لیست واژگان، روش موثر در یادگیری زبان

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد همیشه به مقایسه سیستم ها و روش های متفاوت رد یادگیری زبان متعهد بوده است. لیست واژگان، روش موثر در یادگیری زبان است و امروز آن را در مقابل فلش کارت مقایسه می کنیم.

لیست واژگان، روش موثر در یادگیری زبان
لیست واژگان، روش موثر در یادگیری زبان

اما چرا لیست واژگان، روش موثر در یادگیری زبان می باشد:

یک روش مفید دیگر ایجاد لیستی از واژگان انگلیسی است که قصد یادگرفتن آنها را دارید. در این لیست برخلاف فلش کارتها که در آنان هر کلمه در کارت جدا گانه ای وجود دارد همه کلمات در یک صفحه هستند. اگر نمیخواهید زحمت مطالعه کارتها را به خودتان بدهید ،این لیست گزینه جامعی است.

مزایا

  • بزرگترین مزیت این روش این است که لیست های آن براحتی گسترش می یابند یعنی می توانید به آن کلمات جدید اضافه نمائید. برای مثال اگر در رستوران به یک علامتی برخوردید که آنرا نمی دانستید میتوانید براحتی لیست خود را بیرون آورید و آن لغت را در آن یادداشت کنید.
  • شما می توانید از لیست خود بعنوان مبنایی برای دیگر روش های مطالعه تان استفاده کنید.لیست ها منابع مفیدی برای شناسایی کلمات خاص جهت قرار دادن آن کلمات در فلش کارتها و آزمونهای واژگان هستند.
  • حجم لیست کمتر از فلش کارت است.با یک لیست می توانید ده ها کلمه را دریک ورق کاغذ داشته باشید که فضایی بسیار کمتر از صد ها فلش کارت اشغال می کند.

معایب

  • استفاده از فهرست لغات کاری بسیار خسته کننده است. برخلاف آن فلش کارتها بسیار تعاملی هستند (خودتان می توانید کارتها را درست کنید). لیست های منابعی ثابت به همراه چند عامل برانگیزاننده هستند.
  • لیست دسته بندی کلمات را دشوار می سازد. کلماتی که نظمی در آنان وجود ندارد و مخلوط هستند سریعتر از کلماتی که در فهرست چیده شده اند یاد گرفته می شوند زیرا از لحاظ فیزیکی نمیتوانید آنها را مرتب کنید.

چگونه از این شیوه بطور مؤثر استفاده کنیم

لغات انگلیسی را از بالا به پایین در سمت چپ یک برگه یادداشت کنید. پیشنهاد می کنم آنها را شماره بندی کرده و در جمله نیز بکار ببرید (این روش بسیار مفید است زیرا به شما یاد می دهد که چگونه از کلمات استفاده کنید).