من چرا باید زبان یاد بگیرم؟

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد یک سوال را پاسخ می دهد. اینکه من چرا باید زبان یاد بگیرم؟ شاید سوال خیلی از شما زبان آموزان باشید. با ما باشید تا در ادامه این متن دلایل بسیار جالبی را ببینید.

من چرا باید زبان یاد بگیرم؟
من چرا باید زبان یاد بگیرم؟

من چرا باید زبان یاد بگیرم؟

یادگیری زبانی خارجی وقت می‌برد و مستلزم وقف کردن خود است. اگر به انگیزه احتیاج دارید، دلایل زیر احتمال دارد در متقاعد کردن شما کمک کند تا شروع کنید. بعضی دلایل عملی هستند، بعضی اشتیاق‌آور، بعضی عقلانی و بقیه عاطفی هستند، اما دلایل شما هر چه که باشد داشتن یک ایده‌ی واضح از این که چرا زبانی را می‌آموزید در انگیزه دادن به شما در یادگیری کمک می‌کند.

مهاجرت

وقتی شما به کشور یا منطقه ای متفاوت نقل مکان می ‌کنید، یادگیری زبان بومی به شما کمک می‌کند تا با جمعیت آن محل ارتباط برقرار کنید و یکی شوید. حتی اگر بیش تر افراد بومی به زبان شما صحبت کنند، برای مثال اگر L1‌ شما انگلیسی باشد و به هلند نقل مکان کنید، هنوز هم یادگیری زبان بومی با ارزش است. انجام این کار علاقه و تعهد شما را به کشور جدید نشان می‌دهد.

خانواده و دوستان

اگر همسر یا دوست شما، آشنایان یا دوستان شما به زبانی متفاوت صحبت می‌کنند، یادگیری آن زبان به شما کمک می‌کند تا با آن‌ها ارتباط برقرار کنید. همچنین فهم بهتری از فرهنگ و روش تفکرشان به شما می‌دهد.

کار

اگر کار شما مستلزم ارتباط همیشگی با گویشوران زبان‌های خارجی است، توانایی صحبت با آن‌ها به زبان خودشان به شما کمک می‌کند تا با آن‌‌ها ارتباط برقرار کنید. همچنین در فروش و مذاکره و بستن قرارداد به شما کمک می‌کند. دانش زبان‌های خارجی شانس یافتن شغلی جدید، ترفیع گرفتن یا منتقل شدن به کشورهای خارجی یا رفتن به سفرهای تجاری خارج از کشور را هم افزایش می‌دهد.

خیلی از افراد تاجر انگلیسی زبان به خود زحمت نمی‌دهند تا زبان‌های دیگر را یاد بگیرند چون بر این باورند که بیشتر افرادی که با آن ها در کشورهای خارجی تجارت می‌کنند می‌توانند انگلیسی صحبت کنند، و اگر‌ انگلیسی صحبت نکنند، از مترجم استفاده می کنند. فقدان دانش زبان خارجی به ضرر گویشوران انگلیسی است، برای مثال در جلسات، افراد در طرف دیگر، به زبان خودشان درباره‌ی موضوعات با هم گفتگو می‌کنند بدون این که گویشوران انگلیسی بفهمند، و استفاده از مترجم روند همه چیز را کند می‌کند. در گپ  زدن‌های بعد از جلسات افراد بومی احتمالاً راحت‌تر هستند تا به جای انگلیسی از زبان خودشان استفاده کنند.

مطالعه یا تحقیق

یادگیری زبان‌های دیگر به شما امکان دسترسی به حیطه‌ی گسترده‌تری از اطلاعات را درباره ی موضوعتان می‌دهد و شما را قادر می‌سازد تا با دانشجویان و محققان کشورهای دیگر ارتباط برقرار کنید. اگر بیشتر اطلاعات و تحقیق درباره‌ی موضوعی که مورد علاقه‌تان است به زبان‌های دیگر است، یادگیری آن زبان‌ها خیلی مفید خواهد بود. برای مثال، اگر شما به زبان‌های اقلیت برزیل علاقه دارید، احتمالاً بیشترین اطلاعات را درباره ی آن‌ها به زبان پرتغالی پیدا خواهید کرد.

