گرامر چیست؟

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد مطمئن است که بسیاری از شما از گرامر فراری هستید. اما آیا واقعا می دانید گرامر چیست؟ گرامر، سیستم یک زبان است. مردم بعضی وقت‌ها گرامر را بعنوان «قوانین» زبان توصیف می‌کنند؛ اما در حقیقت هیچ زبانی قانون ندارد. اگر از کلمه‌ی «قوانین» استفاده کنیم، اظهار کرده‌ایم که شخصی در ابتدا قوانین را ساخته و سپس زبان را مانند یک بازی جدید بر زبان جاری کرده است. اما زبان‌ها به این طریق آغاز به‌کار نکرده‌اند. زبان‌ها توسط انسان‌هایی آغاز شده‌اند که صداهایی را ساخته و آن‌ها را به کلمات، عبارات و جملات ارتقا داده‌اند. هیچ زبان متداولی ثابت نیست. تمام زبان‌ها در طول زمان تغییر می‌کنند. آن‌چه که گرامر می‌نامیم، صرفاً بازتابی از زبان در زمانی خاص است.

گرامر چیست؟
گرامر چیست؟

آیا برای یادگیری زبان باید گرامر را مطالعه کنیم؟

جواب کوتاه «خیر» است. تعداد بسیاری از مردمِ دنیا زبان بومی خود را بدون مطالعه‌ی گرامر، تکلم می‌کنند. کودکان حتی پیش از آنکه کلمه‌ی گرامر را بشناسند شروع به صحبت کردن می‌کنند. اما اگر قصد جدی به یادگیری یک زبان خارجی دارید، جواب کوتاه «بله»، خواهد بود؛ گرامر به شما کمک خواهد کرد تا زبانی را سریع‌تر و موثرتر یاد بگیرید. مهم است که درباره‌ی گرامر به‌عنوان چیزی که مانند یک دوست می‌تواند به شما کمک کند، فکر کنید. وقتی متوجه گرامر (یا سیستم) یک زبان می‌شوید، قادر خواهید بود بسیاری از چیزها را بدون پرسش از معلم یا نگاه کردن در کتاب، خودتان درک کنید.

پس به گرامر بعنوان یک چیز خوب، مثبت فکر کنید. چیزی که می‌توانید از آن به‌عنوان یک تابلوی راهنما یا نقشه استفاده کنید.

اما اگر جواب گرامر چیست؟ را در بالا فهمیدید برویم به سراغ گرامر جهانی

گرامر جهانی: نظریه‌ای در زبانشناسی است که آن را مربوط به نوام چامسکی می‌دانند و اعلام می‌دارد که توانایی یادگیری گرامر، صرفنظر از اینکه مربوط به کدام زبان باشد از بدو تولد در مغز انسان ساخته می‌شود.

زبانشناسان در سال ۱۹۶۰ به تئوری جدیدی درباره‌ی گرامر یا قوانین زبان علاقه‌مند شدند. این تئوری توسط زبانشناسی آمریکایی به نام نوام چامسکی به شهرت رسید که غالباً بر روی یادگیری بی‌دردسر کودکان کم سن و سال تمرکز داشت.

چامسکی اعتقاد نداشت که قرار گرفتن در معرض یک زبان برای کارآمد شدن یک کودک در درک و تولید زبان کافی می‌باشد. وی معتقد بود که انسان‌ها با یک توانایی ذاتی برای یادگیری زبان متولد می‌شوند. بر اساس تئوری چامسکی، ساختارهای بنیادی زبان از قبل و در هنگام تولد در مغز انسان کدگذاری شده‌اند.

این «تئوری جهانی گرامر» اعلام می‌دارد که هر زبانی، یکسری قوانین مشابه دارد. به‌طور مثال هر زبانی روشی برای سؤال کردن یا منفی نمودن چیزی دارد. به علاوه هر زبانی راهی برای تشخیص جنسیت یا نشان دادن اتفاقی که در گذشته رخ داده است، دارد.

اگر قوانین بنیادی گرامر برای همه‌ی زبان‌ها یکسان باشند، کودک تنها نیاز خواهد داشت که یکسری قوانین مشخص را به منظور درک و تولید زبان بومی خود دنبال کند. به بیانی دیگر، محیط زندگی وی مشخص می‌کند که چه زبانی را به‌کار خواهد بست اما با ابزاری به دنیا آمده که می‌تواند هر زبانی را به طرزی مؤثر فرا گیرد.

اگر به دنبال کلاس هایی هستید که دیگر گرامر چیست؟ برایتان سوال نباشد و راحت به گرامر زبان انگلیسی تسلط پیدا کنید با شماره های آموزشگاه زبان ایران آکسفورد تماس بگیرید.