استفاده از فناوری در آموزش زبان

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد استفاده از فناوری در آموزش زبان را مورد بررسی قرار می دهد. آیا واقعا می توان از فناوری های جدید در یادگیری زبان استفاده کرد یا نه؟

استفاده از فناوری در آموزش زبان
استفاده از فناوری در آموزش زبان

نحوه استفاده از فناوری در آموزش زبان

۱. استفاده از رسانه‌های گروهی مانند توییتر و فیسبوک، بدون ترک کردن کامپیوتر از مرزهای زبانی عبور می‌کند. به غیر از برقرای ارتباط با تقریباً هر شخصی که بخواهید و در هر زبانی که انتخاب کنید، یکی از ویژگی‌های فوق العاده‌ی فیسبوک، ابزار ترجمه‌ای است که برای ترجمه‌ی متن در اختیار دارید. به طور کامل صحیح نیست، اما اگر فهمیدن بعضی از گفتگوها برای شما سخت است، آن اندازه‌ی کافی را برای شما فراهم می‌کند که اصل مطلب آنچه گفته شده است را بفهمید.

۲. استفاده از ویدئو برای تمرین زبان مانند ارائه‌ی اخبار در زبان جدید یا گفتگو درباره ی یک موضوع در گروهی کوچک، بسیار ارزشمند است. شاگردان در کلاس یادگیری زبان موقع ارائه‌ی موضوع خبر در زبانی که در حال فراگیری‌اش هستند و فقط با استفاده از موبایل هوشمند خود، این امکان را دارند که صدای خود را ضبط کنند. این ذخیره شده، در موقعیت کلاس به اشتراک گذاشته و بحث می شود.

۳- تکنولوژی راه‌حل‌های صوتی- تصویری ارائه می‌کند که وقتی شروع شدند می‌توانند تکرار شوند، متوقف شده و سریع‌تر یا آهسته‌تر اجرا شوند. رویهم رفته، ویژگی‌های صوتی و تصویری بر روی یک رایانه، آیپد یا یک تلفن هوشمند توانایی توقف و پخش مکالمه‌ای را دارد که چه در قالب ویدئویی یا صوتی ضبط شده است. این به معلم برای تصحیح و بحث بر روی چیزهای ضبط شده‌ی دانش‌آموزان فرصت می‌دهد.

۴- استفاده از ابزار آنلاین مانند گفتگوی جی‌میل و اسکایپ. آن‌ها ابزارهایی هستند برای برقراری ارتباط چه با یک همکلاسی یا یک معلم در زبان مقصد.

۵- دیکشنری‌های کامپیوتری برای زبان‌آموزی که به دنبال معنی لغت است، ابزاری‌ در دسترس هستند. این‌ها در گذشته مورد قبول واقع نشده‌اند چون بافت متنی لغت مهم است، پس گشتن در دیکشنری الکترونیک می‌تواند باعث انتخاب لغت اشتباه شود.

۶- آیپد، یک وسیله‌ی الکترونیکی مفید با ویژگی‌هایی منحصربفرد است که هم به زبان‌آموزان و هم به معلمین کمک می‌کند. می‌تواند به عنوان یک رایانه، یک برنامه‌ریز درسی، یک کتاب تمرین، یک دوربین، یک تخته‌ی وایت‌بورد کوچک، یک پخش‌کننده‌ی mp3 و mp4 و یک ضبط کننده‌ی چندرسانه‌ای کار کند.