سفر

به نظر می‌رسد خیلی از گویشوران انگلیسی بر این باورند که در تعطیلات به هر کجا بروید با انگلیسی صحبت کردن کارتان را انجام می دهید، پس هیچ دلیلی برای یادگیری زبان های دیگر وجود ندارد. اگر افراد صحبت شما را نمی فهمند تنها کاری که باید بکنید این است کا به آرامی صحبت کنید و صدای خود را بلندتر کنید. شما تا آن جا که نزدیک مناطق معروف توریستی و هتل هایی باشید که معمولا شخصی پیدا می شود که انگلیسی صحبت کند، کم و بیش با این روش کارتان را پیش خواهید برد. با این حال، اگر شما می خواهید که به مکان هایی فراتر از این ها بروید و با افراد بومی آشنا شوید و علامات و لیست غذاها و غیره را بخوانید، دانستن زبان بومی خیلی مفید است.

توانایی اصلی در زبان خارجی به شما کمک خواهد کرد تا ‘کارتان را پیش ببرید’، یعنی غذا و نوشیدنی سفارش دهید، راه خود رو پیدا کنید، بلیت بخرید و غیره. اگر شما دانش پیشرفته تری از زبان دارید، مکالماتی واقعی با افرادی که ملاقات می کنید خواهید داشت، که خیلی جالب است و بُعدی جدید را به تعطیلات شما می افزاید. شاید شما دوستان جدیدی پیدا کنید، قراردادهای تجاری مفیدی ببندید، یا حتی نیمه ی گمشده ی خود را پیدا کنید.

تحصیل در خارج از کشور

اگر شما برنامه ریزی کنید که در دانشگاه، کالج یا مدرسه ای خارجی تحصیل کنید، باید دانش خوبی از زبان بومی داشته باشید، مگر این که واحدی که می خواهید بخوانید از طریق زبان L1 شما تدریس شود. آموزشگاه شما احتمالا واحدهایی مقدماتی را برای ارتقای مهارت های زبانی شما فراهم خواهد کرد و در طول واحدهای درسی اصلی شما به حمایت خود ادامه می دهد‌.

مکالمه مخفیانه

اگر شما و برخی از آشنایان، دوستان یا همکارانتان به زبانی صحبت می کنند که تعداد کمی از افراد متوجه می شوند، می توانید آزادانه در جمع و بدون ترس از این که کسی استراق سمع کند صحبت کنید، و/یا می توانید هر متن نوشتاری را مخفی نگه دارید. گویشوران چنین زبان های آمریکایی بومی مانند Navajo، Choctaw و Cheyenne به عنوان گویندگان رادیو خدمت کردندکه با نام Code Talkers شناخته می شوند، تا در طول هر دو جنگ جهانی ارتباطات را مخفی نگه دارند. در طول جنگ بُسنی ها گویشوران ولزی نقش مشابه را بازی کردند.

واحد درسی لازم

شما شاید لازم باشد که زبانی مخصوص را در مدرسه، کالج یا دانشگاه یاد بگیرید.

آشنا شدن با اصل و نسب خود

اگر خانواده ی شما در گذشته به زبانی مخصوص صحبت می کرده است، احتمال دارد که شما بخواهید آن را یاد بگیرید و احتمالا به بچه های خود یاد دهید. همچنین اگر شما درباره ی شجره نامه ی خود تحقیق کنید و زبان تعدادی از مدارکی که پیدا می کنید برایتان خارجی و نامانوس باشد، این مفید خواهد بود.

 

دوباره زنده ساختن یا احیا کردن زبان خود

اگر شما به زبانی در معرض خطر صحبت می کنید، یا پدر و مادر یا پدربزرگ و مادربزرگتان صحبت می کنند/می کردند، یادگیری آن زبان و منتقل کردنش به بچه های خود به دوباره زنده کردن یا احیای آن کمک می کند.

فرهنگ

شاید شما به ادبیات، شعر، فیلم، برنامه های تلویزیونی، موسیقی یا جنبه های دیگری از فرهنگ مردمی که به زبان مخصوصی صحبت می کنند، علاقه دارید و می خواهید زبان آن ها را یاد بگیرید تا فهم بهتری از فرهنگ آن ها کسب کنید.

پس وقت بیش تری را تلف نکنید و امروز شروع کنید به یادگیری یک زبان جدید. شما می توانید تمام این مزایا و خیلی بیش تر از این ها را داشته باشید. موفق باشید.

0/5 (0 Reviews)