چرا الفبای کره‌ای برای یادگیری آسان است

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد برایتان دلایلی می آورد تا بدانید چرا الفبای کره‌ای برای یادگیری آسان است . تا انتها این متن را بخوانید.

چرا الفبای کره‌ای برای یادگیری آسان است
چرا الفبای کره‌ای برای یادگیری آسان است

اما چرا الفبای کره‌ای برای یادگیری آسان است

اولین قدم در یادگیری زبان کره‌ای آشنا شدن با الفبای کره‌ای است چرا که به میزان قابل ملاحظه‌ای با سایر زبان‌هایی که با آن‌ها آشنا هستید فرق می‌کند. بسیاری از مردم وقتی اولین بار الفبای کره‌ای را می‌بینند تصور می‌کنند که مجموعه‌ای از نشانه‌هاست و همانند هزاران کاراکتر چینی که یادگیرندگانِ زبان ماندارین با آن روبرو هستند، درک نکردنی است. باور کنید یا نه، همین باعث می‌شود که بسیاری از زبان‌آموزان حتی پیش از اینکه شروع کنند، تسلیم می‌شوند!

در حالیکه راه‌هایی برای یادگیری سریع کاراکترهای چینی و ژاپنی وجود دارد، الفبای کره‌ای هیچ شباهتی به کاراکترهای چینی ندارد. آن به مراتب آسان‌تر از یادگیری الفبای رسم‌الخط ژاپنی کاتاکانا یا هیراگانا و حتی شاید سریلیک است. دلیل این به قرن‌ها قبل بر می‌گردد و ریشه در اصل آن دارد.

برخلاف سایر الفبا که به طور طبیعی رشد کردند، افبای هانگول و کره‌ای ابداع شدند. نه تنها ابداع شده بود بلکه هدف مخصوص آن آسان بودن برای یادگیری و استفاده بود. اساساً تقریباً غیر ممکن است که از هانگول سیستم نوشتاری ساده‌تری طراحی کنیم که همچنان با زبان کره‌ای هم کار می‌کند.

گفته شده است که «یک مرد عاقل می‌تواند خود را با آن‌ها {الفبا} پیش از اینکه صبح تمام شود، آشنا کند؛ یک مرد نادان می‌تواند آن‌ها را د دوره‌ای ده روزه یاد بگیرد.» واقعیت اینست که با استفاده از تکنیک‌های یادگیری مدرن، هرکسی می‌تواند هانگول را تنها در مود دقیقه یاد بگیرد.

برای بار دوم به آن فکر کنید- این زبان توسط زبان‌آموزان در ذهن ساخته شد! هانگول برای این وجود ندارد که زبان‌آموزان را سردرگم کند و بترساند، بلکه به آن‌ها سریع‌ترین دسترسی ممکن به فرهنگ کره‌ای را بدهد. خود الفبا که اصلاً ترسناک نیست، تنها بخش هراسناک عدم آشنایی اولیه است که می‌توانید در کمتر از نود دقیقه بر آن فائق بیایید.

یادگیری الفبای کره‌ای با داشتن تنها بیست و چهار حرف، زیاد طول نمی‌کشد. یکی از حرف‌ها دایره است، یکی مربع است و دوتا نیز به معنای واقعی خطوط مستقیم هستند!

هانگول یک مزیت بزرگ دیگر نسبت به کاراکترهای چینی دارد و اینکه آوایی است. حتی اگر بسیاری از کاراکترهای چینی ممکن است المان‌های آوایی با خود داشته باشند، زبان کره‌ای تماماً آوایی است. اصوات پنهان یا تلفظ‌هایی وجود ندارند که از زبان‌آموزان انتظار یادگیری بلافاصله‌ی‌شان برود. در واقع این مزیت را نسبت به الفبای لاتین هم دارد. برای مثال اگر یک آمریکایی هستید که در بریتانیا مسافرت می‌کنید و با علامتی روبرو می‌شوید که نوشته ‘Leicester’. ممکن است سریع تصور کنید که نوشته ‘Lie-kest-er’ در حالیکه در واقع می‌گوید ‘Lester’.

مثال‌های بی‌شماری از این در انگلیسی و زبان‌های خانواده‌ی رومی وجود دارد. برای مثال راه‌های زیادی برای تلفظ ‘ough’ در انگلیسی وجود دارد. تفاوت‌ها در هجی کردن و تلفظ می‌تواند کنار هم قرار دادن دو و دو را مشکل کند. با اینحال برخلاف هجی کردن‌های مشکل‌ساز و تلفظ‌هایی که با آن قلمرو می‌آیند، شما با روانی دارید الان انگلیسی می‌خوانید.

اگر شما می‌توانید هانگول بخوانید، آن وقت داشتن مشکلات مشابه با تلفظ بسیار کمیاب است. وقتی مکان یا نامی کره‌ای را تلفظ می‌کنید، موقعیت‌های کمی وجود دارند که در آن‌ها تلفظ دقیقاً مشابه نحوه‌ی نوشتاری لغت نیست. خوش‌بختانه، شما به راحتی می‌توانید این استثنائات را زود یاد بگیرید.

به این دلیل ارتباط بین کره‌ای نوشتاری و گفتاری راحت است. برای مثال، اگر شما صحبت فردی را بشنوید که درباره‌ی رفتن به یک ‘an-gwa’ می‌گوید، آن وقت همان‌طور که از خیابان پایین می‌روید و علامت안과 را بالای مغازه‌ای که عینک می‌فروشد، می‌بینید احتمالاً آن لغت را به یاد می‌آورید. ارتباط بین صدا و لغت نوشتاری به یاد داشتن این لغات جدید را راحت‌تر می‌کند. بعد از این که با ویژگی‌های زبان آشنا شدید، یادگیری لغات کره‌ای زود اتفاق می‌افتد!