چه زمانی برای شروع یادگیری زبان مناسب است؟

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد امروز نظر یک زبانشناس را برایتان می آورد که به سوال چه زمانی برای شروع یادگیری زبان مناسب است؟ اشاره می کند. پس برای درک بهتر این موضوع با ما همراه باشید.

چه زمانی برای شروع یادگیری زبان مناسب است؟
چه زمانی برای شروع یادگیری زبان مناسب است؟

پس چه زمانی برای شروع یادگیری زبان مناسب است؟

ملتزم شدن برای یادگیری یک زبان خارجی، وظیفه‌ای سخت است: غالباً از اشتیاقی تازه متولد شده، یک کشور، یک فرهنگ یا مردم شروع می‌شود. همه‌ی ما که مشغول یادگیری زبانی خارجی بوده‌ایم می‌دانیم که فرآیند یادگیری مادام‌العمری است و هرگز به پایان نمی‌رسد، مگر آنکه به کمتر از عالی، قانع شوید. مدت کمی پس از شروع به فکر خواهید افتاد که چرا انقدر دیر شروع کردید. زمان خوب برای شروع کردن یک زبان دوم، چه موقع است؟

من قضیه‌ی هرچه روزدتر بهتر را پیشنهاد می‌کنم. یادگیری زبان دوم در اغلب سیستم‌های تحصیلی در زودترین حالت ممکن زمانی است که کودکان ده‌ساله می‌شوند. نه اینکه این زمان دیر باشد اما غوطه‌ور شدن در زبان در مرحله‌ای مقدماتی باعث راحت شدن قابل توجه یادگیری زبان دوم، واژگان آن، دستور زبانش و مکانیزم نحو برای کودکان می‌شود. با اینکه همه‌ی این‌ها می‌توانند برای کودکان کم سن، تخصصی و طاقت‌فرسا به نظر برسند، در واقع نیازی هم نیست که اینطور باشند. کودکان گرایشی خود به خودی نسبت به زبان دارند و  نسبت به همه‌ی موانعی که ما به عنوان افراد بالغ در برابر اشتباهات می‌سازیم و جلوی سرعت یادگیری را می‌گیرند، آزاد یا لااقل آزادتر هستند.

از آن‌جا که انسان‌ها احساسی طبیعی برای زبان‌ها دارند، کودکانی که در معرض دوزبانگی در سنّی کم قرار می‌گیرند، مهارت‌هایی را بهبود می‌دهند که برای اداره‌ی دو یا تعداد بیشتری زبان، نیاز دارند. احتمالی هست که هر دو زبانِ یاد گرفته شده مرزهایی نامشخص داشته باشند و کودک به کمی زمان نیاز داشته باشد تا تشخیص دهد کدام لغات به کدام زبان تعلق دارند. با اینحال، مزایا در بلند مدت بیشمار هستند. مطالعات نشان داده‌اند که کودکان دوزبانه از احتمال موفقیت بیشتری در مدرسه برخوردارند. به عنوان بالغین جوان، داوطلبانی که مهارت‌های زبانی دارند نسبت به داوطلبین بدون دانش زبانی یا برخوردار از دانش زبانی ضعیف، مزیتی متمایز دارند. از نقطه نظر پزشکی هم (باید گفت که): استفاده‌ی مرتب از دو یا تعداد بیشتری از زبان‌ها نشان دادند که آثاری مثبت بر روی مغز و کاهش خطرات مربوط به زوال عقل و سایر بیماری‌های مربوط به اعصاب دارند.