باور اشتباه در آموزش زبان

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد به باور اشتباه در آموزش زبان می پردازد. اینکهاشتباه کردن بیش از حد هیچ ضرری ندارد و جزوی از روند آموزش است. این بحث که اشتباه کردن برای یادگیری مفید است ُ درست است اما به شرطی که اشتباهات ما از الگویی اشتباه نشات نگیرد.

اما باور اشتباه در آموزش زبان را با هم می بینیم:

باور اشتباه در آموزش زبان
باور اشتباه در آموزش زبان

این غالباً به عنوان توجیهی برای افسانه‌ی «اشتباه کردن بی‌ضرر است» ارائه می‌شود. استدلال آن اینست که اشتباهات بخشی از یادگیری هستند بنابراین تلاش برای دوری از آن‌ها بیهوده است.
حقیقت:
با اینکه نمی‌توانید کلاً اشتباهات را از بین ببرید، حتی اگر فردی مبتدی باشید می‌توانید با میزان خیلی کمی اشتباهات صحبت کنید و بنویسید.
نکته در اینجاست که ورودی را پیش از خروجی قرار دهید. اگر مثال‌های خوب را دنبال کنید (یعنی جملات خود را از عبارات درست و الگوهایی بسازید که در کتاب‌ها خوانده‌اید یا از گویشوران بومی شنیده‌اید)، و ازعبارات مشکوک اجتناب کنید (عباراتی که احتمالاً می‌توانند غلط باشند)، عملاً هیچ اشتباهی نخواهید کرد.
منظورمان این است:
تا وقتی جملات کافی را برای ساختن درست جملات ندیده و نشنیده‌اید نباید دهانتان را باز کنید. اگر نمی‌توانید مرتکب اشتباه نشوید تمام وقت خود را به دریافت ورودی اختصاص دهید (خواندن و گوش دادن).
باید پیش از نوشتن یک جمله دنبال چیزها در اینترنت و دیکشنری‌ها بگردید تا مطمئن شوید که درست است.
اگر کاملاً مطمئن نیستید و نمی‌توانید درستی آنچه را می‌خواهید بگویید (یا بنویسید) بررسی کنید، پس آن را نگویید یا ننویسید. در غیر اینصورت ممکن است عبارتی غلط را به خود بیاموزید.
در هنگام خواندن یا نوشتن به جزییاتی مانند ترتیب واژگانی، حروف تعریف، حروف اضافه و زمان افعال توجه کنید. جملات زبان خارجی را با جملات معادلشان در زبان بومی خود مقایسه کنید. توجه کنید که تا چه حد متفاوت هستند. این به شما کمک می‌کند تا متوجه شوید کدام بخش‌ها از جملاتتان می‌تواند غلط باشد.

تکنیک‌های بالا به شما کمک می‌کند تا از ایجاد عادات بد که معالجه‌ی‌شان در آینده خیلی سخت خواهد بود، اجتناب کنید. اگر به اندازه‌ی کافی بادقت و صبور باشید می‌تواند با تعداد بسیار کمی اشتباه یاد بگیرید و به‌تدریج توانایی استفاده از عبارات بیشتر و بیشتر را که از آن‌ها کاملاً مطمئن هستید بدست بیاورید. تا زمانی که هرچیزی را که می‌خواهید در زبان خارجی به صورت صحیح و روان ابراز کنید.

0/5 (0 Reviews)