زمان ها در زبان ترکی استانبولی

زمان ها در زبان ترکی استانبولی

مهم ترین مسئله برای ساخت یک جمله دانستن زمان اتفاق افتادن آن است. برای بیان زمان ها در زبان ترکی استانبولی نیز باید بسیار به هوش باشید زیرا با تغییر کردن پسوند ها می توان زمان مورد نظر را بدست آورد. آموزشگاه زبان ایران آکسفورد اشاره ای مختصر به زمان ها در زبان ترکی استانبولی می کند. توجه کنید که این قواعد در این بخش ارائه می شوند بسیار کلی هستند و استثنا ها در این مطلب مورد توجه قرار نمی گیرد. برای داشتن یک نمودار کلی بر روی تصویر زیر کلیک کنید و ادامه این متن را دنبال کنید.

زمان ها در زبان ترکی استانبولی
زمان ها در زبان ترکی استانبولی

زمان حال ساده ترکی استانبولی

Genis Zaman اصطلاحی است که به Simple Present در ترکی گفته می شود. تقریبا کاربرد این زمان با کاربرد های انگلیسی و یا فارسی یکسان است. برای ساخت این فعل باید ابتدا ریشه فعل را پیدا کنید. برای این کار قسمت mak/mek را از فعل حذف می کنیم. بعد از آن باید به انتهای فعل نگاه کرد . در مرسوم ترین حالت که در انتهای فعل یک حرف صدادار وجود داشته باشد حرف ” r  ” را به انتهای آن اضاف می کنیم و ضمیر شخصی را به فعل می افزاییم.

مثال : Benyerim

Yemek مصدر است و با حذف mek به ye می رسیم.

زمان گذشته در ترکی استانبولی

مهم ترین زمان در گذشته گذشته ساده ( مشخص ) است. نشانه های این زمان را در ترکی استانبولی می توان پسوند های

-di, -ti,-di, -du, -tu,  دانست. اگرچه همانطور که در ابتدا مطرح شد مسلما زمان های گذشته دیگری همچون زمان گذشته نامشخص هم وجود دارند که نمی توان به همه انها اشاره کرد.

زمان آینده

نشانه های زمان آینده در ترکی استانبولی بسیار مشخصند . پسوند های –ecek و –acak از پرکاربرد ترین انها هستند. مثال ها را ببینید:

Geleceksin

تو خواهی آمد.

Arayacaksin

تو دنبالش خواهی گشت.

این نشانه ها به شما کمک می کند سریعتر زمان ها در زبان ترکی استانبولی را شناسایی کنید و بتوانید ترکیب فعلی مورد نظر خود را بسازید

برای شرکت در دوره های تخصصی زبان ترکی استانبولی با شماره های آموزشگاه زبان ایران آکسفورد تماس بگیرید.