اهمیت دانستن Stress صحیح روی لغت در اسپیکینگ آیلتس

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد به اهمیت دانستن  Stress صحیح روی لغت در اسپیکینگ آیلتس اشاره می کند که می تواند در ارائه نمره مناسب برای شما بسیار با اهمیت می باشد. پس با ما همراه باشید تا بتوانیم نتیجه بهتری را در آزمون بدست بیاورید.

word stress on ielts
word stress on ielts

به اهمیت دانستن  Stress صحیح روی لغت در اسپیکینگ آیلتس توجه نمایید:

ما گاهی اهمیت گرامر و علائم نقطه گذاری را در رایتینگ بدیهی می پنداریم. کمی قرارگیری اشتباه در اینجا و جایی دیگر معنا و بافت جمله را عوض می کند. آیا این در صحبت کردن هم صدق می کند؟ جوابش بله است! احتمالاً از آن آگاهی ندارید، اما روشی که شما لغت یا جمله ی خاصی را می گویید و مکث هایی که موقع صحبت کردن می کنید باعث تفاوت زیادی در معنا و انتقال کلمات مورد نظرتان می شود.

این ” Stress لغت” نام دارد. اجازه دهید تا به طور جزئی به معنایش بپردازیم.

 Stress لغت چیست؟

در زبان شناسی و به خصوص در آواشناسی  Stressا لهجه به تاکید نسبی یا اهمیتی گفته می شود که به هجای مخصوصی در لغت یا به لغت خاصی در یک عبارت یا جمله تعلق می گیرد.

به بیان ساده تر، حالتی است که  Stress روی لغت مخصوصی یا روی لغات مخصوصی در عبارت یا جمله قرار می گیرد.

برای مثال:

“Do you like pizza”?

اگر شما روی هیچ کدام از لغات  Stress قرار ندهید، در آن صورت جمله ای ساده خواهد بود. این جمله ی ساده روی هیچ نکته ای که شما برای ارائه اش تلاش می کنید تاکیدی نمی کند. اگر شما شخصی باشید که خیلی عاشق پیتزا است، گفتنِ “I love pizza” واقعاً اینکه چه قدر پیتزا دوست دارید را انتقال نمی دهد. این را می توان به بهترین شکل با قرار دادن  Stress روی لغت love انتقال داد: “I lovvvvve pizza”.

به روشی که معنای جمله با هر  Stress لغت تغییر می کند توجه کنید.

I love pizza. (قسمت مهم در اینجا فاعلِ “I’ است.)

love pizza. (قسمت مهم در اینجا احساسِ “love” است.)

I love pizza. (قسمت مهم در اینجا مفعولِ “pizza” است.)

به این نحوه ی تلفظ می گویند. درباره ی اطمینان از این مساله است که لغات به روشی گفته می شوند که واضح و مختصر هستند و فهمشان راحت است.

اجازه دهید مثال دیگری را بررسی کنیم. مثلاً شخصی درباره ی آب و هوا از شما می پرسد و هوا در شهرتان خیلی گرم است،

ما دوباره روشی را بررسی می کنیم که معنای جمله با هر  Stress لغت عوض می شود

It is really hot here. (قسمت مهم در اینجا قیدِ “really’ است.)

It is really hot here. (قسمت مهم در اینجا صفتِ “hot’’ است.)

It is really hot here. (قسمت مهم در اینجا اسمِ “here’ است.)

چه طور و چرا این روی نمره ی آیلتس شما اثر می گذارد؟

جمله و اینکه چه قدر خوب جملات خود را بیان می کنید تفاوت بسیار بزرگی را در سلیس بودن و وضوح صحبتتان ایجاد می کند. این را می توان با تشدید احساسات خود و قرارگیریِ  Stress روی لغات مخصوصی در تسک اسپیکینگ انجام داد. اما شما چه طور می دانید  Stress را روی کدام لغت بگذارید؟

اجازه دهید تا به تعدادی مثال بپردازیم. اینها در قالب سوال و جواب خواهند بود، سوال آن چیزی است که ممتحن احتمالاً از شما می پرسد و پاسخش به عقیده و علایق و آنچه که دوست ندارید بستگی دارد.

  1. نمونه سوال: Are you satisfied with your work?

جواب شما بسته به اینکه با جمله موافق هستید یا نه متفاوت است. اگر شما شغل خود را دوست داشته باشید می توان آن را با گفتنِ “I lovvve my work” یا “I realllyy like my work a lot” انتقال داد.

  • نمونه سوال: what’s the most interesting part of your town/village?

جواب شما احتمالاً چیزی توصیفی درباره ی ساختار/ساختمانی در روستای خود یا نوعی فعالیت خواهد بود که مردم شهرتان به آن مشغول هستند. پس پاسخ شما می تواند “We have this hugggee temple in our village which is said to be one of the most ancient structures in our country” یا “ The people in my village nevvver close, latch or lock their doors, even during the night time.” باشد.

آیا شما متوجه تفاوتش می شوید؟ حالا که شما اهمیت قرارگیریِ  Stress روی لغت را می دانید اجازه دهید تا یاد بگیریم که چه طور مورد مشابه را در خود پرورش داده یا تقویتش کنیم.

چه طور نحوه ی تلفظ یا قرارگیریِ  Stress روی لغت را در خود تقویت کنیم؟

  1. خواندن آرام و واضح

هر روزنامه، کتاب یا مجله ای را بردارید و مقالات را به آرامی و به طور واضح بخوانید. روی تلفظ و همین طور نحوه ی تلفظ هر لغت و جمله تمرکز کنید. تلاش کنید تا مهمترین عامل هر جمله را متوجه شوید و با قرار دادن  Stress روی لغت مخصوص آن را بخوانید.

  • روی نقطه گذاری تمرکز کنید

اگر مطمئن نیستید که چه طور مکث کرده و صبر کنید تا نقطه گذاری در صحبتتان واضح شود، به اخبار انگلیسی گوش دهید و فیلم ها و برنامه های انگلیسی را تماشا کنید. اینها به شما کمک خواهند کرد تا از نقطه گذاریِ درست در صحبت خود استفاده کنید.

  • صدای خود را ضبط کنید

صدای خود را ضبط کنید و به این کلیپ ها گوش دهید. این نه تنها به شما کمک خواهد کرد تا مهارت های اسپیکینگ خود را تحلیل کنید بلکه همچنین قادر خواهید بود تا متوجه شوید که اشتباهتان کجا بوده و چه قدر باید پیشرفت کنید.

  • با هیجان صحبت کنید

آیا از آن بازیگرانی که در کلِ فیلم حالتی مشابه را در چهره ی خود دارند خوشتان می آید؟ ما چنین بازیگرانی را مورد انتقاد قرار می دهیم. حالت مشابه برای روشی که همه ی ما صحبت می کنیم هم صدق می کند. اگر ما بدون ژست و احساسات صحبت کنیم، مشابه ربات به نظر می رسیم. پس ژست ها و حالاتِ درست مهارت های اسپیکینگ شما و لازم به ذکر نیست که نمره ی اسپیکینگ شما را تا حد زیادی تقویت می کنند.

یک روش مطمئن برای پیشرفت‌تان در قرار دادن  Stress روی لغت این است که با دقت به سوالات گوش دهید. در واقع روی آنچه ممتحن از شما می پرسد تمرکز کنید. شما همچنین می توانید با یادگیری گفتنِ جملات از طریق تمرکز روی هر لغت و بر مبنای اهمیتشان پیشرفت کنید تا موقعی که مقابل ممتحن بودید به خوبی خود را در مورد این موضوع آموزش داده باشید.