انواع لهجه های زبان چینی

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد تخصصی ترین مرکز آموزش زبان چینی در ایران امروز به انواع لهجه های زبان چینی اشاره می کند. پس با ما همراه باشید و زبان چینی را بهتر بشناسید.

انواع لهجه های زبان چینی
انواع لهجه های زبان چینی

پس انواع لهجه های زبان چینی را با هم ببینیم:

ماندارین

فقط چند سال قبل، تقریباً غیر ممکن بود که با چینی ها هم در خارج و هم در منطقه به طور شفاهی ارتباط برقرار کرد، و این به دلیل تفاوت گسترده ی بین گویش ها بود. پس دولت تصمیم گرفت تا کاری کند زبان ماندارین به عنوان یک زبان استاندارد شده ی ملی در مدارس آموزش داده شود. در حال حاضر، این رایج ترین گویش مورد استفاده در چین است.

وو

این دومین گویشی است که به طور رایجی در چین استفاده می شود و بیش از ۸۰ میلیون نفر به طور بومی به این زبان صحبت می کنند. این زبان بیش تر در اطراف شانگهای در منطقه ی ساحلی صحبت می شود. با این حال، گرامر استفاده شده در Wu در مقایسه با ماندارین کمی پیچیده تر است.

یو / کانتونیز

این گویش که توسط تقریباً ۶۰ میلیون نفر صحبت می شود کاملاً متفاوت از گویش های دیگر است. مردمی که به گویش Cantonese صحبت نمی کنند، نمی توانند متوجه شوند که این چیست و آن هایی که با چینی Yue بزرگ شده اند هیچ چیزی را به جز Cantonese متوجه نمی شوند.

مین

بیش از ۷۰ میلیون نفر در ایالت فوجیان به چینی Min صحبت می کنند‌. این با استفاده از گرامر و لغات متفاوتی از بقیه ی تاریخِ زبان چینی گسترش یافت. یافتن کاراکترهای درست برای نوشتن لغات متعددِ Min که از ماندارین گرفته شده باشد سخت است.

ژیانگ

این گویش شباهت زیادی به گویش ماندارین دارد و به شدت تحت تأثیر آن بوده است. این زبان توسط مردم استان هونان استفاده می شود. دلیل شباهتش به ماندارین این است که این استان مرز مشترک با نواحی ماندارین‌زبان دارد در شمال غربی، شمال و غرب دارد.

هاکا

این گویش اغلب در مناطق دور افتاده صحبت می شود که نفوذ دولت مرکزی خیلی زیاد نیست. همچنین در تایوان هم استفاده می شود گونه های مختلفی دارد که از هم متفاوت هستند.

گان

گان شباهت های زیادی با گویش هاکا دارد و توسط بیش از ۲۰ میلیون نفر استفاده می شود. اغلب این گویشوران به استان جیانگ‌شی تعلق دارند. گان، گویش های متنوعی در خود دارد و همچنین شامل لغاتی است که دیگر در ماندارین وجود ندارند.