انگلیسی متفاوت است.