جنس و عدد در دستور زبان فرانسه به چه معناست

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد به بررسی اصطلاحات گرامری زبان فرانسه می پردازد. اما جنس و عدد در دستور زبان فرانسه به چه معناست و چه کاربردی دارد. با ما همراه باشید و با این اصلاحات گرامری آشنا شوید.

جنس و عدد در دستور زبان فرانسه به چه معناست

جنس و عدد در دستور زبان فرانسه به چه معناست

جنس و عدد در دستور زبان فرانسه به چه معناست و چه کاربردی دارد:

فهمیدن اصطلاحات گرامری از قبیل ” جنس” و ” عدد” آنچنان هم واضح نیست, و اغلب به این دلیل است که چرا دانش آموران زبان فرانسه, دستور زبان فرانسه را یاد نمی گیرند.

۱- ” جنس” در دستور زبان به چه معناست؟

در انگلیسی, جنس با جنسیت موجود زنده مرتبط است.

۱٫مرد مذکر است، و موقع حرف زدن از او، ضمایر مذکر از قبیل ” او را – به او ” ، “او” ، ” مال او- ش” را به کار می برید.

۲٫زن مؤنث است، و وقتی در موردش صحبت می کنید ضمایر “او را – به او، او، مال او – ش ” را به کار می برید.مهم نیست مرد یا زنی که دارد نظرش را می گوید مذکر باشد یا مؤنث. در اینجا، این کلمات اصطلاحات دستور زبانی هستند و به معنی “عمل کردن به شیوه ی مردانه یا زنانه” نیست.

۳٫و مواردی که خنثی هستند، مثل کتاب، از ” آن ، مال آن – ش ” برای اشاره به آن استفاده خواهید کرد.

درفرانسه، تمامی اسامی – چه به موجودات زنده اشاره شود چه غیر زنده  – یا مذکر هستند یا مؤنث. هیچ مورد “خنثی ای” در زبان فرانسه وجود ندارد.

اگر موجود زنده باشد، جنسیت بر اساس جنس مذکر یا مؤنث بودن تعیین می شود. سگ ماده، مؤنث خواهد بود و سگ نر مذکر. مجددا، هیچ مورد خنثی ای در زبان فرانسه وجود ندارد، در واقع تمامی موجودات همه، مذکر یا مؤنث هستند.

بنابراین در زبان فرانسه، تمامی اسامی جنسیت “تعیین شده ای” دارند که به هنگام حفظ کردن اسمی نیاز دارند تا همراه آن به خاطر سپرده شوند.

انتهای بعضی کلمات تا حدودی مذکر بودن کلمه ی فرانسه را نشان می دهد، و همچنین تعدادی کلمه با انتهای مؤنث هم هستند، اما اغلب اوقات نمی توانید حدس بزنید و فقط مجبورید که جنسیت اسم را  از بر کنید.

برای مثال:

  1. کتاب در فرانسه مذکر است، un livre
  2. میز مؤنث ، une table
  3. آزادی مؤنث ، la liberte

۴٫کانادا مذکر، le Canada

  1. و فرانسه مؤنث است، la France

۲- وقتی فرانسه می‌خوانید از اشتباهی وحشتناک اجتناب کنید

وقتی اسم جدیدی یاد می گیرید، همیشه باید جنسش را هم همان موقع یاد بگیرید چون بر املاء و تلفظ کلمات مرتبط با آن از قبیل صفات فرانسه تاثیر می گذارد.

در کتاب ها یا لیست لغات فرانسه، جنس یک اسم معمولا با (m) برای مذکر، و (f) برای مؤنث نشان داده می شود، یا با حرف تعریف فرانسه (le,la,un,une) که همراهش می آید، دیده می شود.

هیچگاه لغات فرانسه را از لیستی که اطلاعات مربوط به جنسیت ندارد،  یاد نگیرید. نیمی از اطلاعات را از دست خواهید داد! (مراقب باشید، متاسفانه اینگونه لیست ها در اینترنت فراوان است…)

عدد و اسامی فرانسه

در زبان انگلیسی، کلمه با اضافه کردن “s” به انتهایش جمع بسته می شود: مانند books، tables… این S در زبان انگلیلسی تلفظ می شود، بنابراین می توانید به راحتی مفرد یا جمع بودن کلمه ای را بگویید: “book”، “bookS”. در نوشتار مشاهده می شود، و همینطورهنگامیکه صحبت می کنید، آن را می شنوید.

