چرا یادگیری زبان چینی راحت است؟

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد همیشه سعی کرده این ذهنیت را که زبان چینی بسیار سخت است و نمی شود آن را فرا گرفت تغییر دهد . ما چطور این حرف را می زنیم و چرا یادگیری زبان چینی راحت است؟ با ما همراه باشید.

چرا یادگیری زبان چینی راحت است؟
چرا یادگیری زبان چینی راحت است؟

اما چرا یادگیری زبان چینی راحت است؟

زبان چینی ماندارین معمولاً به عنوان یکی از سخت ترین زبان ها برای یادگیری به همراه عربی و روسی طبقه بندی می شود. این زبان متفاوت از انگلیسی و زبان های اروپاییِ دیگر است چون به جای ۲۶ حروف الفبا از هزاران کاراکتر استفاده می کند. با این حال، این باعث سخت شدن فراگیری اش نمی شود. یک رویکرد متفاوت به یادگیری زبان به شما کمک خواهد کرد تا کاراکترها را متوجه شوید و اصوات عجیب را سریع تر از آن چه انتظار دارید به حافظه بسپارید. شما همچنین در آغاز موقع یادگیری زبان، زمان بیش تر، محیطی تعاملی، و تمرین میان فردی لازم خواهید داشت، اما احتمالاً در آخر برایتان راحت تر می شود. احتمال دارد که این مستلزم چند ماه تمرین شدید و رفتار درستِ شما باشد تا در ماندارین سلیس شوید. در زیر تعدادی از جنبه های مهم آورده شده است که درک شما را درباره ی ماندارین از زبانی سخت به زبانی راحت برای یادگیری تغییر می دهد.

دستور زبان

گرامر زبان ماندارین بر خلاف اکثر زبان های غربی، واضح است و از شما می خواهد تا همزمان با یادگیری و پیش از آنکه بتوانید بر آن‌ها مسلط شوید، قوانین گرامری متنوعی را یاد بگیرید. لازم نیست به هنگام یادگیری ماندارین نگران پیشوندها و پسوندها، تطابق افعال و صرف فعل، جنسیت ها و ارکان متفاوت جمله باشد. چون ماندارین قواعد گرامری کمتری دارد باعث می شود در مقایسه با بقیه ی زبان های ساده‌تر باشد.

دایره واژگان

چینی بیش از ۸۰٫۰۰۰ کاراکتر دارد که شاید یادگیری و حفظ کردن‌شان سال‌ها به طول بی‌انجامد. با این‌حال شما برای راحتی در مطالعه‌ی روزنامه‌های محلی چینی باید دست‌کم ۲۰۰۰ کاراکتر را بلد باشید. یک دانشگاه چینی آگاهی از دست‌کم ۲۰٫۰۰۰ کلمه را برای فارغ التحصیلی طلب می کند. برخلاف قاعده ی ۵۰۰۰ کلمه برای کلاس زبان انگلیسی که معادل ۳۰۰۰ کاراکتر چینی است. بنابراین شما نباید نگران آگاهی از همه ی ۸۰٫۰۰۰ کاراکتر به طور همزمان باشید. اما باید مدام به تمرین ادامه دهید تا در زبان به سطحی از روانی برسید.

ساختار جمله

ترتیب لغات برای چینی و انگلیسی مشابه است؛ تنها تفاوت در ترتیب قرارگیری اجزا است. هر دوی آن ها حالت تطابق ‘فاعل + فعل‌ + مفعول’ را در ساخت یک جمله دنبال می کنند. اگر ترتیب زمانی در جمله وجود دارد، شما برخلاف انگلیسی باید آن را قبل از فاعل بگذارید، نه بعد از آن. برای مثال، یک جمله ی چینی این طور خوانده می شود، ‘I yesterday went to the gym’ در حالی که یک جمله ی انگلیسی این می شود ‘I went to the gym yesterday’.

حالت جمع

اسامی مفرد انگلیسی موقع تبدیل شدن به جمع تغییر می‌ کنند، اما در ماندارین چنین نیست. برای مثال، در انگلیسی ‘cup’ به ‘cups’ و ‘tomato’ به ‘tomatoes’ تغییر می کند. با این حال، اسامی ماندارین هم در مفرد و هم در جمع مشابه هستند. شما باید یک عدد مقداری را اضافه کنید تا توصیف کند که شما درباره ی چند آیتم صحبت می کنید. برای مثال، ‘one cow’ یا ‘ten cows’.

آهنگ‌های کلام به مرور زمان بهتر می‌شوند

یادگیری چهار آهنگ کلام موجود در زبان چینی یکی از بخش‌های چالش‌برانگیز یادگیری این زبان است. با اینحال اگر طرز برخورد و انگیزه ی درست را داشته باشید یاد خواهید گرفت که از کدام آهنگ کلام در چه زمانی استفاده کنید. شما مجبور نیستید که آهنگ‌های کلام را به تنهایی یاد بگیرید چون افراد زیادی هستند که مایل می‌باشند هر نوع اشتباه شما را به هنگام صحبت کردن تصحیح کنند.

نتیجه‌گیری

یک دوره‌ی زبان ماندارین در سنگاپور شاید به نظر مشکل بیاید اما غیر ممکن نیست. شما باید طرز برخورد و انگیزه ی صحیحی برای پیشرفت در این زبان داشته باشید. برخی از مردم معمولاً زبان چینی را بعد از سه ماه یاد می گیرند، این در حالی است که برای برخی چندماه بیشتر طول می کشد تا اصول پایه را درک کنند. صحبت کردن با دوستان و همکاران به زبان ماندارین نیز باعث می شود یادگیری جالب‌‌تر و مهیج‌تر شود چون آن‌ها می‌توانند همه‌ی اشتباهات شما را مؤدبانه تصحیح کنند.