افعال در زبان فرانسه

افعال در زبان فرانسه

کابوس واژه ای است که می توان برای صرف فعل در فرانسه اختصاص داد. این جمله شاید از زبان خیلی از کسانی که در ابتدای راه یادگیری زبان فرانسه هستند شنیده می شود. اما افعال در زبان فرانسه تا این اندازه هم مشکل ساز نیشتند اگر بتوانید راه و رسم صرف فعل را یاد بگیرید. قوانین در این زبان همه چیز را مشخص می کنند و اگر قوانین را یاد بگیرید تعمیم دادن آنها به همه افعال برایتان بسیار راحت خواهد بود. آموزشگاه زبان ایران آکسفورد برگزار کننده دوره های آموزش زبان فرانسه برای آشنایی بیشتر شما با افعال در زبان فرانسه اطلاعات پیش رو به شما پیشنهاد می دهد.

صرف افعال در زبان فرانسه
صرف افعال در زبان فرانسه

افعال با قاعده

باید به آخر مصدر فعل دقت کنید. به سه قسمت تقسیم می شوند:
-er : Parler ، donner
-ir : Choisir ، finir
-re مثال : Descendre ، perdre
صرف این افعال قابل پیش بینی است و شما می توانید با حذف قسمت های آخر فعل و اضافه کردن شناسه های دیگر فعل را صرف کنید.

افعال بی قاعده

اما مشکل درست از اینجا شروع می شود. در زبان انگلیسی شما با تعدادی از افعال بی قاعده اشنا شده اید که مثلا در زبان گذشته تغییر می کنند مثل go .. went .. gone اما این تعداد از افعال در مقابل افعال در زبان فرانسه که بی قاعده هستند تقریبا هیچ چیز نیست. در زبان فرانسه شما با چندین تن از افعال روبرو هستید که باید به قانونمند نبودن آنها عادت کنید. پر کاربرد ترین آنها را می توان Etre به معنای بودن ، Avoir به معنای داشتن اشاره کرد. برای ساخت زمان های مختلف این دو فعل کاربرد زیادی دارند. از بهترین کتاب هایی که می توانید برای کمک در صرف افعال در زبان فرانسه استفاده کنید le Conjugueur Bescherelle اشاره کرد.

آموزشگاه زبان ایران اکسفورد به معرفی افعال در زبان فرانسه و توضیحاتی در مورد فعل به زبان فرانسه برایتان انجام خواهد داد. این مبحث نسبتا مهم در زبان فرانسه را پشت گوش نیاندازید و همین حالا به شناخت آن اقدام کنید. پس با ما همراه باشید.

اما افعال در زبان فرانسه را ببینید:

بیش تر شاگردان فرانسه تحت تاثیر افعال فرانسه هستند. پس بیایید درباره ی آن ها و لغاتی که برای توضیحِ چگونگیِ صرفِ افعال فرانسه استفاده می شوند، صحبت کنیم.

‘فعل’ چیست؟

فعل یک کار را نشان می دهد. می تواند فیزیکی باشد (راه رفتن، دویدن، رفتن)، یا ذهنی (فکر کردن، خندیدن) یا یک موقعیت یا جایگاه (بودن، داشتن).

یک “فعل” صرف می شود تا با فاعلش “مطابقت” داشته باشد (جود شود): “He does, she has, they were”

بر خلاف حالت اشتباهِ “he do, she have, they be”.

“شخص” در گرامر چیست؟

در گرامر، “شخص” به ضمایر متفاوتی رجوع می کند که برای صرف یک فعل استفاده می شوند:

I, you, he, she, it, we, they

درباره ی ضمایر فاعلیِ فرانسه زیاد بخوانید تا این مفهوم را بهتر متوجه شوید.

‘مطابقت’ چیست؟

در زبان فرانسه، گفته می شود که بعضی از لغات با هم “مطابقت” دارند. در انگلیسی هم مشابه است؛ شما برای he/she/it یک “s” را به انتهای فعل می‌ افزایید، مانند: She sings.

