آنچه باید درباره‌ی مغز و یادگیری زبان بدانیم

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد امروز به آنچه باید درباره‌ی مغز و یادگیری زبان بدانیم می پردازد. مغز پیچیده تریت عضو بدن می باشد و بررسی تاثیر آموزش زبان بر آن می تواند بسیار جالب باشد.

اما آنچه باید درباره‌ی مغز و یادگیری زبان بدانیم :

آنچه باید درباره‌ی مغز و یادگیری زبان بدانیم
آنچه باید درباره‌ی مغز و یادگیری زبان بدانیم

آیا درگیر این فکر هستید که: «آخ، من بیست سال دارم و آیا خیلی برای این مهمانی یادگیری زبان دیر است؟» آیا فکر می‌کنید که برای یادگیری حقه‌های جدید خیلی پیر هستید؟ شاید درباره‌ی «دوران حیاتی» آموخته باشید (از زمان کودکی تا نوجوانی)، که در طیّ آن زبان مانند اسفنج جذب مغز آدم می‌شود. موافقین این نظریه می‌گویند که اگر در این بازه‌ی سنّی نیستید، یادگیری یک زبان جدید نبردی بسیار سخت خواهد بود.
خب من خبرهایی برایتان دارم، به آن سختی که مردم فکر می‌کنند، نیست. دانشمندان عصب‌شناسی در حال یافتن این جواب هستند که مغز تا چه حد انعطاف‌پذیر است. آن برای یادگیری مادام‌العمری ساخته شده است. به این معنی که از سنّی به بعد کهنه و فسیل نمی‌شود. توانایی ساختن، مرمت یا بازسازی ارتباطات عصبی را در تمام طول عمر دارد- که دقیقاً همان چیزی است که یادگیری زبانی جدید اساساً در مرحله‌ای فیزیکی، می‌باشد.
یادگیری شما ایستا نیست، بلکه پویا است. می‌تواند تغییر کند، دوباره سازمان‌دهی شود و در نتیجه‌ی یادگیری عمومی- نه تنها یادگیری زبان- ارتباطاتی جدید در تمام طول دوران بزرگسالی ایجاد کند.
دانشمندان آزمایش‌های ام‌آرآی (تصویرسازی تشدید مغناطیسی) و الکتروفیزیولوژی را بر روی تازه‌سربازان نیروهای مسلح ارتش سوئد (یعنی کسانی که مدت‌ها از دوران حیاتی‌شان می‌گذرد) پیش از شروع به مطالعات زبانی‌شان، انجام دادند. آن‌ها همچنین اقدام به اجرای قوانینی بر روی گروه کنترل شده کردند که آن‌ها هم درس خوانده بودند اما زبان نخوانده بودند. پس از تنها سه ماه کوتا، دوباره آزمایشات را انجام دادند. دانشمندان موفق شدند تغییراتی را بخش‌هایی از مغز پیدا کنند که مرتبط با یادگیری محتوای جدید در گروهی بود که به مطالعه‌ی زبان پرداختند. نواحی مهم مغزی به میزان قابل توجهی رشد یافتند در حالیکه این نواحی در گروه کنترل‌شده تغییری نکرد.
مطالعاتی این چنینی گواهِ قدرت فوق‌العاده‌ی مغز در یادگیری هستند و اینکه مشکلات بسیار متداول بزرگسالان برای یادگیری واقعاً ربطی به پهنای باند محدود ندارد بلکه به مجموع خیلی چیزهای دیگر مربوط می‌شود.