بعضی از اسامی انگلیسی، جمع بی قاعده دارند: مانند “children”

در زبان فرانسه، جمع اسم با اضافه کردن “s” بی صدا  به انتهای کلمه حاصل می شود، بعضی اوقات هم “x” بی صدا است و جمع های بی قاعده نیز دارد. بنابراین، چون S جمع بی صدا است، هنگامی که فرانسه حرف می زنید چگونه می توانید جمع یا مفرد چیزی را بگویید؟

برای اینکه بدانیم اسمی مفرد است یا جمع، مجبور خواهید بود به کلمات مربوط به اسم گوش کنید، چون امکان دارد اسم به همان روش در مفرد و جمع تلفظ شود.
برای مثال: une table, des tables, des tables – a tables, some tables

در زبان فرانسه، کلمه ی “table(s)”  به همین شیوه تلفظ می شود، چه مفرد باشد (une table) یا جمع (des tables)، بنابراین یا به S ختم می شود یا نمی شود.

تنها حرف تعریف (une, des, …) تغییر می کند.

دنبال کلمات مرتبطی  باشید که اسم را تکمیل می کنند.

اسامی مشترک فرانسه یک کلمه کوچک دارند که همراه با آنها می آید.

این کلمه ی کوچک مهم است زیرا تعداد و جنس اسم را نشان می دهد. مانند یک خلبان در هواپیما، این کلمات کوچک به همراه اسم های فرانسه برای کامل کردن آنها بکار می روند. این کلمات، حروف تعریف معرفه، نکره یا تفکیک کننده، و یا ضمیرملکی،اشاره و پرسشی نامیده می شوند …

 

 

مقالات مرتبط

برای آموزش زبان فرانسه به کودکان چه کارهایی باید کرد؟

برای آموزش زبان فرانسه به کودکان برنامه بسیار ویژه ای داشته است. اما برای آموزش زبان فرانسه به کودکان چه کارهایی باید کرد؟ ما به برخی از کارهایی که باید والدین انجام دهند در زیر اشاره می کنیم. اما برای آموزش زبان فرانسه به کودکان چه کارهایی باید کرد؟ ثابت قدم و قاطع باشید. یک دوره ای ممکن است کودک […]

آموزش زبان فرانسه به بچه ها

کلاس های آموزش زبان فرانسه به کودکان را در آموزشگاه خود برگزار می کند.  اما آموزش زبان فرانسه به بچه ها به چه روش هایی امکان پذیر است. برخی از این روش ها را در زیر ببینید. به آموزش زبان فرانسه به بچه ها توجه کنید: شما باید در زمان یادگیری زبان فرانسه به کودکانتان با آنها همراه باشید. این […]

انواع کلاس های آموزش زبان فرانسه

به انواع کلاس های آموزش زبان فرانسه در ایران که می توانید از آنها استفاده کنید اشاره می کند. هر کدام از شما باید با توجه به شرایط خود بهترین دوره مناسب خود را پیدا کنید. انواع کلاس های آموزش زبان فرانسه را بشناسید: خیلی از مردمی که می خواهند زبان فرانسه را بیاموزند به کلاس، یک معلم خصوصی، یک […]

چرا باید CD آموزش زبان فرانسه را حتما با کتاب استفاده کنید؟

کلاس های مختلف را برای زبان فرانسه برگزار می کند. اما چرا باید CD آموزش زبان فرانسه را حتما با کتاب استفاده کنید؟ زبان فرانسه زبان خاصی است که حتما باید از ابتدا گوش هایتان را برای درک آن اماده سازید. با همراه باشید. ببینیم چرا باید CD آموزش زبان فرانسه را حتما با کتاب استفاده کنید؟ تفاوت بین فرانسوی […]

عبارات روزمره زبان فرانسه

دوره های آموزش زبان فرانسه را برای بسیاری از زبان اموزان با اهداف متفاوت برگزار می کند. امروز عبارات روزمره زبان فرانسه که ممکن است در هر شرایطی مورد استفاده قرار گیرند را برایتان بیان می کنیم. پس با ما همراه باشید. به عبارات روزمره زبان فرانسه توجه کنید: ساختارهایی وجود دارند که موقع سفر بارها تکرار می شوند: “Je […]

آیا درک زبان فرانسه سخت است؟

به این نکته می پردازد که آیا درک زبان فرانسه سخت است؟ خیلی از زبان آموزان با زبان فرانسه این مشکل را دارند که نمی توانند به خوبی آن را بشنوند و درک کنند. پس با ما همراه باشید این مشکل را حل کنید. اما آیا درک زبان فرانسه سخت است؟ شاید کمی اینطور باشد. متاسفانه ممکن است این اتفاق […]

کپی رایت © 1388-1392 ایران آکسفورد. تمام حقوق محفوظ است. طراحی سایت برگ