در زبان فرانسه، کمی پیچیده تر می شود. در زبان فرانسه، شما باید بعضی از لغات یا قسمت هایی از لغات (مانند انتهای افعال) را تغییر دهید تا با کلمات مرتبطِ دیگر جور شوند.

چه چیزی یا چه کسی ‘فاعل’ است؟

“فاعل” شخص یا چیزی است که کننده ی کارِ فعل است.

یک روش راحت برای پیدا کردن فاعلِ جمله وجود دارد. اول، فعل را پیدا کنید. سپس بپرسید: “who + verb” یا “what + verb”. جوابِ آن سوال فاعلِ شما خواهد بود.

فاعل یک اسم (کامیل، گل، اتاق) یا یک ضمیر (من، تو، آن ها) است.

یک اسم می تواند یک شخص، شیء، محل یا ایده باشد.

مثال ها:

من نقاشی می کنم.

چه کسی نقاشی می کند؟

جواب: من نقاشی می کنم. “من” فاعل است.

‘صرف’ چیست؟

“صرف” روشی است که یک فاعل یک فعل را تغییر می دهد تا با هم “مطابقت” داشته باشند (جور شوند).

در زبان انگلیسی، صرف افعال کاملاً ساده است. افعال خیی عوض نمی شوند: I, you, we, they speak; he, she, it speaks. یک استثنا: فعل “to be” (I am, you are, he is).

در زبان فرانسه این طور نیست، که فرمِ فعل با تقریباً هر شخص مختلفی عوض می شود.

بعضی از افعال “با قاعده” نامیده می شوند چون یک الگوی صرف قابل پیش بینی را دنبال می کنند، مانند افزودن یک “s” به سوم شخص مفرد، مشابه انگلیسی‌. بعضی ها را “بی قاعده” می نامند چون الگوی صرف آن ها قابل پیش بینی نیست، مانند فعل “to be” در زبان انگلیسی.

روشی که افعال فرانسه نوشته می شوند و تلفظشان هم خیلی متفاوت است، به این دلیل است که من آموزش از طریق تمرین های صوتی را موقع یادگیریِ افعال فرانسه خیلی توصیه می کنم.

‘مصدر’ چیست؟

“مصدر” حالتی از فعل است قبل از این که صرف شود. برای مثال اسمِ فعل “to speak” است. در زبان انگلیسی، مصدر معمولاً بعد از “to” می آید مانند “to study”، اما همیشه به این روش نیست، برای مثال: “can”.

در زبان فرانسه، قبل از فعل “to” نمی آید. حالت مصدر یک لغت است، و دومین یا سومین حروفِ آخرِ مصدر، نوعِ الگوی صرفی را که به دنبالش می آید، تشخیص می دهد، اگر فعل با قاعده باشد. این حروف معمولاً -er, -ir یا -re هستند.

‘زمان’ چیست؟

“زمان” نشان می دهد که چه زمانی کار فعل انجام می شود: الان، گذشته، آینده.

  • زمان ساده فقط شامل یک حالت فعل است (“I speak”).
  • زمان مرکب شامل یک یا چند فعل است، شامل یک فعل کمکی + یک فعل اصلی

(“I am speaking”, “I have been thinking”).

‘وجه’ چیست؟

“وجه” نشان می دهد که فعل چه طور به فاعل مربوط است: آیا آن کار جمله ای از واقعیت است (وجه خبری) یا چیزی دیگر مانند یک دستور (وجه دستوری) یا یک آرزو است (وجه شرطی). این روی صرف فعل اثر می گذارد. و، به علاوه، صرف وجه را منتقل می کند.

اما نگران نباشید زبان کلاس های زبان فرانسه آموزشگاه زبان ایران آکسفورد تا حدی برایتان جالب خواهد بود که این سختی های ابتدای راه را فراموش خواهید کرد. برای شرکت در این کلاس ها با شماره های ۸۸۹۳۴۴۷۵ و ۸۸۸۹۱۶۶۹ موسسه زبان ایران آکسفورد تماس بگیرید.